VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herec je slečna, která čeká na tanečníka, říká šéf divadla František Skřípek

MLADÁ BOLESLAV - O hrdinech divadelních prken jsme se bavili s ředitelem Městského divadla Mladá Boleslav Františkem Skřípkem

8.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Před časem odešel ze stálého angažmá v mladoboleslavském Městském divadle Miroslav Šimůnek. Tehdy na něho chodily doslova davy lidí. Do podobné situace jako „princ“ Šimůnek se dostal v posledních měsících i Filip Tomsa. Seriálový hrdina i hlavní postava filmu Kvaska ale dostal nabídku do pražského Divadla na Vinohradech. Pochopitelně neodmítl. Nyní se k odpočinku chystá Lucie Matoušková. Tu čekají brzy mateřské povinnosti. O tom všem jsme si povídali s ředitelem Městského divadla Mladá Boleslav Františkem Skřípkem.

Filip Tomsa odešel. Máte připraveného nového hlavního hrdinu? Ať už svůdníka, či gaunera?
Je pravdou, že tyhle názvy se nepoužívají tak, jak se používaly třeba v dobách před sto lety - třeba milovník, mladokomik, starokomik, subreta atd. Nejpodstatnější je, aby herecký ansámbl dokázal věkově pokrýt všechny rozsahy, jaké se v hrách vyskytují, A aby v každé věkové kategorii byli alespoň dva rozdílní herci. Aby suplovali to, co naznačujete. Tedy že by, dejme tomu, mezi těmi mladými měl jeden působit mužněji, další zase lyričtěji. Čili aby to typově byla co nejpestřejší škála.

Jak je to v Boleslavi?
Řekl bych, že je to téměř ideální, Na herecký soubor jsem pyšný. V současné době máme sedmnáct členů, protože za Filipa Tomsu jsme novou tvář zatím neangažovali. Všichni jsou natolik dobří, že my vlastně nemáme herce, kteří by byli určeni jen pro okrajové postavy.

Myslíte, že každý z nich může hrát hlavní roli?
Ano, přesně tak. V tom problém nemáme a také se snažíme, aby nejméně jednou za dva roky se poštěstilo herci získat velkou roli.

Proč?
To s sebou nese v souboru určitý psychický klid. Herci tak mají na jevišti tolik potřebnou sebedůvěru. Herec bez sebevědomí, který je na jevišti nejistý, tuhle profesi nemůže vykonávat.

Existuje tedy nějaká krizová vrstva herců?
Nějaká je pochopitelně v každém souboru. Většinou se objevuje mezi tzv. středňáky, tedy mezi herci středního věku, mezi čtyřicítkou a padesátkou. Sehnat takové herce je poměrně oříškem. Mladých herců ze škol je dost, ale pak v průběhu kariéry se to s nimi různě zvrtne. Řada z nich od divadla odejde.

A jaká je situace u „středňáků“ v Boleslavi?
Já tvrdím, že je to dobré. Dokonce role těch starších mohou hrát i ti někteří mladší. Třeba Petr Halíček, kterému ještě zdaleka není čtyřicet, ale klidně při malých úpravách vizáže může hrát roli více jak o deset let starší, než je on sám. Máme tady Romana Teprta, máme tady Martina Hrubého. Do toho ranku spadá i Mirek Babuský, ale třeba i Petr Bucháček. Čili tady jsou různé varianty a režiséři si mohou dobře vybírat.

Divák míří na představení dost často kvůli „ksichtíku“. Tedy za mediálně známou tváří. Miroslav Šimůnek, Filip Tomsa, Ota Jirák.
Tohle občas nastává. Zejména ve chvíli, kdy jsou ti herci mediálně známí - z televize, ze seriálů. Lidé dopředu vědí, že je ten herec zajímá, protože ho viděli v televizi.

Máte ho?
V tuhle chvíli ne. Pokud máme na mysli mladého herce. Ale do téhle kategorie pochopitelně spadá Ota Jirák. Ten by tyhle parametry splňoval.

Nicméně se s ním jaksi nepočítá do role mladého milovníka.

Opakuji jednu pravdu: Návštěvníkem divadla jsou především ženy. Ty dovedou do hlediště své mužské protějšky. Divadlo je na prvním místě záležitostí ženského publika. Je–li v souboru opravdu pěkný, mladý, sympatický herec, který navíc ještě hraje v televizním seriálu, je to velká deviza. Na tohle jsme měli štěstí – Šimůnek, Tomsa.

Má to ale i odvrácenou stránku, že?
Zase musím souhlasit. Je totiž jisté, že tihle herci u nás stráví dvě tři sezony a my musíme hledat dalšího mladého.

A to je vaše současná situace?
Ano. Takže bych řekl, že jsme teď právě ve fázi hledání tohoto typu hrdiny.

Nemůže tu roli „dostat“ Petr Mikeska?
Jistě, je to možné. Právě Petr Mikeska má u diváků velkou oblibu. Na webových stránkách www.divadlozije.cz běží velká anketa popularity herců oblastních divadel. V téhle soutěži, kde může hlasovat každý fanoušek divadla, se Petr Mikeska drží mezi všemi herci na druhém místě.

Jak dlouho anketa potrvá?
Do konce října.

Má Petr šanci zvítězit?
Šance je vždy. Vše záleží na hlasech diváků. Takže určitě hlasujte. Před Petrem je zatím jen herec plzeňského divadla. A to vše ukazuje, že v Boleslavi má Petr velkou fanouškovskou podporu. A nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že ho podporuje zejména dámská část publika.

V hlavních rolích se často „utkávají“ Petr Mikeska a Petr Halíček. Cítíte mezi nimi rivalitu ve chvíli, kdy se řekne: Hlavní roli budeš hrát ty?
Ne, já si myslím, že ne.

Tomu ale moc nevěřím.
Myslím, že mezilidské vztahy jsou v našem souboru výborné. To, co říkáte, nastává v řadě divadel. Ale hlavně kvůli tomu, že herci nemají roli a po nějaké prahnou. Když je zveřejněn dramaturgický plán, tak se každému honí v hlavě, že právě tuhle roli by mohl hrát. A proto se těší, že roli dostane. A může nastat velké zklamání. Ta frustrace nastává, když herec málo hraje. U nás to tak není.

Já vás chápu, ale tohle mi asi nevysvětlíte.
Přímá rivalita není, ale je pravda, že určité zklamání nastává třeba u velkých shakespearovských her. Třeba Hamlet. Je jasné, že třeba jsou tři herci, kteří na něho myslí. A Hamlet je tak obrovská „kláda“ a tak vysněný titul, že nejméně dva herci jsou pak zklamání. Nebo Othello. Určitě se najde více herců a hereček, kteří si budou na roli, jako je třeba Romeo a Julie, myslet.

Jednu chvíli vše nasvědčovalo, že by onou mediální tváří mohl být i Ivo Theimer, který se objevil v pohádce na televizních obrazovkách. Jenže mi připadá, že pořád je ve stínu Šimůnka, Tomsy, Halíčka, Mikesky. Jakoby vždy chyběl nějaký krůček k další metě.
Ivo je herec, kterého mám nesmírně rád. Nejen pro to, co umí na jevišti, ale i pro jeho báječnou povahu. Je to mladý muž, který je nabitý pozitivní energií a já jsem hrozně rád, že dosahuje velkých úspěchů. Jenže veřejnost a Boleslav zejména o tom příliš neví.

Kdepak? Na jaké frontě?
Český rozhlas je přece jen ve stínu televize. Ivo jde momentálně z role do role. A my to víme, protože po zkouškách obvykle rychle odjíždí do rozhlasových studií. Je totiž jedním z nejfrekventovanějších herců Českého rozhlasu.

Proč?
Jeho projev je velmi mladistvý a v rozhlasu může předstírat bez problémů, že je mu patnáct, šestnáct let. O tyhle herce je nouze. V rozhlasu moc dobře vědí, že Ivo je pohodář a že je spolehlivý. Má spoustu dobrých vlastností, je to sympaťák na první pohled. Já mu opravdu fandím.

Jemu by právě situace s odchodem Filipa Tomsy mohla „hrát do karet“.
To je pravda. Ivo dostal jednu ze dvou hlavních rolí v připravované premiéře O myších a lidech, která v repertoáru našeho divadla nahradila původně plánovanou hru s Filipem Tomsou v hlavní roli. Víte, ona ta herecká kariéra jde životem v různých vlnách. A ty vlny neovlivníte. Můžete být skvělý herec, ale stejně, když si to pak promítnete, musíte uznat, že tam byly roky chudší a pak zase bohatší. Herec je opravdu, jak říkal Miloš Kopecký, slečna, která čeká na tanečníka. Herec musí umět dobře tančit, umět svoji profesi, režisér ho ale k tomu tanci musí vyzvat. Teprve pak se herec předvede.

Občas je třeba soubor oživit novou tváří.
Je jasné, že musíme přemýšlet, jak soubor oživit mladými herci. Brzy budeme potřebovat mladého herce i mladou herečku. Ta jevištní pravda je jiná než životní. Ivo Theimer ještě může předstírat velké mládí na jevišti stejně jako třeba Lucie Matoušková. Jenže roky běží a i tito herci se pomalu přehrávají do starší věkové kategorie. Rozhodně víme, že do dvou let budeme muset mít v souboru jednoho mladého herce a jednu velmi mladou herečku.

Máte někoho v hledáčku?
Nějaké herečky si testujeme, jsou to hosté v našich hrách, a některé herce a herečky máme v hledáčku. Jsme na ten okamžik připraveni. U nás je zvykem, že když někoho bereme, ví, že brzy půjde do velké role. Bude hozen do vody a musí plavat!

Takže žádné otrkávání v „čurdách“, tedy v rolích, které jsou jen okrajové?
Nejsem stoupencem toho, jak to dělají v jiných divadlech. Že mladého herce vezmou a ten čeká dva roky na nějakou šanci. Do té doby hraje právě jen okrajové role, divadlo ho příliš nepotřebuje, a přitom si ho blokuje, protože tam je zaměstnán. Podle mne musí mladý herec hrát hned velké role, což ho posouvá v kariéře dál.

Doteď jsme se bavili takřka výhradně o hercích, ale co ženy? Nebo snad potvrzujete svá slova, že divadlo je především záležitostí divaček a že herečky proto opomíjíte?
Opomíjíme? Tak to v žádném případě! V souboru musí být tak dvě třetiny herců, zbytek hereček. Tak to prostě je. To odpovídá realitě her. Je velmi málo her, kde by byla převaha žen. A ty jsou velmi oblíbené.

Boleslav má takové hry dvě…
Ano a jsem na to patřičně hrdý. Hrajeme Dům Bernardy Alby, což je jedna z mála her, kde nevystupuje ani jeden muž. O něm se jen mluví pouze jako o postavě. A pak je to hra Anatol, kde jsou herečky v převaze.

Potvrzujete tedy fakt, že je divadlo pro ženy?
Nevím, ta potřeba asi nevznikla jen kvůli tomuto faktu. Ale tak se píší hry od antických dob. Většinou je divadlo stavěno na mužích.

A asi nejčerstvější zpráva. Budete muset oželet Lucii Matouškovou.
Ano, Lucie je těhotná, a tudíž musíme pozměnit obsazení některých her. V každém případě je to pro nás pro všechny radostná zpráva a my všichni Lucce přejeme všechno nejlepší, mnoho zdraví a pohody.

 

8.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Řídící pracovníci v oblasti 30 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti informačních a komunikačních technologií Zákaznická a uživatelská podpora. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: O čem to bude?, - Podpora zákaznické a uživatelské péče, - Řešení incidentů a problémů, - Komunikace s centrální podporou v zahraničí, - Součinnost při testování, - Podpora při údržbě dat, - Úprava a aktualizace stávající znalostní databáze a relevantních dokumentů, - Příprava prezentací a reportů, , Co by měl náš nový kolega mít?, - SŠ či VŠ vzdělání, - Orientaci v IT či zájem o tuto oblast, - Logické uvažování, - Schopnost práce na PC, - Komunikativní znalost AJ, - Důležitá je spolehlivost, samostatnost a komunikativnost, , Výhodou bude, - Znalost prostředí automotive, nejlépe ŠA, - Středně pokročilá znalost NJ, , Nezalekni se našich požadavků! Pokud splňuješ jen některé požadavky, zkus se přihlásit! Za zkoušku přece nic nedáš a pro šikovné lidi se u nás práce vždycky najde. Rádi se s tebou setkáme a případně Ti nabídneme i jiné pozice, které odpovídají Tvému profilu a tomu, co Tě baví, lépe!. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Hana Bláhová, +420 739 392 710.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 55. Poznámka: Místo výkonu práce:, Nádražní č.p. 1436, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 774 019 993, e-mail: info@aprm.cz nebo osobně: Tř. Václava Klementa 209, Mladá Boleslavi (ST 8:30 - 10:00), , Montáž a výroba anténních a kabelových svazků. Třísměnný provoz vhodný pro ženy i muže. Jemná manuální práce, čisté a klidné prostředí - žádná linka. , , Zaměstnanecké výhody: Stabilní a dlouhodobé zaměstnání, možnost ubytování, finanční odměny a další benefity.. Pracoviště: Aprm s. r. o.- pracoviště ve firmě fiamm automotive czech, a.s., Nádražní, č.p. 1436, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Markéta Taclíková, +420 774 019 993.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 14 900 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Malyra s.r.o., hledá zaměstnance na pozice pracovník přímé obslužné péče. , , požadujeme:, -ochotu učit se novým věcem, -vstřícnost k seniorům, -ochotu pečovat o seniory nebo tělesně postižené, , Nabízíme:, -příjemný kolektiv, -stravenky, -možnost dalšího vzdělání , -slevy na regenerační služby, -3 dny sick days. Pracoviště: Malyra s.r.o.- pracoviště, Na Návsi, č.p. 229, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Aneta Ungermanová, +420 734 412 580.

Bankovnictví a finanční služby - Specialisté tvorby bankovních produktů Osobní 22 000 Kč

Specialisté tvorby bankovních produktů Osobní bankéři. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, náměstí Míru č.p. 47/9, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: e-mail: klubinova@csas.cz, , Náplň práce: denně se potkávat se zajímavými lidmi a pomáhat plnit jejich sny, pracovat s nejnovějšími digitálními technologiemi a učit klienty, jak se používají naše aplikace, pomocí unikátního poradenského modelu radit klientům jak dobře hospodařit s penězi, neustále se zajímat o klienty a o to, jakou mají zkušenost s bankovními produkty a vymýšlet způsoby, jak tuto zkušenost obohatit, být aktivní a neustále zlepšovat své obchodní dovednosti., Prac. doba: 9-17 h., , Zaměstnanecké výhody: 25 dnů dovolené, 5 dnů zdrav. volna, 2d ny na charitu, plně hrazené stravenky 95Kč, /den, příspěvek na penzijní a životní pojištění, příspěvek do Cafeterie, zvýhodněné podmínky na bankovních produktech.. Pracoviště: Česká spořitelna, a.s. - mb, náměstí Míru, č.p. 47, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Kateřina Lubinová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Kraj chce části klientů H-Systemu přispět na to, aby se mohli soudit

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Kontrolu krajských zakázek odstartoval příval anonymů

Návštěvníky lákají kocouří procházka i jízda veteránů

Střední Čechy – Akce, které by si podle doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu lidé v tomto týdnu neměli nechat ujít, nejsou tentokrát soustředěny pouze do víkendových dnů.

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 13. srpna 2018.

Žádného předmětu kraje už se nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Střední Čechy – Slibem, že „žádného předmětu Středočeského kraje“ se ani nedotkne, překvapil na pondělní tiskové konferenci na krajském úřadě manžel středočeské hejtmanky Jakub Pokorný. „Kromě své manželky,“ prohlásil – čímž si nejspíš vyslouží kritiku, že svou partnerku označil jako věc v majetku kraje.

Rizikové fotbalové utkání bylo pro policisty zcela klidné

Střední Čechy – Nebylo třeba zasahovat; vše se odehrálo bez narušení veřejného pořádku. Tak se středočeská policie ohlíží za víkendovým fotbalovým utkáním Fortuna ligy mezi týmy FK Mladá Boleslav a SK Slavia Praha, kdy si Pražané do Mladé Boleslavi dojeli pro body za vítězství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT