Rekonstrukce bitvy na Krásné Louce v Mladé Boleslavi návštěvníky přenese do doby první světové války. Připomenou si jednu z nejkrvavějších bitev, která si během tří a půl měsíce vyžádala statisíce mrtvých. Takzvaná Brusilovova ofenzíva byla pro Rusko po řadě porážek oslnivým vítězstvím, které prakticky zlomilo páteř rakousko-uherské armádě, jež utrpěla ohromné ztráty, a přinutilo Německo odklonit podstatnou část sil ze Západní fronty na Východní. I tak ale tato ofenzíva nedokázala uchránit carský režim od neodvratného pádu.

Její miniaturní rekonstrukce v Mladé Boleslavi si snad ztráty na životech nevyžádá žádné a na změny režimu mít vliv nejspíš nebude, zato ale sobotním návštěvníkům nachystá pořádnou porci zábavy. Ve 12 hodin se celý areál otevře návštěvníkům a s úderem 13. hodiny spustí program vystoupení kapely Hašlerky. Následovat bude pestrá paleta představení – jezdecké, taneční, hudební, divadelní, folklorní, vystoupí Divadýlko na dlani, taneční spolek Shareefa, skupina Kozácká tradice a ještě mnozí další. Samotná rekonstrukce bitvy vypukne v 17 hodin a potrvá hodinu, po ní bude následovat již jen úklid a dětské soutěže.

Jedná se o jednu z největších letošních událostí na okrese, na kterou se město také dlouho připravovalo. Tak jako mnohé další letošní akce má i tato simulovaná bitva symbolický význam - připomene události, které před sto lety vedly k pádu monarchie a vzniku samostatného Československa.

"Rekonstrukci bitvy jsme plánovali už řadu měsíců dopředu v rámci akcí, jimiž letos v Mladé Boleslavi oslavíme sto let české státnosti. Věřím, že tahle unikátní akce na Krásnou louku přiláká nejen příznivce historie, ale že dorazí celé rodiny i s dětmi, které si tak udělají představu o tom, jak to vypadalo na válečném bojišti v minulém století," vysvětluje náměstek primátora Daniel Marek. Vstup na tuto jedinečnou akci je zároveň zcela zdarma.

Příznivci piva a muziky, kteří vojenské historii tolik neholdují, zamíří v sobotu po poledni do Rohozce. Tam se uskuteční v areálu pivovaru jedenadvacáté Slavnosti piva Rohozec. Vše odstartuje ve 13 hodin. Kromě bohaté nabídky veškerého pivního i nealkoholického sortimentu připravili pořadatelé bohatý hudební program. Těžko říci, která kapela bude největším tahákem. Jisté ale je, že skupina Komunál, která má bohatou fanouškovskou základnu, jistě přiláká do areálu spoustu nejen hudebních, ale i pivních nadšenců.

Vše odstartuje hodinu po poledni skupina S.P. Band. Následně zahraje oblíbení liberecká kapela Těla, která jistě představí svůj hit Bára. Kapela Vaťák hrající písně skupiny Kabát v Rohozci není nováčkem a má zde své příznivce. To samé lze říci o loňském hitu, nestárnoucí rockové kapele Keks z Benešovska. Kapela s frontmanem Štěpánem Kojanem hraje už desítky let a stále tato parta věkově zkušených muzikantů táhne. Vše pak zakončí skupina Prorock. Na úplný závěr v Rohozci připravili pořadatelé tradičně ohňostroj. „Ten musí být, to je prostě závěrečná tečka,“ podotkl ředitel pivovaru František Jungmann.

V Rohozci pořadatelé poprvé v historii přistoupili na to, že příchozí budou platit vstupné. „Veškeré náklady stoupají a my chceme zajistit především kvalitní sociální zázemí a ochranu v areálu. Proto jsme se rozhodli zavést vstupné. Ovšem jen v symbolické částce 50 korun na dospělou osobu,“ uvedl ředitel František Jungmann.

Už další víkend, v sobotu 30. června ve 13 hodin, odstartuje pivobraní v Pivovaru Klášter. To je v pořadí pětadvacáté. Pořadatelé připravili i tady porci zajímavé muziky a k tomu i tankový nefiltrovaný Klášter Premium. Arakain, Rybičky 48 a Horkýže Slíže, to budou největší hudební taháky v areálu klášterského pivovaru. Dále zahrají Marry B, Th!s a také mladoboleslavská kapela Kabát Revival. Po koncertech, jak bývá na pivobraní zvykem, proběhne after party nestárnoucího mladoboleslavského diskžokeje Zdeňka Vranovského. Vstupné na místě je 250 korun.

V pořadí devětadvacáté Slavnosti svijanského piva se konají v areálu koupaliště ve Svijanském Újezdě 14. července od 13 hodin. Hudební program bude situován na tři pódia a vystoupí více než dvacet účinkujících. Patrně nejočekávanější bude vystoupení skupiny Wohnout. Vystoupí například Jitka Zelenková, Brontosauři, Maxim Turbulence, Ivan Mladík a Banjo band, UDG, Dymytry, Walda Gang, Mystique, Motorband a vše zakončí od druhé nedělní hodiny ranní mladoboleslavská kapela Sumrak band. Vstupné v předprodeji je 250 korun, na místě o 30 korun dražší. Většina piva se bude prodávat za 20 korun za půllitr, zajímavostí je pivní zmrzlina za desetikorunu.

Pivní slavnosti Podkováňského piva se konají v sobotu 22. srpna. V areálu podkováňského pivovaru zahrají kapely dechová kapela Vitana, skupiny Lucky Jane, Na plný koule, Stresor. Největším tahákem bude oblíbený regionální zpěvák Luboš Odháněl se svojí skupinou. Po celý den bude vyhrávat i diskžokej Kolibřík.