VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tanečníci Martin a Tereza chtějí prorazit do světa

Mladá Boleslav – Taneční kurzy, Roztančené divadlo, Taneční večery. To vše v režii dvou známých jmen: Martina Šimka a Terezy Řípové. Oba boleslavští tanečníci mají za sebou úspěšnou kariéru. Dnes pětadvacetiletý Martin je bývalým reprezentantem republiky ve společenském tanci a byl i členem Národního týmu ČR v latinskoamerických tancích v kategorii Mládež. O dva roky mladší Tereza, také bývalá reprezentantka, zakončila svou kariéru v Polsku, kde našla tanečního partnera. Jejich společné akce už jsou proslulé. Ale jak to mají v soukromí? Jak to bylo s jejich taneční kariérou? I to prozradili v rozhovoru pro Deník.

12.2.2018
SDÍLEJ:

Martin Šimek a Tereza Řípová, tanečníci z Mladé Boleslavi.Foto: archiv MŠ

Zastavme se u vašich začátků. Jak jste se k tanci dostali?
Tereza Řípová: Já jsem začala tancovat asi v osmi letech. Do našeho týmu jsme hledali nové partnery a oslovila jsem Martina, protože jeho bratr se mnou chodil do třídy. Takže Martin mi vlastně může být vděčný (smích). Nějakou dobu jsme potom každý zvlášť tančili v různých klubech a zemích. Až když jsem dostala nabídku vést taneční kurzy v Mnichově Hradišti, napadl mě Martin jako vhodný partner. A tak jsme společně začali učit. Soutěžním tanečním párem jsme spolu nikdy nebyli.

Co obnášely vaše taneční tréninky?
Martin Šimek: Tréninky jsme měli dost podobné. Vrcholový tanečník má své individuální tréninky, kdy trénuje sám se svým partnerem nebo partnerkou, zároveň i vedené semináře, kdy více párů navštěvuje jednoho trenéra, a pak soukromé hodiny, kdy se jeden trenér věnuje jednomu páru. Je to opravdu dřina, protože to, aby se člověk stal tanečníkem, znamená trénovat každý den podle nějakého tréninkového plánu. Je to velice náročné, ale je to vrcholový sport, takže to k tomu všechno patří.

Co je podle vás na tanci to nejtěžší?
Martin Šimek: Podle mě koncentrace na to, co tanečník právě dělá. Je také hodně důležité uvědomit si propojení mezi sportem a uměním a snažit se na tom pracovat. To je právě to, co s Terkou řešíme neustále. Propojení sportu a umění se z tance poslední dobou bohužel vytrácí. Je těžké, aby tanec zůstal příběhem páru muže a ženy, který páry v každém svém představení vytváří.

Tereza Řípová: Myslím, že je velice těžké najít partnera, se kterým si sednete jak tanečně, profesionálně, tak i lidsky. Je to základní kámen toho, aby pak všechno dobře fungovalo. Dále je důležité vydržet a nevzdat to, i když na to už člověk nemá sílu, nemá čas, není dostatek peněz a je potřeba se v něčem uskromnit. Je nutné překonat krizi, pak se to vždycky zlepší a jsou vidět výsledky.

Proč je důležité dobře vybrat právě partnera?
Martin Šimek: Taneční partneři spolu tráví mnoho času. Jsou spolu denně, často i víc než s rodinou. Je proto důležité, aby si spolu opravdu rozuměli. Dále spolu řeší soutěže, sdílí úspěchy, ale i neúspěchy. Je to jednoduše řečeno i pracovní tým.

Byl někdy ve vaší kariéře okamžik, kdy jste chtěli skončit?
Tereza Řípová: Určitě ne. Někdy přišla krize, kdy jsem už opravdu potřebovala odpočinek. Ale vyloženě úplně s tím skončit a už nikdy netancovat, to ne. Odejít ze soutěžního světa, který už je jako u většiny sportů zkorumpovaný, to by takový problém nebyl. Ale tančit určitě oba potřebujeme. Je to součást našich životů a asi už navždycky bude.

Martin Šimek: Přesně tak. Naopak jsem měl problém, když jsem skončil se soutěžním tancováním. Bylo mi jednadvacet let, což je na tanečníka brzy. A na té úrovni, na jaké jsem byl, jsem naopak mohl pokračovat dál. Takže jsem měl spíš problém se rozhodnout, že skončím profesionální kariéru. Ale určitě byly momenty, kdy jsem byl opravdu unavený a hádal jsem se s partnerkou. Přesto jsem nikdy nedošel do bodu, kdy bych si řekl, že chci skončit.

Jste i životní partneři?
Tereza Řípová: Nejsme. Proto to tak dobře funguje. Proto to má budoucnost.

Takže máte někoho jiného?
Martin Šimek: Momentálně ne. Teď máme práci a školu. To jsou naši životní partneři (smích).

Tereza Řípová: Ne, nemáme vztah ani jeden. Ani ho momentálně aktivně nevyhledáváme.

Před pár dny se váš projekt Roztančené divadlo poprvé konal v Chebu. Bylo jiné než to v Mladé Boleslavi? (V projektu Roztančené divadlo divadelní herci soutěží na tanečním parketu)
Tereza Řípová: Zásadní rozdíl byl v tom, že v Chebu jsme měli delegovaný pár, zatímco v Boleslavi tančíme jen my. Ještě hodně jiné bude 10. března finále v Praze. Tam má každý herec svého profesionálního partnera či partnerku. Pro nás to tedy nebude časově tak náročné. Na druhou stranu je to náročnější na koordinaci, organizaci a na finance.

Martin Šimek: Já bych ještě dodal, že veliký rozdíl vidím například v publiku. Cheb byl pro nás úplně jiný. Byla tam úplně jiná atmosféra. Náš projekt je založený na jedinečnosti. První ročník v Mladé Boleslavi byl jedinečný už jen v tom, že se Roztančené divadlo konalo úplně poprvé. Nikdo tedy nevěděl, co má očekávat. Ve druhém ročníku jsme měli nové lidi, nové show, asi i řadu nových diváků. I v Chebu bylo všechno jedinečné. Už jen to, že je to jiná mentalita než v Mladé Boleslavi. Jednoduše bylo to jiné. Myslím, že se to nedá ani porovnat. Projekt ale zůstal stejný, což je pro nás důležité.

Co první ročník v Mladé Boleslavi? Šlo hned napoprvé všechno podle plánu?
Tereza Řípová: Nikdy nejde nic přesně podle plánu. Vždycky se naskytne nějaká chybička, nejčastěji taková, kterou vůbec nečekáte. I když se připravíte úplně na všechno, vždycky se něco vyskytne. To ze zkušenosti víme. Může se stát cokoliv.

Martin Šimek: A s tím se pracuje. Je to živé vystoupení, takže co se stane, stane se. Jak říká Tereza Kostková, nedá se to přetočit ani vrátit.

A co konkrétně se stalo v prvním ročníku?
Tereza Řípová: Protrhli jsme frakové kalhoty. Ta show byla velice energická (smích).
Martin Šimek: Kolena se prodřela. Přesněji řečeno propálila. Radim Madeja, který tancoval, udělal na konci skluz po kolenou a propálil kolena fraku. Nikoho ani nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. V první řadě to bylo zábavné, poté trošku smutné, ale nakonec se to vyřešilo. Dnes je to zábavná vzpomínka.

Rodí se teď nějaký další nápad?
Tereza Řípová: Snažíme se vymyslet ještě nějakou obměnu Roztančeného divadla. Rádi bychom projekt nějak rozšířili. Na jeden večer usilovně trénujeme dva měsíce. Večer skončí a jede se znovu. Byli bychom rádi, kdybychom mohli využít toto úsilí k tomu, abychom to vystoupení mohli nějak zopakovat.

Martin Šimek: Máme různé nápady. Spolupracujeme s několika divadly po celé republice, dokonce se nám otevírá částečně i zahraničí. Zatím je to ale velký otazník. Snažíme se něco vytvářet a posouvat to dál. Pravděpodobně něco vytvoříme, ale zatím je to ve hvězdách.

Stíháte dělat ještě něco jiného kromě tance?
Tereza Řípová: Stíháme. Právě, že toho děláme až moc. Oba studujeme. Já studuji dvě školy, jedna je ekonomicky zaměřená a druhá je zaměřená na čínskou medicínu. K tomu oba dva učíme své kurzy. Já mám taneční kurzy pro děti a mládež. A pak máme ještě společné klasické taneční kurzy.

Martin Šimek: Já studuji doktorské studium na Karlově univerzitě v Praze, k tomu přednáším na fakultě a zároveň učím tanec. K tomu jsem se rozhodl dělat ve svém volném čase ještě jeden projekt, takže teď pracuji na choreografii k jednomu představení v Městských divadlech pražských.

KRISTÝNA ŽÁKOVÁ

Autor: Redakce

12.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč

Zubní lékaři bez specializace Zubní lékaři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Krajířova č.p. 137/2, Mladá Boleslav I, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: emailem: stom1@email.cz nebo telefonicky: 773 867 032 (po 17 hod.), , Požadavky: praxe min. 5 let, znalost ČJ, profesionální jednání s pacientem, spolehlivost, pracovitost., Zaměstnanecké výhody: stravenky.. Pracoviště: Buveus s.r.o., Krajířova, č.p. 137, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Oleksandr Dubanovskyi, +420 773 867 032.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 40 000 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátoři CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Lhotky č.p. 48, 294 06 Březno u Mladé Boleslavě, , Prvotní kontakt: e-mail: alena.vobornikova@vs-steel.com, , Vyučen v oboru obráběč kovů, znalost programování v programech Siemens NX nebo Work NC; praxe v programování a obsluze CNC min. 2 roky, znalost čtení technických výkresů, zodpovědnost a pracovitost, ochota učit se novým věcem, schopnost týmové práce., , Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na stravu a ubytování, motivující mzdové ohodnocení a další zaměstnanecké výhody (příspěvek na dovolenou, pohybové aktivity, penzij./život. pojištění, zdarma pronájem tenis.kurtu či hřiště na nohejbal, apod.); příležitost podílet se na zakázkové výrobě pro významné mezinárodní společnosti; příjemné zázemí a mladý kolektiv.. Pracoviště: Vs steel s.r.o. - provozovna lhotky 48, březno, 294 06 Březno u Mladé Boleslavě. Informace: Alena Voborníková, +420 607 079 835.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 23 856 Kč

Ostatní technici a asistenti pro obsluhu lékařských zařízení Operátor lékařského rentgenu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23856 kč, mzda max. 43477 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Topdent s.r.o. - pracoviště zahradníkova ulice, Zahradníkova, č.p. 330, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Eva Plecitá, +420 602 689 811.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, K Pískovně č.p. 108, Veselá, 295 01 Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: osobně: po-pá 10-14 hod.. Pracoviště: Demitool s.r.o.- pracoviště mh, K Pískovně, č.p. 108, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Lyudmyla Bentsa, +420 774 864 881.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

S internetem si aktivně tykají čtyři pětiny Středočechů

SK Sigma - Mladá Boleslav
28

Fotbalisté Boleslavi na závěr ligy jasně prohráli v Olomouci

Kolegy celníci lákají na sto tisíc

Střední Čechy – Sázka na jistotu. Těmito slovy v pátek Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj pochválila přednosti práce u celníků. A připomněla, že Celní správa ČR se přidává k ozbrojeným sborům, jež se mezi nabízenými výhodami snaží zaujmout vyčíslením výše náborového příspěvku. „Až sto tisíc korun,“ láká Matějková, přičemž z rukávu sype i další výhody: šest týdnů dovolené, práce jen 37,5 hodiny týdně, výsluhy…

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

Čeští stíhači si z mezinárodního cvičení NATO Tiger Meet 2018 odnášejí 3. místo

Čáslav /FOTOGALERIE/ - V uplynulých dnech skončilo mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2018 v polské Poznani. Čáslavská základna se prestižního cvičení účastnila se 4 letouny JAS-39 Gripen, piloti během dvou týdnů absolvovali 47 letů a ve vzduchu strávili více než 54 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT