VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tanečníci Martin a Tereza chtějí prorazit do světa

Mladá Boleslav – Taneční kurzy, Roztančené divadlo, Taneční večery. To vše v režii dvou známých jmen: Martina Šimka a Terezy Řípové. Oba boleslavští tanečníci mají za sebou úspěšnou kariéru. Dnes pětadvacetiletý Martin je bývalým reprezentantem republiky ve společenském tanci a byl i členem Národního týmu ČR v latinskoamerických tancích v kategorii Mládež. O dva roky mladší Tereza, také bývalá reprezentantka, zakončila svou kariéru v Polsku, kde našla tanečního partnera. Jejich společné akce už jsou proslulé. Ale jak to mají v soukromí? Jak to bylo s jejich taneční kariérou? I to prozradili v rozhovoru pro Deník.

12.2.2018
SDÍLEJ:

Martin Šimek a Tereza Řípová, tanečníci z Mladé Boleslavi.Foto: archiv MŠ

Zastavme se u vašich začátků. Jak jste se k tanci dostali?
Tereza Řípová: Já jsem začala tancovat asi v osmi letech. Do našeho týmu jsme hledali nové partnery a oslovila jsem Martina, protože jeho bratr se mnou chodil do třídy. Takže Martin mi vlastně může být vděčný (smích). Nějakou dobu jsme potom každý zvlášť tančili v různých klubech a zemích. Až když jsem dostala nabídku vést taneční kurzy v Mnichově Hradišti, napadl mě Martin jako vhodný partner. A tak jsme společně začali učit. Soutěžním tanečním párem jsme spolu nikdy nebyli.

Co obnášely vaše taneční tréninky?
Martin Šimek: Tréninky jsme měli dost podobné. Vrcholový tanečník má své individuální tréninky, kdy trénuje sám se svým partnerem nebo partnerkou, zároveň i vedené semináře, kdy více párů navštěvuje jednoho trenéra, a pak soukromé hodiny, kdy se jeden trenér věnuje jednomu páru. Je to opravdu dřina, protože to, aby se člověk stal tanečníkem, znamená trénovat každý den podle nějakého tréninkového plánu. Je to velice náročné, ale je to vrcholový sport, takže to k tomu všechno patří.

Co je podle vás na tanci to nejtěžší?
Martin Šimek: Podle mě koncentrace na to, co tanečník právě dělá. Je také hodně důležité uvědomit si propojení mezi sportem a uměním a snažit se na tom pracovat. To je právě to, co s Terkou řešíme neustále. Propojení sportu a umění se z tance poslední dobou bohužel vytrácí. Je těžké, aby tanec zůstal příběhem páru muže a ženy, který páry v každém svém představení vytváří.

Tereza Řípová: Myslím, že je velice těžké najít partnera, se kterým si sednete jak tanečně, profesionálně, tak i lidsky. Je to základní kámen toho, aby pak všechno dobře fungovalo. Dále je důležité vydržet a nevzdat to, i když na to už člověk nemá sílu, nemá čas, není dostatek peněz a je potřeba se v něčem uskromnit. Je nutné překonat krizi, pak se to vždycky zlepší a jsou vidět výsledky.

Proč je důležité dobře vybrat právě partnera?
Martin Šimek: Taneční partneři spolu tráví mnoho času. Jsou spolu denně, často i víc než s rodinou. Je proto důležité, aby si spolu opravdu rozuměli. Dále spolu řeší soutěže, sdílí úspěchy, ale i neúspěchy. Je to jednoduše řečeno i pracovní tým.

Byl někdy ve vaší kariéře okamžik, kdy jste chtěli skončit?
Tereza Řípová: Určitě ne. Někdy přišla krize, kdy jsem už opravdu potřebovala odpočinek. Ale vyloženě úplně s tím skončit a už nikdy netancovat, to ne. Odejít ze soutěžního světa, který už je jako u většiny sportů zkorumpovaný, to by takový problém nebyl. Ale tančit určitě oba potřebujeme. Je to součást našich životů a asi už navždycky bude.

Martin Šimek: Přesně tak. Naopak jsem měl problém, když jsem skončil se soutěžním tancováním. Bylo mi jednadvacet let, což je na tanečníka brzy. A na té úrovni, na jaké jsem byl, jsem naopak mohl pokračovat dál. Takže jsem měl spíš problém se rozhodnout, že skončím profesionální kariéru. Ale určitě byly momenty, kdy jsem byl opravdu unavený a hádal jsem se s partnerkou. Přesto jsem nikdy nedošel do bodu, kdy bych si řekl, že chci skončit.

Jste i životní partneři?
Tereza Řípová: Nejsme. Proto to tak dobře funguje. Proto to má budoucnost.

Takže máte někoho jiného?
Martin Šimek: Momentálně ne. Teď máme práci a školu. To jsou naši životní partneři (smích).

Tereza Řípová: Ne, nemáme vztah ani jeden. Ani ho momentálně aktivně nevyhledáváme.

Před pár dny se váš projekt Roztančené divadlo poprvé konal v Chebu. Bylo jiné než to v Mladé Boleslavi? (V projektu Roztančené divadlo divadelní herci soutěží na tanečním parketu)
Tereza Řípová: Zásadní rozdíl byl v tom, že v Chebu jsme měli delegovaný pár, zatímco v Boleslavi tančíme jen my. Ještě hodně jiné bude 10. března finále v Praze. Tam má každý herec svého profesionálního partnera či partnerku. Pro nás to tedy nebude časově tak náročné. Na druhou stranu je to náročnější na koordinaci, organizaci a na finance.

Martin Šimek: Já bych ještě dodal, že veliký rozdíl vidím například v publiku. Cheb byl pro nás úplně jiný. Byla tam úplně jiná atmosféra. Náš projekt je založený na jedinečnosti. První ročník v Mladé Boleslavi byl jedinečný už jen v tom, že se Roztančené divadlo konalo úplně poprvé. Nikdo tedy nevěděl, co má očekávat. Ve druhém ročníku jsme měli nové lidi, nové show, asi i řadu nových diváků. I v Chebu bylo všechno jedinečné. Už jen to, že je to jiná mentalita než v Mladé Boleslavi. Jednoduše bylo to jiné. Myslím, že se to nedá ani porovnat. Projekt ale zůstal stejný, což je pro nás důležité.

Co první ročník v Mladé Boleslavi? Šlo hned napoprvé všechno podle plánu?
Tereza Řípová: Nikdy nejde nic přesně podle plánu. Vždycky se naskytne nějaká chybička, nejčastěji taková, kterou vůbec nečekáte. I když se připravíte úplně na všechno, vždycky se něco vyskytne. To ze zkušenosti víme. Může se stát cokoliv.

Martin Šimek: A s tím se pracuje. Je to živé vystoupení, takže co se stane, stane se. Jak říká Tereza Kostková, nedá se to přetočit ani vrátit.

A co konkrétně se stalo v prvním ročníku?
Tereza Řípová: Protrhli jsme frakové kalhoty. Ta show byla velice energická (smích).
Martin Šimek: Kolena se prodřela. Přesněji řečeno propálila. Radim Madeja, který tancoval, udělal na konci skluz po kolenou a propálil kolena fraku. Nikoho ani nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. V první řadě to bylo zábavné, poté trošku smutné, ale nakonec se to vyřešilo. Dnes je to zábavná vzpomínka.

Rodí se teď nějaký další nápad?
Tereza Řípová: Snažíme se vymyslet ještě nějakou obměnu Roztančeného divadla. Rádi bychom projekt nějak rozšířili. Na jeden večer usilovně trénujeme dva měsíce. Večer skončí a jede se znovu. Byli bychom rádi, kdybychom mohli využít toto úsilí k tomu, abychom to vystoupení mohli nějak zopakovat.

Martin Šimek: Máme různé nápady. Spolupracujeme s několika divadly po celé republice, dokonce se nám otevírá částečně i zahraničí. Zatím je to ale velký otazník. Snažíme se něco vytvářet a posouvat to dál. Pravděpodobně něco vytvoříme, ale zatím je to ve hvězdách.

Stíháte dělat ještě něco jiného kromě tance?
Tereza Řípová: Stíháme. Právě, že toho děláme až moc. Oba studujeme. Já studuji dvě školy, jedna je ekonomicky zaměřená a druhá je zaměřená na čínskou medicínu. K tomu oba dva učíme své kurzy. Já mám taneční kurzy pro děti a mládež. A pak máme ještě společné klasické taneční kurzy.

Martin Šimek: Já studuji doktorské studium na Karlově univerzitě v Praze, k tomu přednáším na fakultě a zároveň učím tanec. K tomu jsem se rozhodl dělat ve svém volném čase ještě jeden projekt, takže teď pracuji na choreografii k jednomu představení v Městských divadlech pražských.

KRISTÝNA ŽÁKOVÁ

Autor: Redakce

12.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 000 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení pro chemickou výrobu Obsluha ostatních strojů a zařízení pro chemickou výrobu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Újezdec č.p. 60, Smilovice, 294 42 Luštěnice, , Prvotní kontakt: tel.: 603 570 894 (9-14 hod.), e-mail: GBNLGB@gmail.com nebo osobně: 9-12 hod. Luštěnice, pondělí. Pracoviště: My taboo s.r.o.- pracoviště újezdec u luštěnic, 294 42 Luštěnice. Informace: Martin Jíranek, +420 603 570 894.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené Pracovníci v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Olšina č.p. 1, 294 11 Loukov u Mnich.Hradiště - Mnichovo Hradiště, , Požadavky: samostatnost, flexibilitu, empatie a bezúhonost. Nabízíme: 5 týdnů dovolené, závodní stravování, příspěvek na PF, možnost dalšího vzdělávání, přátelský kolektiv. Platové podmínky dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb. v platném znění, v závislosti na dosaženém vzdělání a praxi. Pracovní smlouva je uzavřena na jeden rok, poté možno na neurčito.. Pracoviště: Domov pod skalami kurovodice, poskytovatel sociálních služeb, 294 11 Loukov u Mnich.Hradiště. Informace: Renata Brzáková, +420 326 789 405,326 789 877.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 360 Kč

Úředníci Specialisté dávek SSP a DPP. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň činnosti:, - zajišťování agend nepojistných sociálních dávek, - agenda státní sociální podpory a pěstounské péče,, - kompletní zabezpečení agendy státní sociální podpory a pěstounské péče, - zpracování žádostí o dávky v informačním systému, - zodpovědnost za jejich správnost a úplnost, - zajišťování veškeré agendy pro občany EU v souladu s nařízeními EU, , Kvalifikační a další požadavky: , - ukončené středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou nebo vyšší odborné vzdělání, - bezúhonnost, - praxe na úřadu práce, zejména v oblasti SSP a PP výhodou, - orientace v zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v zákoně č. 500/2004 Sb., správní řád, a v zákoně č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí výhodou., - znalosti popř. praxe v oblasti státní správy - výhodou, - znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád - výhodou, - výborná znalost práce na PC, - odolnost vůči stresu, výborné komunikační dovednosti, - samostatnost, pečlivost, důslednost, schopnost týmové práce, , Pracovní podmínky:, - platové zařazení v 9. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy, - pružná pracovní doba – plný úvazek, - předpokládaný nástup ihned, - pracovní poměr na dobu určitou a to po dobu pracovní neschopnosti, nejdéle však na dobu 1 roku., , V případě zájmu o uvedenou pozici zašlete prosím elektronicky motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nejpozději do 10. srpna 2018 včetně na e-mailovou adresu: pavel.krpalek@uradprace.cz, , Nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků. Nesplnění požadavků může být důvodem k vyřazení z účasti na výběrovém řízení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - kontaktní pracoviště mladá boleslav, staroměstské nám. 70, Staroměstské náměstí, č.p. 70, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Pavel Krpálek, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékaři bez specializace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Krajířova č.p. 137/2, Mladá Boleslav I, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: emailem: stom1@email.cz nebo telefonicky: 773 867 032 (od 17 hod.), , Zaměstnanecké výhody: stravenky, školení.. Pracoviště: Buveus s.r.o., Krajířova, č.p. 137, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Oleksandr Dubanovskyi, +420 773 867 032.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

K soukromému užívání auta hejtmankou zveřejnil kraj smlouvu

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Kdy padnou billboardy? Až naprší... Až nasněží... Až někdy

Střední Čechy – Hotová detektivka. Tak prý často vypadá práce úředníků, kteří se mocí svých razítek a počítačových klávesnic snaží přispět k odstraňování velkoplošných reklamních poutačů u silnic I. třídy. Ve středu to uvedl středočeský radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO).

Kraj chce části klientů H-Systemu přispět na to, aby se mohli soudit

Střední Čechy – První konkrétní pomoc za uplynulých 20 let. Tak Ivan Král z družstva Svatopluk, sdružujícího část klientů zkrachované stavební společnosti H-System včetně rodin žijících v Horoměřicích (bydlí tam v domech, které mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR opustit, aby je konkursní správce mohl prodat v dražbě a peníze použít k uspokojení části pohledávek všech věřitelů) komentoval závěry úterní schůzky představitelů stranických klubů ve středočeském krajském zastupitelstvu.

AKTUALIZOVÁNO

Kontrolu krajských zakázek odstartoval příval anonymů

Střední Čechy – Ceny jsou vysoké a zakázky cinknuté. Tak zní upozornění, které na středočeském hejtmanství odstartovalo interní audit. V úterý o tom informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Návštěvníky lákají kocouří procházka i jízda veteránů

Střední Čechy – Akce, které by si podle doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu lidé v tomto týdnu neměli nechat ujít, nejsou tentokrát soustředěny pouze do víkendových dnů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT