Za tu dobu se povedlo vybudovat respektované sdružení, který nejenže pomáhá, ale i spoluvytváří kulturní dění v obci. „Neměli jsme tu ani hospodu, díky hasičům už ale stojí,“ říká spokojeně bývalý starosta sboru dobrovolných hasičů Vladimír Rejmon.

SDH Semčice však dělá mnohem víc. „Pořádáme například vinobraní, masopust, pochody a taneční zábavy,“ uvedl současný starosta František Lojka. Jelikož obci chybí kulturní dům, pořádají hasiči akce přímo ve své zbrojnici a o zábavu nikdy není nouze.

Při vinobraní je révou celá zbrojnice ozdobena. Obdobně povedené bývají i místní masopusty. Obcí při této akci každoročně projde až na čtyřicet masek. Vyznavači jedné stopy si zase mohou vyjet na cyklovýlet. „Chceme být takto aktivní stále. V obci by si k sobě jinak lidé cestu nenašli,“ podotýká František Lojka.

Nelze ovšem opominout, že se stále jedná především o hasiče, tedy ty, kdo ostatní chrání při rozličných živelních pohromách. „Poslední velký požár, u nějž jsme zasahovali, byl minulý týden v Kochánkách. Škody jsou obrovské, takový požár Akumy byl proti tomu procházka růžovým sadem,“ přibližuje jeden z ostrých zásahů hasič Petr Jiránek a vysvětluje, že v garáži je stále nachystaná plně vybavená Tatra 148 a v případě nutnosti ihned vyráží do akce. Plameny také pomáhají krotit tažné stříkačky PPS 12 a PPS 16.

Auto by ale sbor potřeboval ještě jedno: „Na výjezdy jezdíme tatrou, která pojme tři lidi. Zbytek jezdí vlastními auty. Proto bychom potřebovali dodávku, kterou bychom mohli např. i dopravovat děti na soutěž v požárním sportu,“ přeje si František Lojka.

Starosti ale na oslavách 120 let SDH Semčice nebudou mít místo; všichni se těší na skvělou zábavu spojenou s poděkováním těm, kdož nasazují své životy za záchranu svých bližních.