Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybařina, to není jen o tom, hodit prut do vody a čekat

Mladá Boleslav - ROZHOVOR s Klárou Zahrádkovou.

19.3.2010
SDÍLEJ:

Klára Zahrádková se svým úlovkemFoto: Archiv Kláry Zahrádkové

Víte, jak je taky možné stát se vicemistryní světa v rybolovu? Otec miluje rybaření, nejen amatérsky, ale i na závodní úrovni. Touží po synovi, kterého by zasvětil do těchto tajů, předal zkušenosti. Ale má dvě dcery. A tak zcela logicky péči věnuje jim. A jedné z nich se to zalíbí. Atou dcerou je Klára Zahrádková.

Rybaří od svých sedmi let, ve čtrnácti, to je předloni, se dostala na mistrovství světa, kde se v týmové soutěži kategorie U 14 v Belgii umístila na 4. místě. A loni se dostala ještě výš. Byla členkou šestičlenného českého týmu, který v srpnu na 16. mistrovství světa žen v plavané v italském městě Boretta obsadil v konkurenci 16 týmů druhé místo. Přišla jsem se Kláry zeptatnazážitky a jak to vlastně při rybářských závodechvypadá. „Na takové velké závody se jezdí minimálně o týden dřív, kdy probíhá trénink, zkouší se taktika lovu a pruty. Při tréninku jich můžeme použít víc, při závodech pouze jeden, který ale v průběhu soutěže lze vyměnit. Na tréninky si vylosujeme místo, všech šest žen nás sedí vedle sebe. Úlovky dáváme každá do svého vezíru, po skončení tréninku se den vyhodnotí. Zváží se, jaká taktika byla nejlepší.“

Závodyuž mají pochopitelně jinou atmosféru. Nejen že členky jednoho týmu už nejsou spolu, ale každá závodí v jiném sektoru, takže vedle sebe nemá kamarádky, ale členky ostatních družstev. Na místo se dostaví dvě hodiny předem, aby se náležitě připravily, pět minut před zahájením na povel hází do vody připravenou a vyzkoušenou návnadu. Tím je připravené krmení, převážně červi, žížaly a patentky, což jsou larvy pakomára. Návnada se kupuje a na závody ji vozí v chladících boxech. Napadlo mě, že může dojít i k tomu, že do vody hodí chutnou návnadu, ale ta po proudu odpluje vedle k soupeřce.

Klára vysvětluje: „I to se bohužel může stát, ale právě proto návnadu házíme o něco výš a také dáváme do krmení hlínu, aby koule byly těžší, ty neuplavou, ale postupně se rozpouštějí na daném místě, podle proudu řeky nebo stojaté vody. Navíc se během závodů střílí červiprakemdovody.“

Chytá se tři hodiny, před koncem se opět ozve signál, pro závodníky znamení - 5 minut do konce závodu. Na konečný signál pruty musí z vody. Váží se úlovky a v každém sektoru stanovuje pořadí. Následuje součet pořadí členek družstva jednotlivého státu, čím menší výsledné číslo, tím lépe, a stanoví se konečné pořadí. Ve zmíněném mistrovství světa vyhrály Němky, Česká republika byla druhá, třetí Maďarsko, na domácí zbyla pouze neoblíbená „bramborová“ medaile. A že medaile byly pěkné! Radost veliká, jak v Čechách, tak konkrétně v Mladé Boleslavi ve Svazu rybářů, kam Klára patří.

Pouštím se do odborného tématu. „Proč se tomuto způsobu rybolovu říká plavaná?“ „Protože zde velkou úlohu hraje splávek, který plave po hladině. Jeho velikost se volí podle síly větru, proudu vody. Musí se vyvážit zátěží, bročky, aby byla vidět anténka a jen jeho polovina.“ Pochopila jsem ještě, co je prut, vlasec, háček, naviják, podběrák, ale výklad pojmu, jako je amortizér, jsem vzdala. Pak jsem se ještě Kláry zeptala, co dělá dobrého rybáře. Mají stejné pruty, stejnou návnadu… „Technika. Ono to není jenom hodit prut do vody a čekat. Musí se umět pouštět splávek, nadlehčovat ho, udržovat na místě, být soustředěný. Každý rybář si střeží své osvědčené triky.“

Toto všechno Klára trénuje od dubna do října buď tady na Jizeře, jezdí ale i na soustředění na jiné rybníky či řeky, například do jižních Čech. A co ji čeká v příští sezoně? Několik nominačních závodů, mistrovství republiky a pak pevně věří, že se opět probojuje do šestičlenného družstva žen, které se zúčastní mistrovství světa v Jihoafrické republice. A protože ji plavaná baví stále víc a víc a jsou všichni skvělá parta, věří, že se jí to povede.

Květa Ječná

19.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení