Desítky krojovaných účinkujících, lidová hudba, které potěší srdce každého vlastence, jarmark a netradiční zábava na celé odpoledne. To je Pojizerský folklórní festival, který se po roce opět vrací na Mírové náměstí v Bakově. Co organizátoři připravili na 5. ročník akce, která 4. července na jeden den ovládne celé město?

Pozvání tentokrát přijaly hned tři moravské folklórní soubory Lipina z Vracova, Dúbrava z Dubňan a Veselá Partyja z Boršic. Dobové tance a písně představí také liberecký soubor Jizera a dobře známý Furiant i jeho odnože Kominíček a Pozdní sběr. Furiant doprovodí Lidová muzika Osmikráska z Prahy, která vystoupí i samostatně.

Velkolepá kulturní událost začne ovšem už v předvečer 4. července. Jako každý rok bude festivalu předcházet podvečerní beseda v sále Radnice. Tentokrát přijal pozvání Jindřich Sitta, místopředseda Československé obce legionářské a účastník operace Pouštní bouře, a Stanislav Najman, lékař a ředitel boleslavské Kliniky dr. Pírka.

Hlavní sobotní program vypukne ve 13 hodin. To se začnou v Komenského sadech srocovat účastníci průvodu, jenž povede Žižkovou ulicí na náměstí. Už v 11 hodin však proběhne vernisáž atraktivní výstavy Legionáři Bakovska, na kterou zve místní muzeum.

Festival bude slavnostně zahájen před druhou hodinou. Pak už se budou na pódiu střídat folklórní soubory jeden za druhým a náměstí rozvířá tanec v širokých sukních a zpěv od srdce.

Nad akcí převzal záštitu Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, a pánové Sitta a Najman.

V následujících dnech na stránkách Boleslavského deníku představíme jednotlivá folklórní uskupení, na které se již nyní můžete těšit.

Pojizerský folklorní festival v Bakově