VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký rozhovor se Zlatým Otíkem Františkem Brunclíkem

Mnichovo Hradiště - Vloni v anketě čtenářů Boleslavského deníku kraloval v kategorii zpěváků Filip Šubr. Letos získal nejvíce hlasů František Brunclík.

31.12.2008
SDÍLEJ:

Nejpopulárnějším muzikantem pro rok 2008 Mladoboleslavska je František Brunclík s 482 hlasů.Foto: PSPA/Slávek Růta

František Brunclík žije v Mnichově Hradišti. Většinu svého aktivního hudebního života prožil v legendární regionální bigbeatové hvězdě, skupině Diskant. V době nedávno blízké pak v trojici Nastarýkolena. Nyní hraje na tancovačkách kolem Mnichova Hradiště s Vladislavem Fantou v duu Fanta a Franta. Vloni získal v anketě Boleslavský Otík druhé místo a byl uveden do Síně slávy boleslavského bigbeatu. Letos mezi zpěváky kraloval.

Pro muzikanta je jistě nejlepší, když je vyprodaný sál. Jaké je to, když navíc dostane nějakou, byť okresní, cenu? Zvláště když to nikdo nečeká, a to jsem nečekal, leč mi to málokdo věří, tak je to pocit takový, že ve chvíli, kdy padlo mé jméno, tak jsem byl jako opařený. Pak do mne Láďa Fanta dloubnul a povídá: Vole, jsi to ty, jdi na jeviště. Já jsem si osobně myslel, že vyhraje Filip Šubr. Mne ani ve snu nenapadlo, že bych vyhrál já!

Co se vám v těch patnácti vteřinách, než jste došel na pódium, honilo v hlavě?
Vím, že mi lidé hodně gratulovali. Ale pocit? Jako bych byl ve snu.

Ohlédněte se za svoji kariérou. Jaké hudební mezníky, okamžiky vám vytanou na mysli?
Co mne vystane? Když tady sedím u vás v redakci a koukám na náměstí Míru, tak mi vytane vlastně tahle instituce.

Co se tady dělo?
No, musel jsem tady vysvětlovat proč a nač. Hádejte, kdo to byl?

Já nevím jmenovitě. Jinak tady ale byli soudruzi.
No, to je ono. Přesně tak.

Když jste za nimi chodil, měl jste nahnáno?
Bál se asi každý, protože jsem nevěděl, s čím na mne vyběhnou.

A bál jste se spíše o sebe nebo o to, že zakážou skupině Diskant, ve které jste tehdy hrál, vystupovat?
Přesně tak, štvalo mne, že když člověk v té době něco dělal, a nebylo to zrovna jednoduché, tak že mu každou chvíli šlapali na paty. Buď jsem byla tady, nebo dole na kriminálce. To jsou dvě věci, na které člověk nezapomíná. Tenhle pohled z okna důvěrně znám.

Kdy bylo nejhůře? Vyhrožovali vám třeba basou?
To ne, ale ten bububu zákaz. A to jsme nedělali nic špatného.

Čím jste je přemlouval, aby od svých výhrůžek upustili?
Čím? Ať mi zdůvodní, co děláme špatného, děláme své věci, český věci, převzatých bylo minimum. Ale obraťme list.

Dobrá. Když vidíte, co mají nyní muzikanti za možnosti, nechtěl byste měnit? Diskant začínal před 30 lety, kdybyste hráli teď, možná by vás čekala větší sláva.
Je to opravdu přesně 30 let, začali jsme v roce 1978. Na jednu stranu to je člověku líto, ale běh roků nikdo nezastaví. Konec konců já pořád hraji, lidé se baví, mne je na pódiu také příjemně, tak proč si stěžovat. Lepší to nebude. A mladým přeji, aby nedopustili to, že budou mít stejné problémy, jako jsem měli my.

Vzpomínal jste spíše na ty horší zážitky. Ty jsou ale teď už jistě promlčené, zlehčené, vlastně jsou dávno pryč.
Teď tomu už nikdo nevěří, že to bylo možné.

Ale co byl pro vás nejkrásnější zážitek při samotném hraní? Vyvolávání kapely obecenstvem, potlesk, rozezpívaný sál, vytleskávání přídavku?
Asi bylo fajn vždy, když byl plný sál, pohoda v kapele, když jsem neviděl v sále ty, kdo nám šlapali po patách. Když se to v sále neřezalo.

Ono se to řezalo?
Pár zábav bylo zrušeno.

Jen kvůli rvačkám?
To ne. Třeba Loukov. Tam si usmysleli že zábava od osmi je nedobrá věc, tak ale aby úplně zábavu nezrušili, tak stanovili začátek na čtvrtou odpolední. Patrně si soudruzi mysleli, že mladí pozdě netrefí domů. Když to ale mladším vypravujete, že se začínalo od čtyř, tak si každý sahá na čelo a říká, zda tam vůbec mohl někdo přijít? A to hodinu před koncertem byla plná náves, sál k prasknutí a atmosféra nádherná, báječná.

Ve slavné diskantské čtveřici (Miroslav Horna, Jaroslav Špička, Vladislav Fanta, František Brunclík) jste se někdy hádali?
Jistě. Výměna názorů musí být. Jinak to nikam nevede.

A hádky byly spíše kvůli muzice či kvůli nedochvilnosti?
Nedochvilnost? Byla taky. Jardovi Špičkovi se to někdy nepovedlo přijít včas.

To byly pozdní příchody na zábavu, nebo na zkoušku?
Se zábavou problém nikdy nebyl. Tedy kromě éry, kdy jsme vzali mezi sebe Vláďu Frintu. Tomu jsme pravidelně říkali, že odjíždíme o půl hodiny dříve. Pak přijel načas. Ale ta původní čtveřice, Mirek, Jarda, Vláďa Fanta a já, tam fakt problémy nebyly.

Vy jste s Diskantem vydali vlastně jednu SP desku s písněmi Pláž a Stejně dál si čekám.
No, měla to být nuda pláž, jenže soudruzi tenhle název nechtěli povolit. A pak vlastně neoficiální CD a DVD. To je vše.

Láďa Fanta slaví příští rok 60, vy 55, Diskantu je letos 30. Neplánujete nějaký výroční koncert?
Už jsem to mnohokrát říkal. Zdravotní stav Jardy Špičky není ideální. Takže o tom nepřemýšlíme. Žijeme ze vzpomínek. A je to fajnové vzpomínání.

Kde jste vlastně začínal? Kdy se objevil první kontakt s muzikou?
K hudbě mne dostal děda, který hrával v dechové hudbě Ládi Brože a dalších kapelách. Začínal jsem na křídlovku. To mi bylo asi kolem šesti sedmi let.

Takže dechová sekce. Jak dlouho vás dechy doprovázely?
Vlastně ještě na začátku Diskantu.

V Diskantu vás nelákalo okořenit trubkou muziku? Tehdy kapela Laura a její tygři s trubkami slavila úspěch?
Jo, my jsme s nimi v Praze na Beat salonu hráli. Tam Ilona Csáková a spol. byly jako začínající kapela. Jenže nás to tam nijak netáhlo, my jsme zastávali kytary, klávesy.

Jaký to vlastně byl v tehdejší době, když jste vlastně všude, kam jste přijeli, měli plný sál?
Krásné, příjemné pocity. Ale byla tam taky velká zodpovědn〜ost, abychom fa〜noušky nezklamali. Byly již zmíněné problémy, báli jsme se zákazu.

Tehdy byly na okrese dva fanouškovské tábory. Na Benátecku hrála skupina EX 05, na Mnichovohradišťsku Diskant. Fanouškové kapel se v lásce příliš neměli. Jak to bylo mezi kapelami? Jaká byla rivalita?
S muzikanty z EX 05, Jirka Rákosník, Milan Libich, Milan Frumar, jsme vycházeli v pohodě. Teritoria vlastně byla daná.

Paradoxně Boleslav moc obě kapely neznala.

To ne, bylo tady mrtvo. Setkávali jsme se v Boleslavi, ale jen na povinných přehrávkách.

Všichni čtyři v Diskantu jste Hradišťáci, i když nyní už Mirek Horna bydlí v Říčanech. Tehdy za bývalého režimu jste ale byli kovaní Hradišťáci, leč Hradiště vás moc v oblibě nemělo. Hráli jste tam za ty roky snad jednou, a to ještě v divadle.
Možná dvakrát.

Jak to bylo možné, že soudruzi tuhle kapelu pustili do divadla?
Ono to snad mělo být venku v přírodním kině, bylo ošklivo a padll návrh na divadlo. Možná za tím byl Franta Ringo Čech. Snad si na výboře řekli, že je to umělec z Prahy, ten to pohlídá.

Čemu se teď vlastně věnujete?
Kromě toho, že pracuji, tak stavím na Loukovci barák. A s Láďou Fantou připravujeme pár kšeftů.

Budete i nadále hrát jen převzaté písně?
No, Láďa něco měl, ale k tomu jsme se nějak nedobabrali, protože prostě nebyl čas. Zkoušet jsme začali někde před měsícem. Oprášili jsme to, co bylo v hlavě a v notách. Ty jsme museli ale nejprve najít.

A objeví se tam zařazena nějaká lahůdka v podobě skladby Diskantu?
Bude, mohu potvrdit, že bude.

Jaká?
Letní rána.

Františku, co byste závěrem rozhovoru popřál všem lidem?
Všem lidem? Všem lidem dobré vůle.

Dobře.
Občas má člověk k některým lidem výhrady k chování. Takže všem lidem dobré vůle kromě příjemných svátků (rozhovor se uskutečnil 19. prosince), tak hlavně zdraví. A také aby Deník fandil muzice. Veškeré, kterou tady kdokoliv v Boleslavi produkuje. Muzikanti si zaslouží, aby se o nich vědělo.

Autor: Jiří Macek

31.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 25 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Junior specialista CATIA. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: O čem to bude?, - systémová správa konstrukčních dat v systému CATIA V5, - příprava a realizace exportů dat z datové struktury, - řešení problémů v oblasti výměny dat mezi konstrukčními systémy a jejich nástroji, - uživatelská podpora v rámci použití systému správy dat, - tvorba prezentací, , Co by měl náš hrdina umět?, - CATIA V5, - MS Office, - databáze, - anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, - potřebujeme praxi v technické oblasti nebo alespoň vzdělání z technického oboru, , Výhodou , - Znalosti Connect, KVS, - Znalost prostředí automobilového průmyslu, , Nezalekni se našich požadavků! Pokud splňuješ jen některé požadavky, zkus se přihlásit! Za zkoušku přece nic nedáš a pro šikovné lidi se u nás práce vždycky najde. Rádi se s tebou setkáme a případně Ti nabídneme i jiné pozice, které odpovídají Tvému profilu a tomu, co Tě baví, lépe!. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Hana Kořínková, +420 739 392 710.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 15 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Pedagogové. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Palackého č.p. 278, 294 01 Bakov nad Jizerou, , Požadujeme absolventa(tku) VŠ nejlépe pedagogického směru, obor - německý jazyk. Platové zařazení podle délky praxe a vzdělání, praxe v oboru vítána, dobu určitou možno po roce praxe prodloužit.. Pracoviště: Základní škola bakov nad jizerou,okres mladá boleslav, Palackého, č.p. 278, 294 01 Bakov nad Jizerou. Informace: Petra Kremlová, +420 326 781 178.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobový letecký den se vydařil.
29

Letecký den byl, je a bude

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

Typická žaloba církví o majetky se týká kusu pole

Střední Čechy – Jednou tak a jindy naopak; vývoj sporu nelze předem odhadnout, protože případ od případu je to jiné. Takové jsou spory kolem církevních majetků ve středních Čechách, jimiž se nyní zabývají soudy okresní, krajský i odvolací senát toho vrchního. A to v nepřehlédnutelných počtech.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Střední Čechy – Podezřelá z ohrožení pod vlivem návykové látky je kvůli svému počínání během jediného večera celá manželská dvojice: muž i žena. O tom, čeho se podle policie pár dopustil 28. května v Čakovičkách na pomezí Mělnicka a Prahy-východ, informovala ve středu Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

Jízda po dálnici bez známky se prodražila o tisícovku

Střední Čechy – Častěji než našinci neplatí nyní za dálnici cizinci. Nasvědčují tomu alespoň poznatky ústeckých celníků, kteří prověřují dálniční známky i v části středních Čech: kontrolují dálnici D8 od Petrovic až po Prahu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT