Návštěvníci mohou počítat především s ilustracemi ke knihám pro děti, které vyprávějí o životě svaté Zdislavy, svatého Dominika či věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Výstavu doplňují i ilustrace pohledů či pexesa. Slavnostní vernisáž proběhla ve středu 26. června.

Hned na úvod návštěvníky přivítal zpěv sestry Guzmány. Tu doprovodil na niněru bratr Blažej. „Rozhodli jsme se pro niněru a středověké a renesanční písně, protože se to pro tyto prostory hodí lépe než kdejaká árie,“ zdůvodňuje sestra Guzmána. Sestra Česlava, občanským jménem Jana Talafantová, se na zahájení výstavy ze zdravotních důvodů nemohla dostavit.

Poslala tedy pro příchozí alespoň dopis. „Jsem už dost trouchnivá babka na tak dalekou cestu,“ omlouvá se v něm. Dále líčí své první setkání se svatou Zdislavou na hradě Lemberk, kde působila jako kastelánka. „Nakonec opravdu došlo na slova jedné dominikánky, když říkala, že Zdislava mě nakonec dostane. Snad na obrázcích uvidíte, že mě opravdu dostala,“ píše dominikánka.

A právě na Lemberku našla sestra Česlava víru v Boha. „Do té doby mě církev a náboženství zajímaly jen k vysvětlení dějin umění,“ vzpomíná. K sestrám dominikánkám vstoupila tajně až v roce 1971 a pro potřeby Kláštera dominikánů v Jablonné v Podještědí vytvořila ručně psaný misál. „Toto dílo patří k jejím nejvýznamnějším a vyjadřuje její odpor vůči komunistickému režimu,“ vysvětluje vedoucí galerie Alena Nastoupilová.

V Jablonné v Podještědí také vznikl nápad uspořádat tuto výstavu pojmenovanou podle hesla, kterým se podle svých předků řídit svatý Dominik. „Byli jsme se zde podívat s manželem a provázela nás sestra Magdaléna. Ta nám velmi zasvěceně vyprávěla nejen o klášteře, ale i o díle sestry Česlavy. Tak vznikla prvotní myšlenka k tomu, že bychom mohli výstavu uspořádat. Jsem velmi ráda, že všechno klaplo a že obrazy můžete vidět i vy,“ říká Nastoupilová.

AUTOR: Kristýna Žáková