Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Putování Boleslaví. Ulice Štyrsova

Mladá Boleslav/ Toulky s Bedřiškou Jonášovou boleslavskými ulicemi pokračují krátkou Štyrsovou ulicí.

20.10.2008 1
SDÍLEJ:

Štyrsova ulice dnes.Foto: Zbyněk Jonáš

Psal se rok 1518, když se vrátil do Mladé Boleslavi z Norimberka Mikuláš Klaudyán a zařídil si v domku na Karmeli č. p. 77 bratrskou tiskárnu. Pomáhal mu Jiřík Štyrsa a po Klaudyánově smrti v r. 1521 se tiskárny ujal a pokračoval v práci. V tiskárně se tiskly knihy hlavně pro potřeby jednoty bratrské, pro propagaci jejich myšlenek. Byla to díla hlavně náboženského charakteru, jejichž autorem byl z největší části tehdejší biskup jednoty Lukáš Pražský. Knížka modliteb kněžských vznikla pravděpodobně ještě za Klaudyánova života, ale Zprávy kněžské už byly vytištěny Štyrsou 11. listopadu 1527. Jan Blahoslav napsal o Štyrsovi, že to byl muž výtečného nadání a přebohaté básnické žíly, jak dosvědčují jeho písně mistrovsky složené.

Jiřík Štyrsa tiskl nejprve svým vlastním nákladem, ale později, když tiskárna příliš nevynášela, nákladem jednoty. Nakonec se zadlužil a byl nucen se r. 1523 přestěhovat i s tiskárnou z Karmele na podolecké předměstí do svého domu. Když se jeho finanční poměry zlepšily, vrátil se r. 1525 opět na Karmel a ještě téhož roku tam vytiskl Nový zákon. Štyrsa pokračoval v tradici výborné úrovně mladoboleslavských tisků, velmi dbal na úpravu knih a měl i sám literární nadání. Devět jeho písní bylo přijato i do bratrského Šamotulského kancionálu. Měl velký cit pro český jazyk. Věnoval dostatek místa úvodním zdobným iniciálám a jeho tisky měly obvykle jeho značku, která se v různých knihách lišila, ale vždy do ní byly zakomponovány jeho iniciály GS, nebo jen G (Georgius).

Protože bratří vyznávali názor, že každému má být víra zprostředkovávána v jeho národním, a tedy srozumitelném, jazyce, vydal Štyrsa r. 1531 pro lanškrounské a fulnecké příznivce jednoty zpěvník v němčině. Ve Štyrsových tiscích je naše město uváděno nejprve jako Boleslav Mladý nad Jizerou, později na Podolci. V r. 1531 vytiskl kancionál, a to byl jeho poslední tisk.

Z boleslavské tiskárny se bohužel mnoho tisků nezachovalo. Štyrsa s tiskařstvím skončil v r. 1534, kdy také prodal dům na Karmeli a bratrská tiskárna zanikla. Byl už nemocný a r. 1536 zemřel. Zůstala po něm manželka Anna, která se po jeho smrti provdala za mlynáře Botu, a tři dcery - Anna, Alžběta a Jana.

Bedřiška Jonášová

20.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

Voliči se letos premiérově vydali volit do unikátních prostor Muzea Metoděje Vlacha.
145

Zájem o volby: účast je zatím slušná

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení