VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký rozhovor se Zlatým Otíkem Františkem Brunclíkem

Mnichovo Hradiště - Vloni v anketě čtenářů Boleslavského deníku kraloval v kategorii zpěváků Filip Šubr. Letos získal nejvíce hlasů František Brunclík.

31.12.2008
SDÍLEJ:

Nejpopulárnějším muzikantem pro rok 2008 Mladoboleslavska je František Brunclík s 482 hlasů.Foto: PSPA/Slávek Růta

František Brunclík žije v Mnichově Hradišti. Většinu svého aktivního hudebního života prožil v legendární regionální bigbeatové hvězdě, skupině Diskant. V době nedávno blízké pak v trojici Nastarýkolena. Nyní hraje na tancovačkách kolem Mnichova Hradiště s Vladislavem Fantou v duu Fanta a Franta. Vloni získal v anketě Boleslavský Otík druhé místo a byl uveden do Síně slávy boleslavského bigbeatu. Letos mezi zpěváky kraloval.

Pro muzikanta je jistě nejlepší, když je vyprodaný sál. Jaké je to, když navíc dostane nějakou, byť okresní, cenu? Zvláště když to nikdo nečeká, a to jsem nečekal, leč mi to málokdo věří, tak je to pocit takový, že ve chvíli, kdy padlo mé jméno, tak jsem byl jako opařený. Pak do mne Láďa Fanta dloubnul a povídá: Vole, jsi to ty, jdi na jeviště. Já jsem si osobně myslel, že vyhraje Filip Šubr. Mne ani ve snu nenapadlo, že bych vyhrál já!

Co se vám v těch patnácti vteřinách, než jste došel na pódium, honilo v hlavě?
Vím, že mi lidé hodně gratulovali. Ale pocit? Jako bych byl ve snu.

Ohlédněte se za svoji kariérou. Jaké hudební mezníky, okamžiky vám vytanou na mysli?
Co mne vystane? Když tady sedím u vás v redakci a koukám na náměstí Míru, tak mi vytane vlastně tahle instituce.

Co se tady dělo?
No, musel jsem tady vysvětlovat proč a nač. Hádejte, kdo to byl?

Já nevím jmenovitě. Jinak tady ale byli soudruzi.
No, to je ono. Přesně tak.

Když jste za nimi chodil, měl jste nahnáno?
Bál se asi každý, protože jsem nevěděl, s čím na mne vyběhnou.

A bál jste se spíše o sebe nebo o to, že zakážou skupině Diskant, ve které jste tehdy hrál, vystupovat?
Přesně tak, štvalo mne, že když člověk v té době něco dělal, a nebylo to zrovna jednoduché, tak že mu každou chvíli šlapali na paty. Buď jsem byla tady, nebo dole na kriminálce. To jsou dvě věci, na které člověk nezapomíná. Tenhle pohled z okna důvěrně znám.

Kdy bylo nejhůře? Vyhrožovali vám třeba basou?
To ne, ale ten bububu zákaz. A to jsme nedělali nic špatného.

Čím jste je přemlouval, aby od svých výhrůžek upustili?
Čím? Ať mi zdůvodní, co děláme špatného, děláme své věci, český věci, převzatých bylo minimum. Ale obraťme list.

Dobrá. Když vidíte, co mají nyní muzikanti za možnosti, nechtěl byste měnit? Diskant začínal před 30 lety, kdybyste hráli teď, možná by vás čekala větší sláva.
Je to opravdu přesně 30 let, začali jsme v roce 1978. Na jednu stranu to je člověku líto, ale běh roků nikdo nezastaví. Konec konců já pořád hraji, lidé se baví, mne je na pódiu také příjemně, tak proč si stěžovat. Lepší to nebude. A mladým přeji, aby nedopustili to, že budou mít stejné problémy, jako jsem měli my.

Vzpomínal jste spíše na ty horší zážitky. Ty jsou ale teď už jistě promlčené, zlehčené, vlastně jsou dávno pryč.
Teď tomu už nikdo nevěří, že to bylo možné.

Ale co byl pro vás nejkrásnější zážitek při samotném hraní? Vyvolávání kapely obecenstvem, potlesk, rozezpívaný sál, vytleskávání přídavku?
Asi bylo fajn vždy, když byl plný sál, pohoda v kapele, když jsem neviděl v sále ty, kdo nám šlapali po patách. Když se to v sále neřezalo.

Ono se to řezalo?
Pár zábav bylo zrušeno.

Jen kvůli rvačkám?
To ne. Třeba Loukov. Tam si usmysleli že zábava od osmi je nedobrá věc, tak ale aby úplně zábavu nezrušili, tak stanovili začátek na čtvrtou odpolední. Patrně si soudruzi mysleli, že mladí pozdě netrefí domů. Když to ale mladším vypravujete, že se začínalo od čtyř, tak si každý sahá na čelo a říká, zda tam vůbec mohl někdo přijít? A to hodinu před koncertem byla plná náves, sál k prasknutí a atmosféra nádherná, báječná.

Ve slavné diskantské čtveřici (Miroslav Horna, Jaroslav Špička, Vladislav Fanta, František Brunclík) jste se někdy hádali?
Jistě. Výměna názorů musí být. Jinak to nikam nevede.

A hádky byly spíše kvůli muzice či kvůli nedochvilnosti?
Nedochvilnost? Byla taky. Jardovi Špičkovi se to někdy nepovedlo přijít včas.

To byly pozdní příchody na zábavu, nebo na zkoušku?
Se zábavou problém nikdy nebyl. Tedy kromě éry, kdy jsme vzali mezi sebe Vláďu Frintu. Tomu jsme pravidelně říkali, že odjíždíme o půl hodiny dříve. Pak přijel načas. Ale ta původní čtveřice, Mirek, Jarda, Vláďa Fanta a já, tam fakt problémy nebyly.

Vy jste s Diskantem vydali vlastně jednu SP desku s písněmi Pláž a Stejně dál si čekám.
No, měla to být nuda pláž, jenže soudruzi tenhle název nechtěli povolit. A pak vlastně neoficiální CD a DVD. To je vše.

Láďa Fanta slaví příští rok 60, vy 55, Diskantu je letos 30. Neplánujete nějaký výroční koncert?
Už jsem to mnohokrát říkal. Zdravotní stav Jardy Špičky není ideální. Takže o tom nepřemýšlíme. Žijeme ze vzpomínek. A je to fajnové vzpomínání.

Kde jste vlastně začínal? Kdy se objevil první kontakt s muzikou?
K hudbě mne dostal děda, který hrával v dechové hudbě Ládi Brože a dalších kapelách. Začínal jsem na křídlovku. To mi bylo asi kolem šesti sedmi let.

Takže dechová sekce. Jak dlouho vás dechy doprovázely?
Vlastně ještě na začátku Diskantu.

V Diskantu vás nelákalo okořenit trubkou muziku? Tehdy kapela Laura a její tygři s trubkami slavila úspěch?
Jo, my jsme s nimi v Praze na Beat salonu hráli. Tam Ilona Csáková a spol. byly jako začínající kapela. Jenže nás to tam nijak netáhlo, my jsme zastávali kytary, klávesy.

Jaký to vlastně byl v tehdejší době, když jste vlastně všude, kam jste přijeli, měli plný sál?
Krásné, příjemné pocity. Ale byla tam taky velká zodpovědn〜ost, abychom fa〜noušky nezklamali. Byly již zmíněné problémy, báli jsme se zákazu.

Tehdy byly na okrese dva fanouškovské tábory. Na Benátecku hrála skupina EX 05, na Mnichovohradišťsku Diskant. Fanouškové kapel se v lásce příliš neměli. Jak to bylo mezi kapelami? Jaká byla rivalita?
S muzikanty z EX 05, Jirka Rákosník, Milan Libich, Milan Frumar, jsme vycházeli v pohodě. Teritoria vlastně byla daná.

Paradoxně Boleslav moc obě kapely neznala.

To ne, bylo tady mrtvo. Setkávali jsme se v Boleslavi, ale jen na povinných přehrávkách.

Všichni čtyři v Diskantu jste Hradišťáci, i když nyní už Mirek Horna bydlí v Říčanech. Tehdy za bývalého režimu jste ale byli kovaní Hradišťáci, leč Hradiště vás moc v oblibě nemělo. Hráli jste tam za ty roky snad jednou, a to ještě v divadle.
Možná dvakrát.

Jak to bylo možné, že soudruzi tuhle kapelu pustili do divadla?
Ono to snad mělo být venku v přírodním kině, bylo ošklivo a padll návrh na divadlo. Možná za tím byl Franta Ringo Čech. Snad si na výboře řekli, že je to umělec z Prahy, ten to pohlídá.

Čemu se teď vlastně věnujete?
Kromě toho, že pracuji, tak stavím na Loukovci barák. A s Láďou Fantou připravujeme pár kšeftů.

Budete i nadále hrát jen převzaté písně?
No, Láďa něco měl, ale k tomu jsme se nějak nedobabrali, protože prostě nebyl čas. Zkoušet jsme začali někde před měsícem. Oprášili jsme to, co bylo v hlavě a v notách. Ty jsme museli ale nejprve najít.

A objeví se tam zařazena nějaká lahůdka v podobě skladby Diskantu?
Bude, mohu potvrdit, že bude.

Jaká?
Letní rána.

Františku, co byste závěrem rozhovoru popřál všem lidem?
Všem lidem? Všem lidem dobré vůle.

Dobře.
Občas má člověk k některým lidem výhrady k chování. Takže všem lidem dobré vůle kromě příjemných svátků (rozhovor se uskutečnil 19. prosince), tak hlavně zdraví. A také aby Deník fandil muzice. Veškeré, kterou tady kdokoliv v Boleslavi produkuje. Muzikanti si zaslouží, aby se o nich vědělo.

Autor: Jiří Macek

31.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 25 000 Kč

Specialisté v oblasti financí Podpora finančního managementu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: O čem to bude? , - Podpora finančního plánování , - Monitoring čerpání rozpočtu a investic , - Výkaznictví včetně koncernového , - Operace nad rozpočty (převody, adjustace, čerpání) , - Finanční monitoring a management, přehled fakturace a čerpání finančních prostředků , - Koordinace přípravy projektové dokumentace, přehledů a výkazů , - Controlling v rámci projektů , - Příprava prezentací a dokumentů , - Příprava projektové dokumentace , - Příprava podkladů pro jednání a samostatné vyjednávání v rámci projektů , , Co by měl náš nový kolega mít?, - SŠ či VŠ vzdělání v oboru finance, ekonomie, účetnictví, - Znalost controllingu a praxe v tomto oboru, - Dobrou orientaci v oblasti financí, - Pečlivost a preciznost, komunikativnost, - Znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni, Výhodou bude:, - Zkušenosti ze ŠKODA AUTO, , Nezalekni se našich požadavků! Pokud splňuješ jen některé požadavky, zkus se přihlásit! Za zkoušku přece nic nedáš a pro šikovné lidi se u nás práce vždycky najde. Rádi se s tebou setkáme a případně Ti nabídneme i jiné pozice, které odpovídají Tvému profilu a tomu, co Tě baví, lépe!. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Hana Kořínková, +420 739 392 710.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 28 000 Kč

Mechanici a opraváři zemědělských strojů a zařízení Opraváři zemědělských strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Kněžmost č.p. 237, 294 02 Kněžmost, , Požadujeme řidičský průkaz sk. B, nabízíme služební vozidlo, telefon, příplatek na stravné, 25 dní dovolené, přátelský kolektiv.. Pracoviště: Dobiáš, spol. s r.o., 294 02 Kněžmost. Informace: Pavel Rejman, +420 602 311 929.

Informační technologie - Informační technologie Administrátor 25 000 Kč

Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Správce systémů - zkrácený úvazek. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: O čem to bude? , , - Správa a podpora NON SAP aplikací, - Administrativní podpora oddělení, vedení evidence, tvorba přehledů , - Provádění analýz u nového SW, tj. prověření funkčnosti SW, servisu dodavatele, způsob instalace dle pravidel zadavatele, - Koordinace všech procesů s tím spojených, - Stanovení pravidel provozu SW , - Pravidelné komunikace s dodavateli (konfigurace PC) , - Stanovování postupů, jak lze problémy vyřešit, , Co by měl náš kolega mít?, - Znalost z oblasti IT (zkušenost se správou hardwaru a softwaru, správa koncových klientských stanic), zkušenost s administrací klientských stanic (Windows), - Organizační schopnosti a time management, - Ochotu učit se, - Znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni, , Nezalekni se našich požadavků! Pokud splňuješ jen některé požadavky, zkus se přihlásit! Za zkoušku přece nic nedáš a pro šikovné lidi se u nás práce vždycky najde. Rádi se s tebou setkáme a případně Ti nabídneme i jiné pozice, které odpovídají Tvému profilu a tomu, co Tě baví, lépe!. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Hana Kořínková, +420 739 392 710.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocní stavební dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13600 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce:, Žižkova 138, 294 01 Bakov nad Jizerou + zakázky v okrese Mladá Boleslav, , Prvotní kontakt: tel.: 608 000 240, e-mail: kartmb@seznam.cz nebo osobně: 1x týdně od pt. 7-9:30 hod. (Bakov N/J, Žižkova 138), , Práce po celé ČR (ubytování a cestovné hrazeno zaměstnavatelem) v rámci služebních cest.. Pracoviště: Kart mb. s.r.o.- žižkova 138, 294 01 bakov nad jizerou + zakázky v okrese mladá boleslav, Žižkova, č.p. 138, 294 01 Bakov nad Jizerou. Informace: Viktor Kachaylo, +420 608 000 240.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězem 16. ročníku cyklistických závodů na 50 kilometrů Author 50 Český ráj se stal Zdeněk Hendrich z Amutet Rohozec týmu.
9

V Českém ráji kraloval na kole Hendrich

Cíl 53. Rallye Šumava Klatovy na náměstí Míru v Klatovech
69

FOTO: Kopecký přepsal historii Rallye Šumava Klatovy

Mladá Boleslav se dočkala, bere první titul

Ostrava – Prohrávali o dva góly, přežili klinickou smrt, ale nakonec se po dech beroucím dramatu florbalisté Mladé Boleslavi konečně mohou slavit první mistrovský titul. Nejcennější výhru v historii klubu trefil v superfinále proti Vítkovicím útočník Tomašík v prodloužení.

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Proti Zemanovi a komunistům protestovaly stovky lidí

Nymburk /FOTO, VIDEO/ -  Účast prezidenta Miloše Zemana na sjezdu KSČM, konání sjezdu v Nymburce a chystaná vláda s estébákem v čele a podporou komunistů. To byly hlavní důvody protestů, ke kterým se v Nymburce sešly stovky lidí.

Velké dějiny i jejich podpis v regionu. To nabízí kladenská výstava

Střední Čechy - Originální kolekci připomínající působení legionářů v období první světové války dokázalo nabídnout zájemcům o historii naší moderní státnosti Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, které ve čtvrtek přivítalo první návštěvníky rozsáhlé výstavy nazvané Než vznikla republika. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT