František Brunclík žije v Mnichově Hradišti. Většinu svého aktivního hudebního života prožil v legendární regionální bigbeatové hvězdě, skupině Diskant. V době nedávno blízké pak v trojici Nastarýkolena. Nyní hraje na tancovačkách kolem Mnichova Hradiště s Vladislavem Fantou v duu Fanta a Franta. Vloni získal v anketě Boleslavský Otík druhé místo a byl uveden do Síně slávy boleslavského bigbeatu. Letos mezi zpěváky kraloval.

Pro muzikanta je jistě nejlepší, když je vyprodaný sál. Jaké je to, když navíc dostane nějakou, byť okresní, cenu? Zvláště když to nikdo nečeká, a to jsem nečekal, leč mi to málokdo věří, tak je to pocit takový, že ve chvíli, kdy padlo mé jméno, tak jsem byl jako opařený. Pak do mne Láďa Fanta dloubnul a povídá: Vole, jsi to ty, jdi na jeviště. Já jsem si osobně myslel, že vyhraje Filip Šubr. Mne ani ve snu nenapadlo, že bych vyhrál já!

Co se vám v těch patnácti vteřinách, než jste došel na pódium, honilo v hlavě?
Vím, že mi lidé hodně gratulovali. Ale pocit? Jako bych byl ve snu.

Ohlédněte se za svoji kariérou. Jaké hudební mezníky, okamžiky vám vytanou na mysli?
Co mne vystane? Když tady sedím u vás v redakci a koukám na náměstí Míru, tak mi vytane vlastně tahle instituce.

Co se tady dělo?
No, musel jsem tady vysvětlovat proč a nač. Hádejte, kdo to byl?

Já nevím jmenovitě. Jinak tady ale byli soudruzi.
No, to je ono. Přesně tak.

Když jste za nimi chodil, měl jste nahnáno?
Bál se asi každý, protože jsem nevěděl, s čím na mne vyběhnou.

A bál jste se spíše o sebe nebo o to, že zakážou skupině Diskant, ve které jste tehdy hrál, vystupovat?
Přesně tak, štvalo mne, že když člověk v té době něco dělal, a nebylo to zrovna jednoduché, tak že mu každou chvíli šlapali na paty. Buď jsem byla tady, nebo dole na kriminálce. To jsou dvě věci, na které člověk nezapomíná. Tenhle pohled z okna důvěrně znám.

Kdy bylo nejhůře? Vyhrožovali vám třeba basou?
To ne, ale ten bububu zákaz. A to jsme nedělali nic špatného.

Čím jste je přemlouval, aby od svých výhrůžek upustili?
Čím? Ať mi zdůvodní, co děláme špatného, děláme své věci, český věci, převzatých bylo minimum. Ale obraťme list.

Dobrá. Když vidíte, co mají nyní muzikanti za možnosti, nechtěl byste měnit? Diskant začínal před 30 lety, kdybyste hráli teď, možná by vás čekala větší sláva.
Je to opravdu přesně 30 let, začali jsme v roce 1978. Na jednu stranu to je člověku líto, ale běh roků nikdo nezastaví. Konec konců já pořád hraji, lidé se baví, mne je na pódiu také příjemně, tak proč si stěžovat. Lepší to nebude. A mladým přeji, aby nedopustili to, že budou mít stejné problémy, jako jsem měli my.

Vzpomínal jste spíše na ty horší zážitky. Ty jsou ale teď už jistě promlčené, zlehčené, vlastně jsou dávno pryč.
Teď tomu už nikdo nevěří, že to bylo možné.

Ale co byl pro vás nejkrásnější zážitek při samotném hraní? Vyvolávání kapely obecenstvem, potlesk, rozezpívaný sál, vytleskávání přídavku?
Asi bylo fajn vždy, když byl plný sál, pohoda v kapele, když jsem neviděl v sále ty, kdo nám šlapali po patách. Když se to v sále neřezalo.

Ono se to řezalo?
Pár zábav bylo zrušeno.

Jen kvůli rvačkám?
To ne. Třeba Loukov. Tam si usmysleli že zábava od osmi je nedobrá věc, tak ale aby úplně zábavu nezrušili, tak stanovili začátek na čtvrtou odpolední. Patrně si soudruzi mysleli, že mladí pozdě netrefí domů. Když to ale mladším vypravujete, že se začínalo od čtyř, tak si každý sahá na čelo a říká, zda tam vůbec mohl někdo přijít? A to hodinu před koncertem byla plná náves, sál k prasknutí a atmosféra nádherná, báječná.

Ve slavné diskantské čtveřici (Miroslav Horna, Jaroslav Špička, Vladislav Fanta, František Brunclík) jste se někdy hádali?
Jistě. Výměna názorů musí být. Jinak to nikam nevede.

A hádky byly spíše kvůli muzice či kvůli nedochvilnosti?
Nedochvilnost? Byla taky. Jardovi Špičkovi se to někdy nepovedlo přijít včas.

To byly pozdní příchody na zábavu, nebo na zkoušku?
Se zábavou problém nikdy nebyl. Tedy kromě éry, kdy jsme vzali mezi sebe Vláďu Frintu. Tomu jsme pravidelně říkali, že odjíždíme o půl hodiny dříve. Pak přijel načas. Ale ta původní čtveřice, Mirek, Jarda, Vláďa Fanta a já, tam fakt problémy nebyly.

Vy jste s Diskantem vydali vlastně jednu SP desku s písněmi Pláž a Stejně dál si čekám.
No, měla to být nuda pláž, jenže soudruzi tenhle název nechtěli povolit. A pak vlastně neoficiální CD a DVD. To je vše.

Láďa Fanta slaví příští rok 60, vy 55, Diskantu je letos 30. Neplánujete nějaký výroční koncert?
Už jsem to mnohokrát říkal. Zdravotní stav Jardy Špičky není ideální. Takže o tom nepřemýšlíme. Žijeme ze vzpomínek. A je to fajnové vzpomínání.

Kde jste vlastně začínal? Kdy se objevil první kontakt s muzikou?
K hudbě mne dostal děda, který hrával v dechové hudbě Ládi Brože a dalších kapelách. Začínal jsem na křídlovku. To mi bylo asi kolem šesti sedmi let.

Takže dechová sekce. Jak dlouho vás dechy doprovázely?
Vlastně ještě na začátku Diskantu.

V Diskantu vás nelákalo okořenit trubkou muziku? Tehdy kapela Laura a její tygři s trubkami slavila úspěch?
Jo, my jsme s nimi v Praze na Beat salonu hráli. Tam Ilona Csáková a spol. byly jako začínající kapela. Jenže nás to tam nijak netáhlo, my jsme zastávali kytary, klávesy.

Jaký to vlastně byl v tehdejší době, když jste vlastně všude, kam jste přijeli, měli plný sál?
Krásné, příjemné pocity. Ale byla tam taky velká zodpovědn〜ost, abychom fa〜noušky nezklamali. Byly již zmíněné problémy, báli jsme se zákazu.

Tehdy byly na okrese dva fanouškovské tábory. Na Benátecku hrála skupina EX 05, na Mnichovohradišťsku Diskant. Fanouškové kapel se v lásce příliš neměli. Jak to bylo mezi kapelami? Jaká byla rivalita?
S muzikanty z EX 05, Jirka Rákosník, Milan Libich, Milan Frumar, jsme vycházeli v pohodě. Teritoria vlastně byla daná.

Paradoxně Boleslav moc obě kapely neznala.

To ne, bylo tady mrtvo. Setkávali jsme se v Boleslavi, ale jen na povinných přehrávkách.

Všichni čtyři v Diskantu jste Hradišťáci, i když nyní už Mirek Horna bydlí v Říčanech. Tehdy za bývalého režimu jste ale byli kovaní Hradišťáci, leč Hradiště vás moc v oblibě nemělo. Hráli jste tam za ty roky snad jednou, a to ještě v divadle.
Možná dvakrát.

Jak to bylo možné, že soudruzi tuhle kapelu pustili do divadla?
Ono to snad mělo být venku v přírodním kině, bylo ošklivo a padll návrh na divadlo. Možná za tím byl Franta Ringo Čech. Snad si na výboře řekli, že je to umělec z Prahy, ten to pohlídá.

Čemu se teď vlastně věnujete?
Kromě toho, že pracuji, tak stavím na Loukovci barák. A s Láďou Fantou připravujeme pár kšeftů.

Budete i nadále hrát jen převzaté písně?
No, Láďa něco měl, ale k tomu jsme se nějak nedobabrali, protože prostě nebyl čas. Zkoušet jsme začali někde před měsícem. Oprášili jsme to, co bylo v hlavě a v notách. Ty jsme museli ale nejprve najít.

A objeví se tam zařazena nějaká lahůdka v podobě skladby Diskantu?
Bude, mohu potvrdit, že bude.

Jaká?
Letní rána.

Františku, co byste závěrem rozhovoru popřál všem lidem?
Všem lidem? Všem lidem dobré vůle.

Dobře.
Občas má člověk k některým lidem výhrady k chování. Takže všem lidem dobré vůle kromě příjemných svátků (rozhovor se uskutečnil 19. prosince), tak hlavně zdraví. A také aby Deník fandil muzice. Veškeré, kterou tady kdokoliv v Boleslavi produkuje. Muzikanti si zaslouží, aby se o nich vědělo.