Rychta na Štěpánce nabízí příznivcům rockové hudby další koncert. V sobotu 6. října se od 21 hodin představí kapely six pastels a Ajtakrajta. O kapele six pastels se čtenáři mohou dozvědět v exkluzivním rozhovoru s frontmanem kapely Láďou Švejdarem.

Jak vaše kapela vznikla?
Skupinu six pastels jsme založili během studií na Technické univerzitě v Liberci. Během krátkého působení skupiny v letech 1996-97 jsme odehráli několik koncertů v Liberci a okolí, většinou s našimi spřízněnými kapelami Drobný za bůra a Furtchuť. Už od začátku jsme stavěli hlavně na vlastních písničkách. Studia, další zaměstnání a vojna nás rozehnaly do různých koutů republiky. Naše skupina sice nezaznamenala nijak výrazný úspěch, mimo naše přátele a známé, ale nám přinesla spoustu nezapomenutelných společných zážitků.

Kdy jste se opět sešli?
V období 1998 – 2004 jsme se porůznu scházeli a hráli na mejdanech pro naše známé pod názvem Suchoj 22. Z původní sestavy jsme zůstali jen tři, ale z našeho okolí se k nám přidávali další hudebníci, zejména Zbyněk Neumann, který přebral post sólového zpěvu. Nepravidelně jsme hráli a nepravidelně zkoušeli, a mnohým nám to připadalo málo, přišel čas obnovit six pastels. To se podařilo na jaře 2005. Začali jsme zkoušet v Ctiměřicích v garáži Jirky Mrkuse (bicí, pozn. autora). Do kapely přišel i další kytarista Jiří Vaňouček. Stavěli jsme písničky na výrazných kytarách a charismatickém zpěvu Zbyňka Neumanna. Zhruba po roce zkoušení a hledání jsme odehráli několik pěkných koncertů. Například jsme společně hráli s kapelami Švihadlo a Soncaliente nebo s Miro Žbirkou na zámku v Dobrovici.

Jaká je dnešní sestava kapely?
Zbyněk Neumann – zpěv, Jirka Vaňouček – kytara, Mejla Kraft – kytara, Láďa Švejdar – basa a Jirka Mrkus – bicí.

Co pro vás hraní znamená?
Hraní v six pastels bereme jako koníček, příjemné vyplnění volného času. Chceme dosáhnout toho, aby naše kapela byla na programech letních festivalů a klubů nejen v okolí Mladé Boleslavi.

Chystáte nahrávku nového alba?
V současnosti připravujeme naše první cd six pastels, které začneme nahrávat v listopadu. Autorem většiny textů a hudby jsem já a na některých melodiích se podílejí ostatní členové kapely. Aranže písní jsou prací celé kapely.

Těšíte se na koncert na Rychtě?
Určitě. Je to naše první letošní hraní v Mladé Boleslavi (loni jsme odehráli koncert v klubu na Hejtmánce). Protože zkoušíme nedaleko Boleslavi, záleží nám na tom, aby nás lidé v okolí znali. Proto je pro nás koncert důležitý. Doufáme, že to bude hezký a úspěšný koncert, navíc sál na Rychtě má svou zvláštní atmosféru.