VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tanečníci Martin a Tereza chtějí prorazit do světa

Mladá Boleslav – Taneční kurzy, Roztančené divadlo, Taneční večery. To vše v režii dvou známých jmen: Martina Šimka a Terezy Řípové. Oba boleslavští tanečníci mají za sebou úspěšnou kariéru. Dnes pětadvacetiletý Martin je bývalým reprezentantem republiky ve společenském tanci a byl i členem Národního týmu ČR v latinskoamerických tancích v kategorii Mládež. O dva roky mladší Tereza, také bývalá reprezentantka, zakončila svou kariéru v Polsku, kde našla tanečního partnera. Jejich společné akce už jsou proslulé. Ale jak to mají v soukromí? Jak to bylo s jejich taneční kariérou? I to prozradili v rozhovoru pro Deník.

12.2.2018
SDÍLEJ:

Martin Šimek a Tereza Řípová, tanečníci z Mladé Boleslavi.Foto: archiv MŠ

Zastavme se u vašich začátků. Jak jste se k tanci dostali?
Tereza Řípová: Já jsem začala tancovat asi v osmi letech. Do našeho týmu jsme hledali nové partnery a oslovila jsem Martina, protože jeho bratr se mnou chodil do třídy. Takže Martin mi vlastně může být vděčný (smích). Nějakou dobu jsme potom každý zvlášť tančili v různých klubech a zemích. Až když jsem dostala nabídku vést taneční kurzy v Mnichově Hradišti, napadl mě Martin jako vhodný partner. A tak jsme společně začali učit. Soutěžním tanečním párem jsme spolu nikdy nebyli.

Co obnášely vaše taneční tréninky?
Martin Šimek: Tréninky jsme měli dost podobné. Vrcholový tanečník má své individuální tréninky, kdy trénuje sám se svým partnerem nebo partnerkou, zároveň i vedené semináře, kdy více párů navštěvuje jednoho trenéra, a pak soukromé hodiny, kdy se jeden trenér věnuje jednomu páru. Je to opravdu dřina, protože to, aby se člověk stal tanečníkem, znamená trénovat každý den podle nějakého tréninkového plánu. Je to velice náročné, ale je to vrcholový sport, takže to k tomu všechno patří.

Co je podle vás na tanci to nejtěžší?
Martin Šimek: Podle mě koncentrace na to, co tanečník právě dělá. Je také hodně důležité uvědomit si propojení mezi sportem a uměním a snažit se na tom pracovat. To je právě to, co s Terkou řešíme neustále. Propojení sportu a umění se z tance poslední dobou bohužel vytrácí. Je těžké, aby tanec zůstal příběhem páru muže a ženy, který páry v každém svém představení vytváří.

Tereza Řípová: Myslím, že je velice těžké najít partnera, se kterým si sednete jak tanečně, profesionálně, tak i lidsky. Je to základní kámen toho, aby pak všechno dobře fungovalo. Dále je důležité vydržet a nevzdat to, i když na to už člověk nemá sílu, nemá čas, není dostatek peněz a je potřeba se v něčem uskromnit. Je nutné překonat krizi, pak se to vždycky zlepší a jsou vidět výsledky.

Proč je důležité dobře vybrat právě partnera?
Martin Šimek: Taneční partneři spolu tráví mnoho času. Jsou spolu denně, často i víc než s rodinou. Je proto důležité, aby si spolu opravdu rozuměli. Dále spolu řeší soutěže, sdílí úspěchy, ale i neúspěchy. Je to jednoduše řečeno i pracovní tým.

Byl někdy ve vaší kariéře okamžik, kdy jste chtěli skončit?
Tereza Řípová: Určitě ne. Někdy přišla krize, kdy jsem už opravdu potřebovala odpočinek. Ale vyloženě úplně s tím skončit a už nikdy netancovat, to ne. Odejít ze soutěžního světa, který už je jako u většiny sportů zkorumpovaný, to by takový problém nebyl. Ale tančit určitě oba potřebujeme. Je to součást našich životů a asi už navždycky bude.

Martin Šimek: Přesně tak. Naopak jsem měl problém, když jsem skončil se soutěžním tancováním. Bylo mi jednadvacet let, což je na tanečníka brzy. A na té úrovni, na jaké jsem byl, jsem naopak mohl pokračovat dál. Takže jsem měl spíš problém se rozhodnout, že skončím profesionální kariéru. Ale určitě byly momenty, kdy jsem byl opravdu unavený a hádal jsem se s partnerkou. Přesto jsem nikdy nedošel do bodu, kdy bych si řekl, že chci skončit.

Jste i životní partneři?
Tereza Řípová: Nejsme. Proto to tak dobře funguje. Proto to má budoucnost.

Takže máte někoho jiného?
Martin Šimek: Momentálně ne. Teď máme práci a školu. To jsou naši životní partneři (smích).

Tereza Řípová: Ne, nemáme vztah ani jeden. Ani ho momentálně aktivně nevyhledáváme.

Před pár dny se váš projekt Roztančené divadlo poprvé konal v Chebu. Bylo jiné než to v Mladé Boleslavi? (V projektu Roztančené divadlo divadelní herci soutěží na tanečním parketu)
Tereza Řípová: Zásadní rozdíl byl v tom, že v Chebu jsme měli delegovaný pár, zatímco v Boleslavi tančíme jen my. Ještě hodně jiné bude 10. března finále v Praze. Tam má každý herec svého profesionálního partnera či partnerku. Pro nás to tedy nebude časově tak náročné. Na druhou stranu je to náročnější na koordinaci, organizaci a na finance.

Martin Šimek: Já bych ještě dodal, že veliký rozdíl vidím například v publiku. Cheb byl pro nás úplně jiný. Byla tam úplně jiná atmosféra. Náš projekt je založený na jedinečnosti. První ročník v Mladé Boleslavi byl jedinečný už jen v tom, že se Roztančené divadlo konalo úplně poprvé. Nikdo tedy nevěděl, co má očekávat. Ve druhém ročníku jsme měli nové lidi, nové show, asi i řadu nových diváků. I v Chebu bylo všechno jedinečné. Už jen to, že je to jiná mentalita než v Mladé Boleslavi. Jednoduše bylo to jiné. Myslím, že se to nedá ani porovnat. Projekt ale zůstal stejný, což je pro nás důležité.

Co první ročník v Mladé Boleslavi? Šlo hned napoprvé všechno podle plánu?
Tereza Řípová: Nikdy nejde nic přesně podle plánu. Vždycky se naskytne nějaká chybička, nejčastěji taková, kterou vůbec nečekáte. I když se připravíte úplně na všechno, vždycky se něco vyskytne. To ze zkušenosti víme. Může se stát cokoliv.

Martin Šimek: A s tím se pracuje. Je to živé vystoupení, takže co se stane, stane se. Jak říká Tereza Kostková, nedá se to přetočit ani vrátit.

A co konkrétně se stalo v prvním ročníku?
Tereza Řípová: Protrhli jsme frakové kalhoty. Ta show byla velice energická (smích).
Martin Šimek: Kolena se prodřela. Přesněji řečeno propálila. Radim Madeja, který tancoval, udělal na konci skluz po kolenou a propálil kolena fraku. Nikoho ani nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. V první řadě to bylo zábavné, poté trošku smutné, ale nakonec se to vyřešilo. Dnes je to zábavná vzpomínka.

Rodí se teď nějaký další nápad?
Tereza Řípová: Snažíme se vymyslet ještě nějakou obměnu Roztančeného divadla. Rádi bychom projekt nějak rozšířili. Na jeden večer usilovně trénujeme dva měsíce. Večer skončí a jede se znovu. Byli bychom rádi, kdybychom mohli využít toto úsilí k tomu, abychom to vystoupení mohli nějak zopakovat.

Martin Šimek: Máme různé nápady. Spolupracujeme s několika divadly po celé republice, dokonce se nám otevírá částečně i zahraničí. Zatím je to ale velký otazník. Snažíme se něco vytvářet a posouvat to dál. Pravděpodobně něco vytvoříme, ale zatím je to ve hvězdách.

Stíháte dělat ještě něco jiného kromě tance?
Tereza Řípová: Stíháme. Právě, že toho děláme až moc. Oba studujeme. Já studuji dvě školy, jedna je ekonomicky zaměřená a druhá je zaměřená na čínskou medicínu. K tomu oba dva učíme své kurzy. Já mám taneční kurzy pro děti a mládež. A pak máme ještě společné klasické taneční kurzy.

Martin Šimek: Já studuji doktorské studium na Karlově univerzitě v Praze, k tomu přednáším na fakultě a zároveň učím tanec. K tomu jsem se rozhodl dělat ve svém volném čase ještě jeden projekt, takže teď pracuji na choreografii k jednomu představení v Městských divadlech pražských.

KRISTÝNA ŽÁKOVÁ

Autor: Redakce

12.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - SKLADNÍK SEMČICE -IHNED,160,kč/hod 160 Kč

Hledáme pro významnou firmu šikovného pracovitého skladníka. Náplň práce: kompletace objednávek, příjem, vyskladňování a expedice zboží, balení, vychystávání zboží, komunikace s vedením.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka125 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vančurova č.p. 1425, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: e-mail: mladaboleslav@compag.cz, , Práce na PC - MS Word, Excel., Psaní všemi deseti., ŘP sk. B., Seriózní chování, dobré komunikační schopnosti v písemném i mluveném projevu., Životopis emailem: mladaboleslav@compag.cz nejpozději do 26.2.2018., Vhodné i pro studenty VŠ., Nástup ihned.. Pracoviště: Compag mladá boleslav s.r.o., Vančurova, č.p. 1425, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Zuzana Vocásková, .

Informační technologie - Informační technologie Správce informačního25 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Junior specialista CATIA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň, , systémová správa konstrukčních dat v systému CATIA V5, příprava a realizace exportů dat z datové struktury, řešení problémů v oblasti výměny dat mezi konstrukčními systémy a jejich nástroji, uživatelská podpora v rámci použití systému správy dat, tvorba prezentací, , , A co je potřeba?, , CATIA V5, MS Office, databáze, anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, potřebujeme praxi v technické oblasti nebo alespoň vzdělání z technického oboru, , Výhodou , , Znalosti Connect, KVS, Znalost prostředí automobilového průmyslu. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Lenka Oumrtová, +420 739 392 726.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník18 200 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Bezpečnostní referenti - ZZC Bělá Jezová. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Jezová č.p. 1501, 294 21 Bělá pod Bezdězem, , Prvotní kontakt: e-mail: rvyskocil@suz.cz, , Pracovní činnost:, - odpovědnost za zpracování bezpečnostní ochrany areálu (BOA) a příslušné dokumentace, - aktualizace předpisů, dokumentace a pokynů vztahujících se k výkonu služby fyzické ostrahy v zařízení včetně kontrolní činnosti, - provádění proškolení problematiky BOA pracovníkům fyzické ostrahy a ostatním zaměstnancům, - zpracování návrhu a realizace schválených opatření ke výšení kvality zabezpečení areálu, - ve své činnosti je přímo podřízen vedoucímu odboru Zařízení, , Požadujeme:, - VOŠ a vyšší (Bc), - alespoň 3 roky praxe v oboru, - perfektní znalost práce na PC (MS Office), - aktivní ŘP sk. B, - trestní bezúhonnost, - multikulturní toleranci, - ochotu dále se vzdělávat, - aktivní přístup k plnění zadaných úkolů, , Nabízíme:, - zařazení v 10. platové třídě dle NV č. 564/2006 Sb., - benefity zaměstnance organizační složky státu, - možnost vzdělávání a odborných kurzů, - 25 dní dovolené, 5 dnů indispozičního volna, - fond kulturních a sociálních potřeb, - stravování v místě pracoviště, - nabízíme Multi-sport kartu, - jazykový bonus, - možnost využití zvýhodněných mobilních tarifů pro členy rodiny, , Informace o naší organizaci naleznete na www.suz.cz., Pokud vás tato nabídka zaujala, zašlete nám svůj strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem prostřednictvím emailu.. Pracoviště: Správa uprchlického zařízení mv čr - pobytové středisko bělá - jezová, Jezová, č.p. 1501, 294 21 Bělá pod Bezdězem. Informace: Robert Vyskočil, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Čaloun, "zlatý" hráč z olympiády v Naganu se zlatou medailí.
18

Šampion Čaloun: V Naganu vše fungovalo hlavně díky Ivanovi

Jak jsme žili - Mladoboleslavsko - 1.máj 1982

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Mladé Boleslavi

Kam na Boleslavsku za zábavou? Vyberte si!

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Březina opraví náves

Březina – Školka, náves a protipovodňová opatření. To vše plánují v Březině na letošní rok. Také ovšem kanalizaci a testovací rychlostní zkoušku na Rally Bohemia.

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT