Vaším zatím posledním románem jsou Lovci lebek, ale je to trochu něco jiného, než na co jsme od vás zvyklí. Co vás vedlo k takové změně tématu?
S námětem na román Lovci lebek mě oslovil jeden plzeňský policista. Pro mě to bylo něco úplně jiného než doposud, a tak jsem si vzala čas na rozmyšlenou. Na jednu stranu jsem měla obavy, že nedokáži napsat nic jiného než román z afrického prostředí a na druhou stranu mě lákalo si to vyzkoušet. A tak jsem to pojala jako výzvu a souhlasila jsem. Musím říct, že to pro mě byla velmi zajímavá sonda do policejního prostředí i dobrá zkušenost, ale s dalšími knihami se vracím zpátky k Africe, která je mou srdeční záležitostí.

Jak vůbec vznikla vaše láska k Africe? A co vás na ní nejvíc fascinuje?
Má láska k Africe vznikala postupně, až jsem jí úplně propadla. Ale začátky nebyly lehké a po první cestě do Keni jsem se tam vůbec nechtěla vrátit. Na Africe mě fascinuje její divokost, rozmanitost, přátelští lidé, krásná příroda a její nezaměnitelná vůně. Také mám moc ráda africkou červenou půdu.

Hana Hindráková pochází z Trutnova z východních Čech a v současné době žije ve Strančicích nedaleko Sázavy. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na cestovní ruch a rozvojové země. Mezi její největší lásky patří Afrika, cestování a psaní. Více informací mohou čtenáři zjistit na webových stránkách www.hindrakova.cz.

Na co dalšího se mohou čtenáři od vás těšit?
Můj nový román Smrtící byznys vyjde v září tohoto roku. Odehrává se v Ugandě a jeho hlavním tématem jsou falešné léky. Podle Světové zdravotnické organizace se jedná o jeden z největších problémů světového zdravotnictví a povědomí veřejnosti o tom je velmi nízké. Během psaní jsem spolupracovala právě s WHO, se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a s různými ugandskými institucemi. Věřím, že román kromě zážitku v podobě napínavého čtení bude i určitou osvětou. Kniha vypráví příběh Ellen, která dorazí do Ugandy, aby na zdejší klinice pomáhala trpícím dětem. Iluze o léčbě ji brzy přejdou. Děti, které dostaly falešné léky na malárii, totiž umírají. Když se Ellen obrátí na tamní Organizaci pro boj s falešnými léky, udělá osudovou chybu. Nemohla tušit, že za výnosným kšeftem stojí někdo s hodně dlouhými prsty. Ona teď musí zachránit jak děti, tak sebe. Pokud by byli čtenáři netrpěliví a nechtěli čekat až do září, mohou si napsat o ukázku z knihy na email hana@hindrakova.cz.

Vím, že teď máte malé dítě, jaký cítíte rozdíl v psaní před dítětem a teď?
Než se mi narodil syn, psala jsem doma na plný úvazek. Osm a víc hodin denně. Takže rozdíl je to opravdu velký. Teď se psaní věnuji asi dvě odpoledne v týdnu, kdy mám hlídání, případně po večerech. O víkendu pak odpočívám.

Dá se říct, že vás spisovatelská činnost živí nebo je to zatím jen koníček?
V současné době jsem na mateřské dovolené, takže nemohu říct, že mě psaní živí, ale po mateřské bych se tím živila ráda. K tomu bych si chtěla najít práci asi na dva dny v týdnu, abych se dostala mezi lidi a nezapomněla jazyky.

Jaký byl váš první spisovatelský počin? Psala jste třeba povídky pod lavicí ve škole?
Na svůj první "spisovatelský" počin si vzpomínám úplně přesně. Byl to "román" Láska z vandru, který jsem napsala v osmé třídě základní školy. Tehdy jsem ho poslala do nakladatelství, ale bohužel mi ho odmítlo vydat. Tenkrát to pro mě bylo silně demotivující.

Co vás na psaní baví?
Na psaní mě baví tvoření, hledání inspirace a toulání se v různých zákoutích fantazie. Také setkávání s lidmi, jejichž příběhy se částečně inspiruji. Mám moc ráda i besedy, kde se setkávám se svými čtenáři, a které jsou nedílnou součástí mého spisovatelského života.

Jaké je vlastně vaše původní povolání? Co jste vystudovala?
Vystudovala jsem Vysokou školu ekonomickou v Praze. Bakalářský titul jsem získala z mezinárodního obchodu a inženýrský titul z cestovního ruchu a z rozvojových studií. Několik let jsem pak pracovala v obchodní firmě a později v hotelu, ale našla jsem se až ve psaní.

Kde se na vás mohou čtenáři těšit při vašem dalším autorském čtení nebo besedě?
Květnovou besedou v Odoleně Vodě jsem zakončila své přednáškové turné v první polovině roku. Potřebuji si odpočinout, abych načerpala dostatek energie na psaní nové knihy a na podzimní besedy, kterých mám nespočet. Poprvé pojedu na autorské čtení i do zahraničí a to do Curychu. Postupně se mi začíná zaplňovat i první pololetí příštího roku. Více informací najdou čtenáři na mých webových stránkách www.hindrakova.cz/vystoupeni.