Právě tento rok slaví smíšený pěvecký sbor Boleslav významné výročí – 150 let od svého založení. U této příležitosti se v mladoboleslavském Domu kultury uskutečnila velkolepá oslava tohoto jubilea.

Vše odstartovala vernisáž výstavy v předsálí zrcadlového sálu Domu kultury. V programu vernisáže vystoupil komorní soubor Feel Melody z Dieburgu. Pár slov o uspořádané výstavě pronesl i předseda výboru Boleslav Mirko Červený. „Snažili jsme se, aby se celá historie sboru odrazila právě v této výstavě,“ prozradil Červený. Shromáždit dokumenty mapující dlouholetou historii nebyl podle předsedy výboru problém. „Ale vybrat to nejzajímavější, to nám dalo hodně práce,“ uvedl.

Repertoár sboru je velmi rozmanitý. Jednak propagují české klasiky – Smetanu, Dvořáka či Janáčka, ale i světové skladatele. Při oslavách sboru v Domu kultury zazněly i mše, které vznikly v minulých stoletích.

Výstavu fotografií a dalších písemných zmínek o sboru si přišly prohlédnout desítky návštěvníků. „Přišla jsem se podívat na své staré známé, kteří zpívali nebo zpívají ve sboru Boleslav,“ uvedla návštěvnice výstavy Eva Stanislavová.

Úderem devatenácté hodiny se ve Velkém sále Domu kultury uskutečnil slavnostní koncert. Ještě předtím ale primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati poděkoval sboru za dlouholetou reprezentaci města. „Sto padesát let je velmi dlouhá doba a právě sbor Boleslav je jedním z nejdéle činných sborů v České republice, a to rozhodně stojí za to, aby na něj obyvatelé Mladé Boleslavi byli pyšní,“ řekl primátor Nwelati, který je také majitelem jednoho z jeho úspěšných cédéček. „Je to velice pěkná hudba,“ dodal primátor.

Jako první zazpíval přítomným divákům, kteří zcela zaplnili velký sál, dětský pěvecký sbor Jiřičky z Mladé Boleslavi. Poté už následovalo hudební vystoupení smíšeného pěveckého sboru Boleslav. „Zpívám od čtrnácti let. Vše začalo tak, že mě jednou moje sousedka vzala na koncert. Velice se mi to zalíbílo a od té doby můj život zpěv provází,“ prozradil své hudební začátky Jiří Bartoš ze sboru Boleslav, který do sboru přišel v roce 1992. Dnes se navíc živí jako operní zpěvák.

„Líbí se mi sborový zpěv a navíc jsem kdysi dávno v Boleslavi také zpívala. Bylo to opravdu moc pěkné vystoupení,“ prozradila zážitky z koncertu divačka Marie Prskavcová.

U příležitosti oslav vystoupil také chrámový sbor Ad Una Corda ze slovenského Pezinoku pod vedením sbormistra Mariána Šipoše.
Sbor Boleslav má 40 členů a vydal dvě úspěšná cédéčka.