Na sobotním 3.svatebním dnu v hotelu Galatea, který začíná už v 15 hodin budete moci nalézt nejen to nejlepší pro ženichy a nevěsty, ale také inspiraci z dílen módních návrhářů. Na vyzdobeném molu své modely představí Markéta Kopecká, boleslavská rodačka, která v současnosti dobývá svět módy přímo v její Mecce – sladké Paříži.

Jaká byla vaše cesta k návrhářství, byl to váš sen už od dětství nebo jste měla jako dítě jiné ambice?
Mým dětským snem rozhodně nebylo stát se módní návrhářkou. Tehdy jsem vůbec netušila, že takové povolání existuje. Vždycky mě však bavilo malovat a kreslit, a všemožně uplatňovat svou fantazii. Pro módní návrhářství jsem se rozhodla až při výběru střední školy. Vystudovala jsem Mistrovskou školu uměleckého designu v Praze , obor oděv. Poté jsem pokračovala na Technickou Univerzitu, textilní fakultu, obor Oděvní výtvarnictví, kde jsem získala mimo jiné přehled o textilních materiálech, jejich vlastnostech a úpravách . Stále mi však připadalo, že se mám co učit, a proto jsem pokračovala ve studiích ještě na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, obor oděv. Ve třetím ročníku jsem odcestovala na roční studijní stáž na L'École supérieure des arts appliqués Duperré v Paříži, kde jsem posléze zůstala v rámci programu Erasmus i na stáž pracovní. Myslím, že až Paříž mi dala opravdový náhled na módu a její krásu i komplikovanost.

Jaké modely z vaší dílny vplují na molo? Na co kladete při tvorbě svatebních šatů důraz?
Důraz kladu na to, aby se v nich dotyčná cítila přitažlivě a pohodlně zároveň. Toho se snažím dosáhnout kombinací kvalitních materiálů a dobře padnoucích střihů. Preferuji jednodušší, elegantní styl, který podtrhne ženskou postavu i osobnost. Takové modely představím i na 3. svatebním dnu. Při tvorbě mám neustále na mysli, že šaty by měly být zrcadlem toho, jaká je žena, která je nosí. Proto raději tvořím ve spolupráci s tím, pro koho je model určen. Můžeme společně vybrat barvu, materiál a střih. Spokojenost je pak zaručena na obou stranách.

Vzpomenete si na nějaké nejbizarnější svatební nebo společenské šaty, které jste viděla a naopak na ty, které vás naprosto uchvátily?
Johji Yamamoto vytvořil v roce 1998 opravdu netradiční svatební šaty, které se skládaly z obrovské krinolíny, korzetu a naddimenzovaného klobouku, jenž se nad nevěstou vznášel pomoci čtyř bambusových tyčí, nesených čtyřmi mladíky. Dodnes nevím, jestli i oni byli v šatu. Těch šatů, které mě uchvátily by bylo mnoho, vybrat jedny jediné by bylo nefér vůči těm ostatním. Mám ráda například šaty od Givenchyho, které měla Audrey Hepburn v “Snídani u Tiffaniho”, nebo šaty od Helen Rose vytvořené pro Grace Kelly ve filmu “Z nóbl společnosti”.

I pro návrháře musí být těžké „nevykrádat“ v nápadech ostatní nebo sebe sama. Jak proti tomu bojujete, kde berete novou inspiraci?
Jako návrhář můžete jít dvěma cestami. Buď navrhujete za sebe a nebo za někoho jiného Pokud je to ta druhá možnost, „vykrádání“ je pak velice ceněná schopnost. Totiž pokud chcete pracovat pro velkou značku typu Dior nebo Chanel, musíte se naučit navrhovat v jejím stylu. Jako kdybyste byl Christian Dior nebo Coco Chanel. Pokud ale chcete mít vlastní značku, musíte mít i vlastní styl. Já se snažím být v tvorbě upřímná, svá. To je asi jediný způsob boje, jaký znám. Inspirace většinou přichází v období, kdy na něčem usilovně pracuji a nemám čas, věnovat se novému modelu. Říkám si, že pokud je nový nápad dostatečně silný, zůstane mi v hlavě do té doby, dokud práci nedodělám. Z toho usuzuji, ze mě asi nejvíce inspiruje má vlastní práce.

Kdo je pro vás absolutním kingem na poli současné módy a proč?
To se sezonu od sezony mění. Ale vždycky se v popředí drží stájoví koně Gucci Group - Frida Giannini, jež navrhuje pro Gucci, Tomas Maier pro Bottega Venetta nebo Stella McCartney. U každého ze jmenovaných obdivuji něco jiného. Společným jmenovatelem zřejmě je, že jejich modely podtrhují ženskost.

Jaký je váš nejoblíbenější materiál a důvod proč jej upřednostňujete?
Mým oblíbencem je hedvábí. Přírodní materiál, který může mít tisíc barev a podob. Není nad to, pracovat s kvalitním materiálem.

Váš tip na oblíbený outfit do města, který nikdy nezklame je…
Ráda bych, aby dámy a slečny zavřely džíny, trička a tenisky minimálně na týden do skříně a vyrazily si třeba v úpletových šatech, dámském sáčku nebo perfektu a botách na středně vysokém podpatku. Budou se cítit stejně pohodlně a navíc budou vypadat úchvatně.