Crookston již několik let žije v Mladé Boleslavi se svojí manželkou Ivou, která je rodilá Mladoboleslavačka a učí zde na gymnáziu. „Jde o sondu do světa lidí žijících v záři reflektorů, do světa ikonických památek, ale na druhé straně i obyčejných lidských příběhů končících často v hromadách odpadků pod mosty San Franciska. Nastavuje zrcadlo reálnému světu této moderní metropole, kterou ročně navštíví miliony turistů z celého světa,“ odhalila myšlenky výstavy Iva Crookston.

„Na výstavě v Templu je vystaveno přes 30 velkoplošných fotografií, barevných i černobílých a mnohé z nich budou doplněny příběhy, které dokreslují dokumentární stránku zvolených témat,“ podotkla Alena Nastoupilová, vedoucí galerie Templ.

Dokumentární fotografie v kombinaci s prací se světlem jsou stěžejními body práce  Crookstona. “Zachytit nevšední detaily všedního života je to, co dává obyčejným věcem, lidem a místům rozměr a mou prací je tento rozměr ukázat. Jsem rád, když lidé nad mými fotografiemi přemýšlí a když je to posune o krok dále v porozumění toho, kým sami jsou. Je to takový můj osobní rozhovor s každým návštěvníkem, osobní rozhovor obrazu s člověkem, který mohu díky této práci inicializovat,” uvedl Kenneth Crookston.

Mezi autorova hlavní témata patří mimo již zmíněných urbanistických reálií i vrcholový sport. Zachycení přílivu adrenalinu, který tento obor provází, je pro něj neustálou výzvou.

Kenneth Crookston se fotografii se věnuje více než 15 let. Jeho začátky sahají do období studií, kdy pracoval jako studentský fotograf a věnoval se tvorbě krátkých filmů. Motivací a vedením mu byla práce se světově uznávanými fotografy, kteří se stali jeho mentory. Jeho fotografie byly publikovány ve více než  40 světových magazínech, mezi než patří New York Times, Washington Times, TIME Magazine nebo největší magazíny asijského světa. Pracoval pro agentury The Associated Press, European Press Agency či Getty Images. Mezi největší úspěchy patří publikace fotografií v časopisech Sports Illustrated a People.

Na vernisáži vystoupila operní a muzikálová zpěvačka Lia Derner Brownová ze Silicon Valley v San Francisku, která dlouhodobě působí i u nás. Lia se představila slavnými písněmi spojenými se San Franciscem.

Výstava v Templu potrvá do 26. srpna a je otevřena od úterý do neděle vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Rozhovor s manželkou Kennetha Crookstona Ivou: Z Boleslavi do Ameriky a zpět

Vy jste boleslavská rodačka, že?

Ano, narodila jsem se tady.

Proč jste odešla do Ameriky?

Vypravila jsem se tam studovat na jeden semestr. Ale dostala jsem tam stipendium a dopadlo to tak, že jsem tam dokončila bakalářské i magisterské studium. Pak jsem se chystala domů, ale potkala jsem tam manžela. Oba jsme studovali na univerzitě v Utahu a první, o čem jsme si povídali, byly fotografie.

Výstavní sály paláce Templ na Starém městě hostí výstavu amerického fotografa Kennetha Crookstona. Ten představuje soubor uměleckých fotografií nazvanou San Francisco – the Golden City.Vy ale nyní žijete zase v Boleslavi.

Ano, po dvanácti letech v Americe jsme se vrátili a jsme tady tři roky?

Kde pracujete?

Jsem učitelkou na boleslavském gymnáziu a manžel pracuje pro americkou firmu a má na starosti evropské projekty.

Jak přišel nápad na výstavu fotek San Francisca v Mladé Boleslavi?

Hodně jsem od lidí slyšela hovořit o Americe v superlativech. A protože vím, že je to pravda, ale že na druhé straně je i druhá stránka života, napadlo nás ukázat tady lidem obě stránky. A představit lidem to, co manžel nafotil. Věřím, že se to podařilo.

Takže teď je na čase myslet na to, že by manžel nafotil Mladou Boleslavi a máme další námět na výstavu.

Bylo by to zajímavé, protože zájem z americké strany určitě je, aby se v Americe prezentovalo Česko.

Myslel jsem spíše, že by Američan nafotil Boleslav svýma očima a to bychom pak mohli spatřit třeba v Tempu?

Takhle to myslíte. Jo, to není špatný nápad, řeknu o něm manželovi…