Umělecký soubor Městského divadla dostal před prázdninami dárek. V historických kulisách Městského paláce Templ se v pondělí začal pod taktovkou Pavla Kheka zkoušet Cyrano z Bergeracu.

Nestárnoucí příběh Edmonda Rostanda o nejromantičtějším nosálovi světové literatury představí divadlo 20. června. Poslední premiéru aktuální sezóny diváci uvidí opět nejprve v kouzelných kulisách hradu Kost.

Do role Cyrana byl obsazen Petr Halíček.

„Moc se na to těším. Cyrano, to není jen velký nos, ale i velké srdce, velká duše a člověk milující za hrob," nechal se slyšet Halíček.

V dalších rolích se představí Aleš Petráš, Svatava Milková, Roman Teprt, Petr Prokeš, Ivo Theimer, Martin Hrubý a další. Také ale Petr Mikeska, který aktuálně zkouší tutéž hru jako režisér v Západočeském divadle v Chebu.
Uvidíme, jak si s veršovaným textem poradí.

Režisér Pavel Khek: Cyrano ten frňák prostě potřebuje!

Není tajemstvím, že Cyrana aktuálně nerežírujete pouze vy, ale také váš kolega Petr Mikeska. Stále platí, že si o hře nepovídáte, abyste se neovlivnili?
Musím říct, že jsem to nevydržel a to embargo porušil. Začal jsem hru připravovat později než Petr, a měl jsem tak potřebu se na některé věci zeptat a mluvit o nich. Vzešla z toho tak bohatý e-mailová korespondence, že jednou snad vyjde knižně. Oba nás vedla k dílčím úpravám.

Jak probíhal výběr hlavních představitelů. Měl jste jasno?
Říká se, že režisér by neměl nasazovat Hamleta, pokud ho v souboru nemá. To platí i pro nás. Jasno jsem měl. Možná už si mohu dovolit zveřejnit i zákulisní informaci, že Roxanu měla původně hrát Petra Nakládalová, za kterou jsem našel náhradu ve Svatce Milkové. Do poslední chvíle jsem se také rozhodoval, jestli Kristián bude Vašek Šanda, nebo Aleš Petráš. Rozhodl jsem se až po premiéře Smrti obchodního cestujícího. Pro Aleše.

Povězte, jaký bude váš Cyrano?
Myslím, že Cyrano trpí určitou inscenační tradicí. Ta hra je zatížena tolika inscenacemi, že už někdy přehlíží samotný text. Proto jsem se rozhodl pokusit se vydat vlastní inscenační cestou a znovu vydolovat to, o čem má vlastně být. Asi půjdeme trochu jinak, než většina adaptací za posledních sto let.

Premiéru budete mít opět na Kosti. Máme očekávat podobnou atmosféru jako vloni v případě Zkrocení zlé ženy?
Upřímně říkám, že ne. Zkrocenka byla takové pouliční divadlo zahájené příjezdem komediantů. Tentokrát to nebude taková veselice, ale musím říct, že humor je právě to, co v naší inscenaci hledáme. Sám Rostand hru uvádí jako hrdinskou komedii o pěti dějstvích. Když dva chlapi svádí jednu ženskou, jeden neumí mluvit a druhý má velký frňák, to je prostě sranda.

Cyrano je znám svým velkým nosem. Už víte, jak bude vypadat?
Na škole jsem byl přesvědčen, že Cyrano nemá velký nos, že má pouze vnitřní mindrák. Člověk ale strárne a moudří – on ten frňák prostě mít má. Jsou dvě možnosti. Buď nám ten nos udělá barrandovský specialista, nebo náš kašér Ivo Plas. Na počítači jsme si udělali několik možností a já teď musím vybrat, který frňák bude vidět až z desáté řady.