Předchozí
1 z 6
Další

František Živný: K armwrestlingu jsem se dostal víceméně náhodou

Několikanásobný mistr světa a republiky je hvězdou nejen Dolního Bousova, ve kterém žije. Jezdí k němu trénovat mladí kluci až z Prahy. Přitom se k armwrestlingu dostal náhodou. Viděl tenkrát, v roce 1996, upoutávku v novinách na vůbec první mistrovství republiky. Podal přihlášku, zaplatil startovné, přivezl si dvě medaile a u tohoto sportu zůstal až dodnes.

'Pákař' František Živný,.Zdroj: Archiv Františka Živného.

Vždycky jsem se už jako kluk rád díval na filmy, kde se perou. Strašně jsem chtěl dělat bojové sporty. Když jsem přišel na internát, začal jsem dělat judo i silové posilování a začal jsem se bojovým sportům věnovat intenzivněji. Trvalo to asi 7 let, než jsem přestoupil na armwrestling. Tenkrát mi to poradili kamarádi, ať to zkusím. Byl jsem z nich nejsilnější, tak jsem to zkusil. Kromě toho boxuju do pytle. Mám kamarády, kteří dělají krav magu a musado, tak se spolu někdy scházíme v tělocvičně. Bojové sporty mě baví pořád.

'Pákař' František Živný,.Zdroj: Archiv Františka Živného.

Před velkými závody si zajdu do kostela, a prosím tam, abych dobře dopadl. Pak se samozřejmě připravuji pomocí silového tréninku celého těla, není to jen o ruce. I když je pravda, že ruce hodně trpí. Už několikrát jsem měl zánět šlach, přetržené šlachy na kloubech i na předloktí, hlavně na pravé ruce. Doktoři mi říkají, že tu pravou ruku nepoužívám jako člověk, ale jako stroj. Jinak mám rád jídlo, jím úplně všechno, ale když mám před závodem, snažím se do jídelníčku zařadit více bílkovin.

'Pákař' František Živný,.Zdroj: Archiv Františka Živného.

Momentálně si dávám několikaměsíční pauzu od závodění. Na posledním mistrovství republiky jsem skončil druhý, porazil mě tam můj největší rival. Zkoušel jsem na něj dvě techniky, které jsou pro mě nejlepší a nejdůležitější, ale stejně jsem prohrál. Tak jsem si řekl, že si dám teď menší pauzu a začnu závodit zase až v březnu. Ještě jsou do konce roku nějaké závody, ale ty vynechám. Budu mezitím poctivě trénovat. Zároveň se věnuji rodině, dávám sice sportu dost, ale když má přijet dcera, tak jde sport stranou a jsem rád, že můžu být s ní.

'Pákař' František Živný,.Zdroj: Archiv Františka Živného.

V mé sbírce medailí chybí ještě zlato z mistrovství Evropy. Skončil jsem asi šestkrát druhý, mám i bronz, ale to zlato mi uniká. To je teď také moje největší motivace a cíl na příští rok. Pokusím se v Maďarsku, kde se mistrovství Evropy bude konat, ukořistit medaili. A kdyby byla zlatá, tak by to bylo do sbírky všechno, pak bych byl šťastný. Musím říct, že všechno to je díky mému sponzorovi Karlovi Zetkovi, který mě hodně podporuje a má se mnou trpělivost. Bez něj, i kdybych byl sebevíc silný, bych ničeho nedosáhl.

'Pákař' František Živný,.Zdroj: Archiv Františka Živného.

Mrzí mě, že není armwrestling jako oficiální sport na olympiádě. Nevím, jestli tam vůbec někdy bude, pořád se o tom diskutuje. Ale vím, že teď, v roce 2020, se zkušebně podívají na olympiádu pákaři na vozíčku. Nebude to tedy vestoje, ale vsedě. Ale i tak je myslím dobré, že se aspoň ten sport dostane trochu do povědomí ostatních lidí. Trénuji jednoho vozíčkáře z Mladé Boleslavi, tak doufám, že by mohl uspět.

'Pákař' František Živný,.Zdroj: Archiv Františka Živného.

Lucie Palounková