S velkým ohlasem se setkala literární soutěž, kterou uspořádala Knihovna města Mladá Boleslav. Ústředním tématem, na který zájemci zpracovávali jednotlivá literární díla, bylo: Jak jsem potkal knihy. Nakonec se sešlo na padesátku textů, ze kterých bylo nutné vybrat ty nejlepší.

„Jde už o čtvrtou literární soutěž v řadě. Předchozí ročníky měly nejrůznější témata, například Boleslav, Boleslav překrásné město nebo Študáci a kantoři. Tak jsme si říkali, že by bylo velmi zajímavé, kdybychom letošní ročník věnovali knihám,“ uvedla ředitelka Knihovny města Mladá Boleslav Zdeňka Halamková.

Zájem byl podle ředitelky knihovny stejný jako v předchozích ročnících. Věk v tomto případě nehrál příliš velkou roli. Přihlásit se tak mohl prakticky kdokoliv, kdo má touhu psát.

„Mezi některými pracemi bylo těžké vybírat, ale u některých to bylo jednoznačné,“ uvedla dále ředitelka knihovny. Do samotného sborníku se tak dostala téměř dvacítka literárních prací.

Některé z prací si měli možnost lidé přítomni slavnostnímu křtu poslechnout z úst Zdeňky Kuhnové ml. „Bylo to velice zajímavé čtení,“ uvedl Bohumil Horáček, jeden z návštěvníků slavnostního křtu v prostorách knihovny.

„O této soutěži jsem se dozvěděla ve škole a do soutěže jsem přispěla vlastní pohádkou,“ prozradila čtrnáctiletá Kateřina Roscová, která se v nejmladší kategorii umístila na třetím místě. Jak sama dále poznamenala, ráda by v budoucnu vydala si svoji vlastní knížku.

Prvenství v kategorii do patnácti let nakonec získala Pavla Dorotíková. V kategorii do devatenácti let vyhrála Johana Trunečková. Soutěžili ovšem i dospělí. Zde vyhrála Zuzana Bílková.

„Do soutěže jsem se zapojila už několikrát. Ne vždy jsem se ale do sborníku dostala, že se umístím na druhém místě, jsem opravdu nečekala,“ uvedla Helena Červená, která velmi zajímavě zpracovala vlastní zážitky z cest. „Neumím si vymýšlet, zpracovaný příběh z pelhřimovské kavárny se mi opravdu stal,“ dodala s úsměvem Červená.

V závěru samotného čtení a po vtipném vystoupení žáků z Hudební školy Yamaha proběhl slavnostní křest sborníku.

Knížka je neprodejná, protože byla vydána díky sponzorům. Lidé si ji tak mohou půjčit přímo v mladoboleslavské knihovně. „Ti, co se zúčastnili slavnostního křtu, ji dostali jako dárek,“ doplnila závěrem ředitelka Zdeňka Halamková.