Prostranství u restaurace Koliba v lesoparku Štěpánka se v následujících dnech ponoří do tajemného středověku. Rytíři, válečníci, koně a magie v aréně Ordo Kromen budou k vidění ode dneška do neděle 1. července. Představení začínají vždy od 18 hodin. Skupina Ordo Kromen připravila pro diváky soutěž o Sauronovu přilbu ze zfilmované trilogie Pán prstenů. Vstupné je 150 korun pro dospělé, 90 korun pro děti do 15 let a děti do tří let mají představení zdarma. Diváci, kteří na představení přijdou v dobovém kostýmu, mají 20% slevu ze vstupného.

O programu i o soutěži nám vyprávěl Pavel Novák, vedoucí skupiny Ordo Kromen.

Na co se diváci mohou těšit?
V první části představení diváci uvidí boj dobra proti zlu. Panoš, který se dostane do konfliktu s padouchy, se setká s jezdcem z neznáma. Jak vše proběhne a jaký bude konec, neprozradím.

Kdo připravuje tyto příběhy?
Příběhy, které jsou připravené pro diváky, se každou sezonu mění. Jejich tvůrcem je dramaturg České televize Václav Luks. Ten má na starosti i choreografii.

Jak diváci mohou získat Sauronovu přilbu?
Soutěží všichni diváci, kteří si koupí vstupenku a vyplní kupón, jenž je její součástí. Na konci sezony vylosujeme jednoho diváka, který tento exponát získá. V České republice jsou pouze tři Sauronovy přilby.

Jak dlouho cestujete po České republice?
Naše skupina Ordo Kromen se po sedmiletém působení v Německu vrátila do České republiky, kde se chystá účinkovat delší dobu. Tak uvidíme, jak to tady půjde.

Plánujete jinou zahraniční cestu?
Zatím ne, jsme rádi, že jsme doma, cizinu v plánu nemáme. V sestavě, v níž nyní vystupujeme, rozjíždíme v Čechách novou sezonu. Spíše plánujeme, že ukotvíme na jednom místě, třeba na nějakém hradě, ale to je zatím v plánu.

Jaké je cestování se zvířaty?
Co se týká cestování, tak nejhorší jsou náklady, ale přepravu máme svoji. Komplikované je také to, že na přepravu koní musí být speciální povolení a vyškolení. Ale samotní koně si na přepravu zvyknou.

Kolik lidí se podílí na představení?
Je nás celkem deset a každý má co na práci.

Rytíři a zbraně. To si člověk vybaví muže, máte tu nějaké ženy?
Dvě, jsou to moje maminka, která tady funguje jako pokladní, ale hlavně jako psychická opora, a moje přítelkyně, která má na starosti zvuk. A jelikož je grafička, tak navrhuje i podobu plakátů.

Co kostýmy? Ty si kupujete, nebo sami šijete?
Kostýmy si necháváme šít, švadleny přesně vědí, jak na to a jak vypadají dobové kostýmy. Brnění, helmy, kroužkové košile a masky na koně jsou také dělané přímo na míru.

Jak jste se vůbec dostal k této práci?
Jsem původně cirkusový artista, dříve jsme jezdili po světě, kde jsem se setkal s člověkem, který představení, jakým je Ordo Kromen, už dělal. Byl jsem do toho zasvěcen a začalo mě to bavit, už od patnácti let nedělám nic jiného.

Co úrazy?
Těch bylo nespočet. Minulý rok to byla taková lahůdka, to jsem měl roztrženou pánev.

Jaký tady máte kolektiv?
Ta parta, která tu je, vystupuje společně už sedm let. Každý, kdo tuhle práci dělá, k ní musí mít určitý cit a lásku, jinak by to nešlo. Je to časově hodně náročné a volný čas není. Koho by to nebavilo, tak by to nemohl dělat.