Na Mladou Boleslav se valí kulturní svátek, který je navíc spojený s důležitou sociální tematikou.

V termínu od 21. do 25. března proběhne v Mladé Boleslavi druhý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Dnes jde přitom o největší lidskoprávní filmový festival v Evropě a jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci celé České republiky, která každoročně zaujme více než 100 tisíc diváků a divaček v 35 festivalových městech.

„V Mladé Boleslavi festival navazuje na loňský úspěšný první ročník, kterého se zúčastnilo přes 1800 diváků,“ řekl Deníku Jan Kurka,předseda občanského sdružení Téma dne, které festival v Mladé Boleslavi organizuje.

Boleslavský deník vám navíc přináší soutěž o 3 exkluzivní vstupenky, které vás opravňují ke vstupu na všechny projekce. Příští týden tedy můžete strávit ve znamení dokumentárních filmů. Letošní ročník festivalu Jeden svět v Mladé Boleslavi je doslova nabitý kvalitními dokumenty a doprovodnými akcemi či diskuzemi. Je také ještě více profesionální z hlediska organizace.

Lidé v Mladé Boleslavi například již před samotnou akcí dostávají speciální festivalové noviny, které se zabývají velmi důležitými tématy z filmů přenesené do Mladé Boleslavi. Studenti mladoboleslavského gymnázia zpracovali například rozhovor s Ruskou žijící v Mladé Boleslavi, zabývali se i tématikou aktivních seniorů či životním prostředním. Další noviny pak vyjdou po skončení festivalu.

A na co se mohou filmová nadšenci těšit? „Letošní ročník se zaměří především na témata občanské angažovanosti, mezigeneračního dialogu a multikulturního soužití,“ říká Jan Kurka, předseda občanského sdružení Téma dne.

Festival bude probíhat na třech scénách. V Kulturním středisku Svět bude hlavní scéna, která představí nejzajímavější současné dokumentární filmy z celého světa.

V Ekocentru Zahrada bude scéna environmentální. V Kavárně literární bude pak scéna pro náročnější diváky.

Stejně jako loni, budou i letos probíhat zvláštní projekce pro žáky základních a středních škol, jejichž prostřednictvím se mladí lidé seznamují se základními hodnotami a principy demokratické společnosti a mají možnost o nich diskutovat. Novinkou jsou pak letos projekce pro návštěvníky Univerzity III. věku o environmentálních a sociálních tématech.

Festival krom 13ti filmů nabídne návštěvníkům i bohatý doprovodný program. „V Kavárně literární budou pořádány besedy k vybraným tématům a večerní koncerty, na kterých vystoupí mimo jiné hudebník a předseda českého PEN Klubu Jiří Dědeček,“ dodává Jan Kurka.

V Městském divadle proběhne představení Divadla Vosto5 Košičan 3. Divadlo Vosto5 je generačním souborem spojujícím v sobě poetiku moderního kabaretu vyrůstajícího na text-appealových kořenech, satirických postřezích a především schopnosti tvorby autorských představení založených na nadsázce, improvizaci a mystifikaci.

Celý festival bude zakončen v pátek večer v klubu U-Turn koncertem romských kapel s hlavním hostem, jedinečným harmonikářem Máriem Bihárim.

Mladou Boleslav tedy čeká opravdová kulturní smršť.

Předprodej vstupenek

Vstupenky na mladoboleslavský festival Jeden svět je možné zakoupit už nyní. Vybrat si můžete vstupné na jednotlivé projekce zároveň a nebo zvýhodněnou akreditaci na všechny festivalové projekce (neplatí pro divadelní a hudební představení) za 300,- Kč.

Vstupenky na festivalové projekce a také na koncert Jiřího Dědečka je možné v předprodeji zakoupit od 15. března v Kavárně literární v centru Mladé Boleslavi (Na Kozině 9).

Na divadelní představení, které je také součástí festivalu, lze zakoupit vstupenky v prodejně Městského divadla v Mladé Boleslavi (Husova 214/8).