VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herec je slečna, která čeká na tanečníka, říká šéf divadla František Skřípek

MLADÁ BOLESLAV - O hrdinech divadelních prken jsme se bavili s ředitelem Městského divadla Mladá Boleslav Františkem Skřípkem

8.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Před časem odešel ze stálého angažmá v mladoboleslavském Městském divadle Miroslav Šimůnek. Tehdy na něho chodily doslova davy lidí. Do podobné situace jako „princ“ Šimůnek se dostal v posledních měsících i Filip Tomsa. Seriálový hrdina i hlavní postava filmu Kvaska ale dostal nabídku do pražského Divadla na Vinohradech. Pochopitelně neodmítl. Nyní se k odpočinku chystá Lucie Matoušková. Tu čekají brzy mateřské povinnosti. O tom všem jsme si povídali s ředitelem Městského divadla Mladá Boleslav Františkem Skřípkem.

Filip Tomsa odešel. Máte připraveného nového hlavního hrdinu? Ať už svůdníka, či gaunera?
Je pravdou, že tyhle názvy se nepoužívají tak, jak se používaly třeba v dobách před sto lety - třeba milovník, mladokomik, starokomik, subreta atd. Nejpodstatnější je, aby herecký ansámbl dokázal věkově pokrýt všechny rozsahy, jaké se v hrách vyskytují, A aby v každé věkové kategorii byli alespoň dva rozdílní herci. Aby suplovali to, co naznačujete. Tedy že by, dejme tomu, mezi těmi mladými měl jeden působit mužněji, další zase lyričtěji. Čili aby to typově byla co nejpestřejší škála.

Jak je to v Boleslavi?
Řekl bych, že je to téměř ideální, Na herecký soubor jsem pyšný. V současné době máme sedmnáct členů, protože za Filipa Tomsu jsme novou tvář zatím neangažovali. Všichni jsou natolik dobří, že my vlastně nemáme herce, kteří by byli určeni jen pro okrajové postavy.

Myslíte, že každý z nich může hrát hlavní roli?
Ano, přesně tak. V tom problém nemáme a také se snažíme, aby nejméně jednou za dva roky se poštěstilo herci získat velkou roli.

Proč?
To s sebou nese v souboru určitý psychický klid. Herci tak mají na jevišti tolik potřebnou sebedůvěru. Herec bez sebevědomí, který je na jevišti nejistý, tuhle profesi nemůže vykonávat.

Existuje tedy nějaká krizová vrstva herců?
Nějaká je pochopitelně v každém souboru. Většinou se objevuje mezi tzv. středňáky, tedy mezi herci středního věku, mezi čtyřicítkou a padesátkou. Sehnat takové herce je poměrně oříškem. Mladých herců ze škol je dost, ale pak v průběhu kariéry se to s nimi různě zvrtne. Řada z nich od divadla odejde.

A jaká je situace u „středňáků“ v Boleslavi?
Já tvrdím, že je to dobré. Dokonce role těch starších mohou hrát i ti někteří mladší. Třeba Petr Halíček, kterému ještě zdaleka není čtyřicet, ale klidně při malých úpravách vizáže může hrát roli více jak o deset let starší, než je on sám. Máme tady Romana Teprta, máme tady Martina Hrubého. Do toho ranku spadá i Mirek Babuský, ale třeba i Petr Bucháček. Čili tady jsou různé varianty a režiséři si mohou dobře vybírat.

Divák míří na představení dost často kvůli „ksichtíku“. Tedy za mediálně známou tváří. Miroslav Šimůnek, Filip Tomsa, Ota Jirák.
Tohle občas nastává. Zejména ve chvíli, kdy jsou ti herci mediálně známí - z televize, ze seriálů. Lidé dopředu vědí, že je ten herec zajímá, protože ho viděli v televizi.

Máte ho?
V tuhle chvíli ne. Pokud máme na mysli mladého herce. Ale do téhle kategorie pochopitelně spadá Ota Jirák. Ten by tyhle parametry splňoval.

Nicméně se s ním jaksi nepočítá do role mladého milovníka.

Opakuji jednu pravdu: Návštěvníkem divadla jsou především ženy. Ty dovedou do hlediště své mužské protějšky. Divadlo je na prvním místě záležitostí ženského publika. Je–li v souboru opravdu pěkný, mladý, sympatický herec, který navíc ještě hraje v televizním seriálu, je to velká deviza. Na tohle jsme měli štěstí – Šimůnek, Tomsa.

Má to ale i odvrácenou stránku, že?
Zase musím souhlasit. Je totiž jisté, že tihle herci u nás stráví dvě tři sezony a my musíme hledat dalšího mladého.

A to je vaše současná situace?
Ano. Takže bych řekl, že jsme teď právě ve fázi hledání tohoto typu hrdiny.

Nemůže tu roli „dostat“ Petr Mikeska?
Jistě, je to možné. Právě Petr Mikeska má u diváků velkou oblibu. Na webových stránkách www.divadlozije.cz běží velká anketa popularity herců oblastních divadel. V téhle soutěži, kde může hlasovat každý fanoušek divadla, se Petr Mikeska drží mezi všemi herci na druhém místě.

Jak dlouho anketa potrvá?
Do konce října.

Má Petr šanci zvítězit?
Šance je vždy. Vše záleží na hlasech diváků. Takže určitě hlasujte. Před Petrem je zatím jen herec plzeňského divadla. A to vše ukazuje, že v Boleslavi má Petr velkou fanouškovskou podporu. A nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že ho podporuje zejména dámská část publika.

V hlavních rolích se často „utkávají“ Petr Mikeska a Petr Halíček. Cítíte mezi nimi rivalitu ve chvíli, kdy se řekne: Hlavní roli budeš hrát ty?
Ne, já si myslím, že ne.

Tomu ale moc nevěřím.
Myslím, že mezilidské vztahy jsou v našem souboru výborné. To, co říkáte, nastává v řadě divadel. Ale hlavně kvůli tomu, že herci nemají roli a po nějaké prahnou. Když je zveřejněn dramaturgický plán, tak se každému honí v hlavě, že právě tuhle roli by mohl hrát. A proto se těší, že roli dostane. A může nastat velké zklamání. Ta frustrace nastává, když herec málo hraje. U nás to tak není.

Já vás chápu, ale tohle mi asi nevysvětlíte.
Přímá rivalita není, ale je pravda, že určité zklamání nastává třeba u velkých shakespearovských her. Třeba Hamlet. Je jasné, že třeba jsou tři herci, kteří na něho myslí. A Hamlet je tak obrovská „kláda“ a tak vysněný titul, že nejméně dva herci jsou pak zklamání. Nebo Othello. Určitě se najde více herců a hereček, kteří si budou na roli, jako je třeba Romeo a Julie, myslet.

Jednu chvíli vše nasvědčovalo, že by onou mediální tváří mohl být i Ivo Theimer, který se objevil v pohádce na televizních obrazovkách. Jenže mi připadá, že pořád je ve stínu Šimůnka, Tomsy, Halíčka, Mikesky. Jakoby vždy chyběl nějaký krůček k další metě.
Ivo je herec, kterého mám nesmírně rád. Nejen pro to, co umí na jevišti, ale i pro jeho báječnou povahu. Je to mladý muž, který je nabitý pozitivní energií a já jsem hrozně rád, že dosahuje velkých úspěchů. Jenže veřejnost a Boleslav zejména o tom příliš neví.

Kdepak? Na jaké frontě?
Český rozhlas je přece jen ve stínu televize. Ivo jde momentálně z role do role. A my to víme, protože po zkouškách obvykle rychle odjíždí do rozhlasových studií. Je totiž jedním z nejfrekventovanějších herců Českého rozhlasu.

Proč?
Jeho projev je velmi mladistvý a v rozhlasu může předstírat bez problémů, že je mu patnáct, šestnáct let. O tyhle herce je nouze. V rozhlasu moc dobře vědí, že Ivo je pohodář a že je spolehlivý. Má spoustu dobrých vlastností, je to sympaťák na první pohled. Já mu opravdu fandím.

Jemu by právě situace s odchodem Filipa Tomsy mohla „hrát do karet“.
To je pravda. Ivo dostal jednu ze dvou hlavních rolí v připravované premiéře O myších a lidech, která v repertoáru našeho divadla nahradila původně plánovanou hru s Filipem Tomsou v hlavní roli. Víte, ona ta herecká kariéra jde životem v různých vlnách. A ty vlny neovlivníte. Můžete být skvělý herec, ale stejně, když si to pak promítnete, musíte uznat, že tam byly roky chudší a pak zase bohatší. Herec je opravdu, jak říkal Miloš Kopecký, slečna, která čeká na tanečníka. Herec musí umět dobře tančit, umět svoji profesi, režisér ho ale k tomu tanci musí vyzvat. Teprve pak se herec předvede.

Občas je třeba soubor oživit novou tváří.
Je jasné, že musíme přemýšlet, jak soubor oživit mladými herci. Brzy budeme potřebovat mladého herce i mladou herečku. Ta jevištní pravda je jiná než životní. Ivo Theimer ještě může předstírat velké mládí na jevišti stejně jako třeba Lucie Matoušková. Jenže roky běží a i tito herci se pomalu přehrávají do starší věkové kategorie. Rozhodně víme, že do dvou let budeme muset mít v souboru jednoho mladého herce a jednu velmi mladou herečku.

Máte někoho v hledáčku?
Nějaké herečky si testujeme, jsou to hosté v našich hrách, a některé herce a herečky máme v hledáčku. Jsme na ten okamžik připraveni. U nás je zvykem, že když někoho bereme, ví, že brzy půjde do velké role. Bude hozen do vody a musí plavat!

Takže žádné otrkávání v „čurdách“, tedy v rolích, které jsou jen okrajové?
Nejsem stoupencem toho, jak to dělají v jiných divadlech. Že mladého herce vezmou a ten čeká dva roky na nějakou šanci. Do té doby hraje právě jen okrajové role, divadlo ho příliš nepotřebuje, a přitom si ho blokuje, protože tam je zaměstnán. Podle mne musí mladý herec hrát hned velké role, což ho posouvá v kariéře dál.

Doteď jsme se bavili takřka výhradně o hercích, ale co ženy? Nebo snad potvrzujete svá slova, že divadlo je především záležitostí divaček a že herečky proto opomíjíte?
Opomíjíme? Tak to v žádném případě! V souboru musí být tak dvě třetiny herců, zbytek hereček. Tak to prostě je. To odpovídá realitě her. Je velmi málo her, kde by byla převaha žen. A ty jsou velmi oblíbené.

Boleslav má takové hry dvě…
Ano a jsem na to patřičně hrdý. Hrajeme Dům Bernardy Alby, což je jedna z mála her, kde nevystupuje ani jeden muž. O něm se jen mluví pouze jako o postavě. A pak je to hra Anatol, kde jsou herečky v převaze.

Potvrzujete tedy fakt, že je divadlo pro ženy?
Nevím, ta potřeba asi nevznikla jen kvůli tomuto faktu. Ale tak se píší hry od antických dob. Většinou je divadlo stavěno na mužích.

A asi nejčerstvější zpráva. Budete muset oželet Lucii Matouškovou.
Ano, Lucie je těhotná, a tudíž musíme pozměnit obsazení některých her. V každém případě je to pro nás pro všechny radostná zpráva a my všichni Lucce přejeme všechno nejlepší, mnoho zdraví a pohody.

 

8.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - 777 004 446, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Vm solution cz s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři Řidiči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, U Cukrovaru č.p. 34/4, Benátky nad Jizerou II, 294 71 Benátky nad Jizerou 1, , Prvotní kontakt: tel.: 777 052 128 (po-pá 9-15 hod.), e-mail: personalní@pradelnabenatky.cz, , Pozice vhodná pro uchazeče s OZP = osoba zdravotně postižená s 1. nebo se 2.stupněm invalidity nebo s OZZ = osoba uznaná zdravotně znevýhodněnou)., Do naší moderně vybavené prádelny v Benátkách nad Jizerou, hledáme kolegyňku/kolegu na pracovní místo řidiče. , Náplň práce: rozvoz a sběr prádla služebním automobilem/dodávkou. Úvazek: částečný úvazek (96 hod/měsíčně). Jednosměnný provoz - začínáme rozvážet ve 3.30 hodin. Nabízíme: mzdu 190,-/hodinu, příplatky za práci v sobotu a ve státní svátek, po zkušební době nárok na měsíční odměny. Vzhledem k charakteru obtížnosti práce se domníváme, že je pozice více vhodná pro muže. , Požadujeme: spolehlivost, zodpovědnost, platný ŘP skupiny B - aktivní řidič se znalostí centra Prahy, bez omezení pohyblivosti a zvedání těžkých břemen do 20 kg.. Pracoviště: Lmjko s.r.o. - pracoviště benátky, U Cukrovaru, č.p. 34, 294 71 Benátky nad Jizerou 1. Informace: Lucie Havlíčková, +420 777 052 128. Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 12 200 Kč Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Pomocné práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Bezděčín č.p. 136, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: +420 606 614 765 nebo +420 777 616 758, emailem: info@mg-restaurace.com nebo osobně, , Pro známou restauraci MG-restaurace www.mg-restaurace.com přijmeme pomocnou sílu. , Požadujeme spolehlivost, pečlivost.. Pracoviště: Img bohemia s.r.o.- pracoviště bezděčín, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Miroslav Grusz, +420 606 614 765. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 25 000 Kč Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Prodavač elektroniky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: Kateřina Dušková, e- mail: katerina.duskova@vodafone.com, Tel.č: 773 107 177 , Nástup možný ihned!!!! , Vaším denním chlebem jako konzultanta na partnerské prodejně Vodafone bude zjišťování potřeb zákazníků a aktivní nabídka služeb i příslušenství. , Důležitá pro nás je spokojenost zákazníka. , Nabízíme příležitost využít obchodního ducha a možnost ovlivnit si výši své mzdy. , Koho hledáme: , Zájem o prodej , Komunikativnost , Chuť učit se novým věcem a rozvíjet se , Zájem o nové technologie , Tah na branku, soutěživost, ale zároveň i týmového ducha , Základní znalost práce na PC , Středoškolské vzdělání , Pečlivost , Nabízíme: , Nadprůměrné mzdové ohodnocení (20.000,- až 40.000,-Kč) , Karierní růst , Motivační soutěže o atraktivní ceny, firemní akce , Profesionální prostředí, možnost flexibilních směn , Školení prodejních a komunikačních dovedností , Pokud Vás tato pozice zaujala, rádi Vás poznáme i my. Pečlivě si přečteme Váš životopis. Každou žádost vyhodnotíme, ozveme se a domluvíme si podmínky vzájemné spolupráce.. Pracoviště: Prodejce frenčízové prodejny vodafone mladá boleslav, Jičínská, č.p. 1350, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Kateřina Dušková, +420 773 107 177.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavilon Domu dětí a mládeže zaplnilo v sobotu na pětapadesát plastikových modelů.
26

Modeláři po roce opět předvedli své nejlepší kousky

Ilustrační foto

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Střední Čechy – Motivace může být různá. Někdo si chce zasoutěžit o let balonem či novou zrcadlovku známé značky, jiný by prostě rád upozornil na atraktivní alej či stromořadí ze svého okolí. Jedněm i druhým Jiří Kaňa z pořádající organizace Arnika připomíná - na nominování své favoritky do osmého ročníku ankety Alej roku už zbývá čas jen do konce října.

Večer svátečního střelce. Řezníček dvěma góly pomohl ukončit prokletí

Zlín /FOTOGALERIE/ - Pátý prosinec 2014. Tehdy naposledy porazil Zlín Mladou Boleslav za tři body. Série se natáhla za čtyři roky na třináct zápasů. V živé paměti zůstávaly domácí výprasky 1:6, 1:5 či 2:5. Nyní to byl jiný příběh. Hrdina? Sváteční střelec a defenzivní obránce Dalibor Řezníček, který dvakrát propálil Kantora a přispěl k výhře 5:3.

Začíná vesnickému fotbalu zvonit hrana? Tak zle ještě snad není

Mladá Boleslav - Vesnická kopaná tak nějak k místnímu koloritu odjakživa patřila. Leckde se nad ní ale mohou stahovat mračna. Důvodů je hned několik, důsledky jsou pak pozorovatelné snadno - například letošní fotbalová sezóna je proti té loňské o čtyři týmy místních klubů chudší.

Autobusy mají změnit vzhled i vybavení

Střední Čechy – Kdo jezdí autobusem už nějaký ten pátek, jistě si z dětství pamatuje, jak kdysi bývala označena místa „pro invalidy“. Později se objevily snad poněkud citlivěji působící nápisy hovořící o místech vyhrazených „pro nemocné a tělesně postižené“.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT