Celý vesmír v jeho plné kráse je nyní k vidění v Olympia centru v Mladé Boleslavi. V těchto dnech se zde totiž koná výstava jedinečných fotografií s názvem Vesmír na zemi. Velkoformátové fotografie byly pořízeny na nejvýkonnější hvězdárně světa v Jižní Americe. Jak podotkl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově, který je místopředsedou a tiskovým tajemníkem České astronomické společnosti, výstava se koná u příležitosti Mezinárodního roku astronomie 2009.

„Lidé zde mohou vidět například Saturn, zřejmě nejkrásnější planetu pro každého. Poté jsou zde zachyceny mlhoviny, galaxie. Je to takový pohled po nejbližší okolí Země až po daleký vesmír,“ uvedl Pavel Suchan.

Návštěvníci Olympia centra mohou zhlédnout celkem dvanáct fotografií. Podle Pavla Suchana jsou zde dva opravdové skvosty, které jsou vidět hned od hlavního vchodu. „Jedná se o Koňskou hlavu, mlhovinu, jež se nachází v souhvězdí Orion. Hned vedle je vystavena Krabí mlhovina. Zatímco Koňská hlava je mlhovina, z níž mohou vznikat nové hvězdy, Krabí mlhovina je doslova rozprsklá hvězda,“ podotkl Suchan.

Výstava Vesmír na zemi obsahuje celou řadu zajímavých snímků. Některé však budou zrakům návštěvníků skryty. „Kvůli menšímu prostoru jsme museli vyřadit snímky, které byly spíše technického rázu, například siluetu hvězdárny v noci. Z jedné kopule trčí laserový paprsek, čili čára do naší mléčné dráhy. To působí tak zvláštně, jakoby to tam nepatřilo. Díky paprsku se však pořizují dokonalé snímky. Vyřadili jsme tento snímek, byť je to technický unikát,“ vyjádřil se Suchan. Podle něj je však boleslavská výstava pouze ochutnávkou ze snímků, jež jsou umístěny na webu www.eso.org. Odtud si zájemci mohou stáhnout originální snímky z vesmíru.

Za výstavou v Olympii stojí mladoboleslavská hvězdárna. U příležitosti Mezinárodního roku astronomie 2009 požádala o výstavu Astronomický ústav Akademie věd ČR, který fotografie vyrobil. Vesmír na zemi bude v Olympia centru možné vidět do 15. srpna. Odtud vystavené snímky poputují do Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.