Autorkou textu inscenace je Denisa Kábrtová, její jevištní úpravu pak zajistilo osvědčené duo - režisér Pavel Khek a dramaturgyně Lenka Smrčková. Nemalou měrou se na inscenaci autorsky podílela také hudebnice Radůza, která k ní složila hudbu i písňové texty.

Jméno inscenace – Legenda 997 (V+V) má odkazovat k dvojici významných českých světců – svatému Václavovi a Vojtěchovi, jehož mučednická smrt se datuje do roku 997. Právě on a jeho životní pouť bude ohniskem nové inscenace, ale svůj prostor v ní dostanou i další historické postavy, ať již půjde o Boleslava II. s bratrem Strachkvasem, císařovnu Theofano, knížete Slavníka, svatou Ludmilu a další.

U příležitosti sta let republiky tak inscenace reflektuje a zkoumá ještě mnohem hlubší kořeny české identity i povahy, a vzdává poctu více než tisícileté historii národa. Z hlediska žánrového pak Legenda 997 (V+V) slibuje unikátní spojení složek vizuálních, pohybových, činoherních i muzikálních. Představení bude doplňovat i živá kapela pod taktovkou Zdeňka Dočekala.