VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký rozhovor se Zlatým Otíkem Františkem Brunclíkem

Mnichovo Hradiště - Vloni v anketě čtenářů Boleslavského deníku kraloval v kategorii zpěváků Filip Šubr. Letos získal nejvíce hlasů František Brunclík.

31.12.2008
SDÍLEJ:

Nejpopulárnějším muzikantem pro rok 2008 Mladoboleslavska je František Brunclík s 482 hlasů.Foto: PSPA/Slávek Růta

František Brunclík žije v Mnichově Hradišti. Většinu svého aktivního hudebního života prožil v legendární regionální bigbeatové hvězdě, skupině Diskant. V době nedávno blízké pak v trojici Nastarýkolena. Nyní hraje na tancovačkách kolem Mnichova Hradiště s Vladislavem Fantou v duu Fanta a Franta. Vloni získal v anketě Boleslavský Otík druhé místo a byl uveden do Síně slávy boleslavského bigbeatu. Letos mezi zpěváky kraloval.

Pro muzikanta je jistě nejlepší, když je vyprodaný sál. Jaké je to, když navíc dostane nějakou, byť okresní, cenu? Zvláště když to nikdo nečeká, a to jsem nečekal, leč mi to málokdo věří, tak je to pocit takový, že ve chvíli, kdy padlo mé jméno, tak jsem byl jako opařený. Pak do mne Láďa Fanta dloubnul a povídá: Vole, jsi to ty, jdi na jeviště. Já jsem si osobně myslel, že vyhraje Filip Šubr. Mne ani ve snu nenapadlo, že bych vyhrál já!

Co se vám v těch patnácti vteřinách, než jste došel na pódium, honilo v hlavě?
Vím, že mi lidé hodně gratulovali. Ale pocit? Jako bych byl ve snu.

Ohlédněte se za svoji kariérou. Jaké hudební mezníky, okamžiky vám vytanou na mysli?
Co mne vystane? Když tady sedím u vás v redakci a koukám na náměstí Míru, tak mi vytane vlastně tahle instituce.

Co se tady dělo?
No, musel jsem tady vysvětlovat proč a nač. Hádejte, kdo to byl?

Já nevím jmenovitě. Jinak tady ale byli soudruzi.
No, to je ono. Přesně tak.

Když jste za nimi chodil, měl jste nahnáno?
Bál se asi každý, protože jsem nevěděl, s čím na mne vyběhnou.

A bál jste se spíše o sebe nebo o to, že zakážou skupině Diskant, ve které jste tehdy hrál, vystupovat?
Přesně tak, štvalo mne, že když člověk v té době něco dělal, a nebylo to zrovna jednoduché, tak že mu každou chvíli šlapali na paty. Buď jsem byla tady, nebo dole na kriminálce. To jsou dvě věci, na které člověk nezapomíná. Tenhle pohled z okna důvěrně znám.

Kdy bylo nejhůře? Vyhrožovali vám třeba basou?
To ne, ale ten bububu zákaz. A to jsme nedělali nic špatného.

Čím jste je přemlouval, aby od svých výhrůžek upustili?
Čím? Ať mi zdůvodní, co děláme špatného, děláme své věci, český věci, převzatých bylo minimum. Ale obraťme list.

Dobrá. Když vidíte, co mají nyní muzikanti za možnosti, nechtěl byste měnit? Diskant začínal před 30 lety, kdybyste hráli teď, možná by vás čekala větší sláva.
Je to opravdu přesně 30 let, začali jsme v roce 1978. Na jednu stranu to je člověku líto, ale běh roků nikdo nezastaví. Konec konců já pořád hraji, lidé se baví, mne je na pódiu také příjemně, tak proč si stěžovat. Lepší to nebude. A mladým přeji, aby nedopustili to, že budou mít stejné problémy, jako jsem měli my.

Vzpomínal jste spíše na ty horší zážitky. Ty jsou ale teď už jistě promlčené, zlehčené, vlastně jsou dávno pryč.
Teď tomu už nikdo nevěří, že to bylo možné.

Ale co byl pro vás nejkrásnější zážitek při samotném hraní? Vyvolávání kapely obecenstvem, potlesk, rozezpívaný sál, vytleskávání přídavku?
Asi bylo fajn vždy, když byl plný sál, pohoda v kapele, když jsem neviděl v sále ty, kdo nám šlapali po patách. Když se to v sále neřezalo.

Ono se to řezalo?
Pár zábav bylo zrušeno.

Jen kvůli rvačkám?
To ne. Třeba Loukov. Tam si usmysleli že zábava od osmi je nedobrá věc, tak ale aby úplně zábavu nezrušili, tak stanovili začátek na čtvrtou odpolední. Patrně si soudruzi mysleli, že mladí pozdě netrefí domů. Když to ale mladším vypravujete, že se začínalo od čtyř, tak si každý sahá na čelo a říká, zda tam vůbec mohl někdo přijít? A to hodinu před koncertem byla plná náves, sál k prasknutí a atmosféra nádherná, báječná.

Ve slavné diskantské čtveřici (Miroslav Horna, Jaroslav Špička, Vladislav Fanta, František Brunclík) jste se někdy hádali?
Jistě. Výměna názorů musí být. Jinak to nikam nevede.

A hádky byly spíše kvůli muzice či kvůli nedochvilnosti?
Nedochvilnost? Byla taky. Jardovi Špičkovi se to někdy nepovedlo přijít včas.

To byly pozdní příchody na zábavu, nebo na zkoušku?
Se zábavou problém nikdy nebyl. Tedy kromě éry, kdy jsme vzali mezi sebe Vláďu Frintu. Tomu jsme pravidelně říkali, že odjíždíme o půl hodiny dříve. Pak přijel načas. Ale ta původní čtveřice, Mirek, Jarda, Vláďa Fanta a já, tam fakt problémy nebyly.

Vy jste s Diskantem vydali vlastně jednu SP desku s písněmi Pláž a Stejně dál si čekám.
No, měla to být nuda pláž, jenže soudruzi tenhle název nechtěli povolit. A pak vlastně neoficiální CD a DVD. To je vše.

Láďa Fanta slaví příští rok 60, vy 55, Diskantu je letos 30. Neplánujete nějaký výroční koncert?
Už jsem to mnohokrát říkal. Zdravotní stav Jardy Špičky není ideální. Takže o tom nepřemýšlíme. Žijeme ze vzpomínek. A je to fajnové vzpomínání.

Kde jste vlastně začínal? Kdy se objevil první kontakt s muzikou?
K hudbě mne dostal děda, který hrával v dechové hudbě Ládi Brože a dalších kapelách. Začínal jsem na křídlovku. To mi bylo asi kolem šesti sedmi let.

Takže dechová sekce. Jak dlouho vás dechy doprovázely?
Vlastně ještě na začátku Diskantu.

V Diskantu vás nelákalo okořenit trubkou muziku? Tehdy kapela Laura a její tygři s trubkami slavila úspěch?
Jo, my jsme s nimi v Praze na Beat salonu hráli. Tam Ilona Csáková a spol. byly jako začínající kapela. Jenže nás to tam nijak netáhlo, my jsme zastávali kytary, klávesy.

Jaký to vlastně byl v tehdejší době, když jste vlastně všude, kam jste přijeli, měli plný sál?
Krásné, příjemné pocity. Ale byla tam taky velká zodpovědn〜ost, abychom fa〜noušky nezklamali. Byly již zmíněné problémy, báli jsme se zákazu.

Tehdy byly na okrese dva fanouškovské tábory. Na Benátecku hrála skupina EX 05, na Mnichovohradišťsku Diskant. Fanouškové kapel se v lásce příliš neměli. Jak to bylo mezi kapelami? Jaká byla rivalita?
S muzikanty z EX 05, Jirka Rákosník, Milan Libich, Milan Frumar, jsme vycházeli v pohodě. Teritoria vlastně byla daná.

Paradoxně Boleslav moc obě kapely neznala.

To ne, bylo tady mrtvo. Setkávali jsme se v Boleslavi, ale jen na povinných přehrávkách.

Všichni čtyři v Diskantu jste Hradišťáci, i když nyní už Mirek Horna bydlí v Říčanech. Tehdy za bývalého režimu jste ale byli kovaní Hradišťáci, leč Hradiště vás moc v oblibě nemělo. Hráli jste tam za ty roky snad jednou, a to ještě v divadle.
Možná dvakrát.

Jak to bylo možné, že soudruzi tuhle kapelu pustili do divadla?
Ono to snad mělo být venku v přírodním kině, bylo ošklivo a padll návrh na divadlo. Možná za tím byl Franta Ringo Čech. Snad si na výboře řekli, že je to umělec z Prahy, ten to pohlídá.

Čemu se teď vlastně věnujete?
Kromě toho, že pracuji, tak stavím na Loukovci barák. A s Láďou Fantou připravujeme pár kšeftů.

Budete i nadále hrát jen převzaté písně?
No, Láďa něco měl, ale k tomu jsme se nějak nedobabrali, protože prostě nebyl čas. Zkoušet jsme začali někde před měsícem. Oprášili jsme to, co bylo v hlavě a v notách. Ty jsme museli ale nejprve najít.

A objeví se tam zařazena nějaká lahůdka v podobě skladby Diskantu?
Bude, mohu potvrdit, že bude.

Jaká?
Letní rána.

Františku, co byste závěrem rozhovoru popřál všem lidem?
Všem lidem? Všem lidem dobré vůle.

Dobře.
Občas má člověk k některým lidem výhrady k chování. Takže všem lidem dobré vůle kromě příjemných svátků (rozhovor se uskutečnil 19. prosince), tak hlavně zdraví. A také aby Deník fandil muzice. Veškeré, kterou tady kdokoliv v Boleslavi produkuje. Muzikanti si zaslouží, aby se o nich vědělo.

Autor: Jiří Macek

31.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 28 000 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Pedagogové. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Palackého č.p. 278, 294 01 Bakov nad Jizerou, , Požadujeme absolventa (tku) VŠ pedagogického směru, obor - matematika a fyzika. Platové zařazení podle délky praxe a vzdělání, praxe v oboru vítána.. Pracoviště: Základní škola bakov nad jizerou,okres mladá boleslav, Palackého, č.p. 278, 294 01 Bakov nad Jizerou. Informace: Petra Kremlová, +420 326 781 178. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 000 Kč Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené Terapeut centra sociální rehabilitace. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - osobnostní předpoklady a zájem o práci s duševně nemocnými klienty, - uživatelská znalost práce na PC, - řidičský průkaz skupiny B, - bezúhonnost, - výhodou je manuální zručnost, Nabízíme:, - práci v přátelské atmosféře malého týmu, - zajímavou samostatnou práci s klienty, - příležitost k dalšímu vzdělávání (studijní výhody) a osobnostnímu růstu, - 5 týdnů dovolené, 3 dny (zdravotní) sick days , , Zájemce prosíme o zaslání (e-mailem) strukturovaného životopisu a motivačního dopisu (zdůvodnění svého zájmu o nabízenou práci).. Pracoviště: Fokus mladá boleslav z.s. - ptácká 138, mladá boleslav, Ptácká, č.p. 138, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Mirka Samková, +420 775 562 009. Výroba - Ostatní specialisté v oblasti techniky Specialista 40 000 Kč Ostatní specialisté v oblasti techniky Specialista projektu India 2.0. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Koordinace projektu India 2.0, - Optimalizace nákladů, termínů a obsahu, - Vyhodnocení projektové dokumentace, pravidelný reporting, - Zpracování analýz a kontrola průběhu realizace projektu, Požadujeme VŠ vzdělání, AJ-jednací znalost, Hindština - jednací znalost. Pracoviště: Škoda auto a.s. - kosmonosy, Boleslavská, č.p. 366, 293 06 Kosmonosy. Informace: Jiří Nečesaný, +420 326 816 804. Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - 777 004 446, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Vm solution cz s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Jírovcová alej u zámku Lány.

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Večer svátečního střelce. Řezníček dvěma góly pomohl ukončit prokletí

Zlín /FOTOGALERIE/ - Pátý prosinec 2014. Tehdy naposledy porazil Zlín Mladou Boleslav za tři body. Série se natáhla za čtyři roky na třináct zápasů. V živé paměti zůstávaly domácí výprasky 1:6, 1:5 či 2:5. Nyní to byl jiný příběh. Hrdina? Sváteční střelec a defenzivní obránce Dalibor Řezníček, který dvakrát propálil Kantora a přispěl k výhře 5:3.

Začíná vesnickému fotbalu zvonit hrana? Tak zle ještě snad není

Mladá Boleslav - Vesnická kopaná tak nějak k místnímu koloritu odjakživa patřila. Leckde se nad ní ale mohou stahovat mračna. Důvodů je hned několik, důsledky jsou pak pozorovatelné snadno - například letošní fotbalová sezóna je proti té loňské o čtyři týmy místních klubů chudší.

Autobusy mají změnit vzhled i vybavení

Střední Čechy – Kdo jezdí autobusem už nějaký ten pátek, jistě si z dětství pamatuje, jak kdysi bývala označena místa „pro invalidy“. Později se objevily snad poněkud citlivěji působící nápisy hovořící o místech vyhrazených „pro nemocné a tělesně postižené“.

Při zátahu na cizince našli policisté nelegály i padělané doklady

Střední Čechy – Zátahem na pracující cizince, který označují jako úspěšnou akci, se ve čtvrtek pochlubil středočeský odbor cizinecké policie. Na Mladoboleslavsku vyrazili jeho příslušníci do terénu společně s místními policisty. A také s hlídkou kolegů ze Slovenska, kteří v regionu rovněž působí, aby pomáhali domlouvat krajanům, pokud se v opilosti chovají nevhodně.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT