Uvidíte to, po čem vám naskočí husí kůže.

Snímky staré přesně 40 let. 21. srpen 1968. Název výstavy: Okupace 1968.

Většinu jich vyfotil František Staněk, Boleslavák tělem i duší.

V pondělí do noci, včera celý den. A dnes? Kdo ví. Určitě doladění chybiček, nesrovnalostí, úprava fotografií do roviny. Parta kolem Staňka a galeristy Aleše Pudila.

Kde? V Pudilově Galerie V podloubí na boleslavském Starém Městě.

Mnohý z vás, kdo bude chtít zítra zhlédnout vernisáž, bude mít smůlu. Malinká galerie bude praskat ve švech. Pospěšte si! Startuje se v 18.00.

Kdo zaváhá, nemusí se ale obávat. Otevřeno bude pak až do 26. září vždy od úterý do soboty od 9 do 12 a od 14 do 18 hodin.

Za výstavou stojí především František Staněk, známý svou fotoprovozovnou U dobré rady.

Tehdy, v roce 1968, mu bylo 24 let. Byl po vojně. A byl vedoucím boleslavské prodejny Foto – kino. Takže fotoaparát mu nebyl cizí.

„Jen jsem vzal foťák a vyšel do ulic. A fotil jsem, fotil a fotil. Těch fotek ale mohlo být daleko víc. Jeden soudruh mi totiž tehdy vytáhl z přístroje kinofilm, na kterém byly spousty zajímavých záběrů. S tím ale už nic nenadělám,“ vzpomíná sympatický muž.

Nafotit snímky nebyl pro zkušeného fotografa problém. Možné problémy se ale daly tušit v pozdějších letech tzv. normalizace. Soudruzi věděli, že je fotograf, a tak mohlo dojít na nejhorší. „Kdyby u mne udělali prohlídku, byl by to průšvih,“ ještě teď mu vstávají vlasy hrůzou při pomyšlení na kontrolu a zabavení archivního materiálu. A následné problémy.

Při instalaci výstavy se František Staněk obrátil na veřejnost, a to i prostřednictvím Boleslavského deníku. „Popravdě řečeno, čekal jsem více „úlovků“. Ale nakonec mám největší podíl na výstavě já sám. Proč lidé nedodali více fotek? Někteří to možná nevědí, jiní fotky z obav zničili. Tehdy to opravdu nebyla sranda,“ podotýká pan František.

I tak bude zítra v galerii mnoho lidí sledovat dějiny s úžasem nejen v očích, ale i s mrazením po celém těle.

Ruské tanky v boleslavských ulicích, naše bezradná armáda, smutek, zklamání, odhodlané připínání trikolor na klopy, letáky, plakáty, nápisy, směrové cedule, které okupanty mátly. Místo do Prahy jim ukazovaly směr na Liberec. A opačně.

Výstava Okupace 1968 nemá svoji bezbřehou výmluvností v Boleslavi obdoby. Je v komorním prostředí, svědectvím hrůz okamžiků je však dokonalá.
Tak nezapomeňte, zítra se startuje v 18 hodin.

A Boleslavský deník už zítra a v dalších dnech zvěřejní mnoho fotografií, které i vám ukáží, jaké to bylo.
Tehdy v osmašedesátém…

P.S.: Má někdo archivní materiál k zapůjčení? Zapůjčete je, stále ještě je čas…

ZÍTRA: speciální příloha Boleslavského deníku k 21. srpnu 1968!

– Fotografie, které jste dosud neviděli!
– Hesla, kterými tehdy žila Mladá Boleslav!
– Fotil a fotil! Zpověď Františka Staňka, tehdy 24letého mladíka!