V Kulturním středisku Svět se jak děti, tak dospělí mohou těšit na zajímavé filmy i pořady. Lída Gavurová, která tyto pořady připravuje, řekla: „Dětské filmy připravujeme pod jednotným názvem Bijásek.“ Ve středu 18. února od 8.45 a 10.15 hodin se mohoumalí diváci těšit na pásmo krátkých animovaných i loutkových pohádek. „Děti tu uvidí pohádky Káťa a Škubánek, Příhody brouka Pytlíka, Krtek malířem, Jak si pejsek roztrhal kalhoty a další,“ doplnila Gavurová. V březnu se nejmenší diváci mohou těšit na Sobíka Nika.

V rámci Bijásku se ve dnech od 28. do 30. dubna uskuteční promítání nového českého filmu Na půdě. „ Tento film je určen zejména pro děti z mateřských a základních škol. Je o tom, co si povídají odložené hračky na půdě,“ upřesnila Lída Gavurová. Kultura a. s. pořádá v Kulturním středisku Svět i další dětské pořady. V březnu se děti mohou těšit na pořad Afrika. „Tento program připravujeme ve spolupráci s agenturou SECY Musical. Je to o tom, co dělají zvířata v Africe, texty písní napsal Jiří Žáček.“

Středeční náhlá smrt českého zpěváka, skladatele, textaře a spisovatele Pavla Nováka se dotkla i Mladé Boleslavi. Pavel Novák měl totiž v dubnu letošního roku vystoupit se svojí skupinou Family v Kulturním středisku Svět. Představit tu měl pořad Výlet, což je souhrn nejznámějších písniček, které pro děti Pavel Novák napsal. „Tento pořad se v Mladé Boleslavi objevil už v minulosti a na přání učitelek z mateřských i základních škol jsme se jej rozhodli zvovu do programu zařadit. Smrt Pavla Nováka je příliš čerstvou záležitostí, abych volala jeho rodině. Myslím si ale, že pořad se uskuteční a Pavla Nováka zastoupí jeho syn Pavel Riedl – Novák jun. Kdyby ne, tak určitě zajistíme náhradní pořad ve stejné kvalitě,“ řekla Lída Gavurová. V květnu se děti mohou těšit na Lídu Hoppovou a její Liduščino divadlo, které představí pohádku Červík Jiřík a světluška Liduška.

Další pohádky, jež se uskuteční v září, říjnu a prosinci, se jmenují O chytré kmotře lišce (divadlo Andromeda), Strašidelný zámek (Metropolitní divadlo Praha) a pohádky z vánočního pořadu Lídy Heligerové. Náročnější filmové publikum si opět přijde na své ve Filmovém klubu v Kulturním středisku Svět.
Ve čtvrtek 19. února se tu promítne film Valčík s bašírem. „Na tento film jsem neobjevila žádnou zápornou kritiku,“ uvedla Gavurová.

Valčík s bašírem je animované drama. Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými, kteří mu mohou pomoci vybavit si vzpomínky na krutý masakr v palestinských uprchlických táborech… Film získal nominaci na Zlatou palmu v Cannes 2008, izraelskou nominaci na Skara za nejlepší neanglický mluvený film, šest ocenění Izraelské filmové akademie (nejlepší snímek, režie, střih, scénář, zvuk, výprava) a další.

V březnu (ve čtvrtek 12.) se mohou návštěvníci těšit na známější filmové tváře – Johna Malkoviche, George Clooneyho i Brada Pitta. Po přečtení spalte je drsná krimikomedie bratří Coenů. Slovenské drama Babička bude promítnuto 26. března. Pojednává o stárnoucí ženě, která se s věkem nemůže srovnat a podá si inzerát…