Tři desítky tváří, tři desítky příběhů. Příběhů nad kterými se tají dech. Osudy uprchlíků protkané nitkami hrůzných vzpomínek a zkušeností, osudy lidí, hledajících nový začátek v cizí zemi.

Ke spatření výstavy o uprchlících v boleslavském Olympia centru musíte udělat to, co oni – zvednout hlavu a jít. Až do konce června vždy od 9 do 21 hodin tady můžete obdivovat sadu velkoplošných černobílých fotografií, doplněných texty. Expozici připravilo Centrum pro integraci cizinců ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Žijeme tu s vámi!

„A proč právě v tomto termínu? Právě včera byl Světový den uprchlíků. Všechny fotoportréty představují uprchlíky, žijící v České republice. Získali zde azyl, nebo dočasnou ochranu. Pocházejí z nejrůznějších zemí, ale jedno mají společné - příběh nuceného odchodu ze země, která jim byla domovem, ze země, kde zůstala řada jejich příbuzných a přátel,“ uvedla Petra Půlpánová z Centra pro integraci cizinců.

Návštěvníci výstavy se mohou u každé z fotografií seznámit s krátkým příběhem každého z uprchlíků.

Dozvědí se také více o problematice uprchlictví, činnosti Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Centra pro integraci cizinců.

Cílem výstavy je informovat širokou veřejnost o uprchlické problematice, o poskytované pomoci uprchlíkům v České republice a organizacích, které se v této oblasti angažují.

„Světový den uprchlíků, němuž byla výstava připravena, je připomínkou hrdosti a odvahy všech uprchlíků. Je to den, kdy uprchlíkům vyjadřujeme svou podporu a respekt,“ dodává Půlpánová u centra pro integraci cizinců, které v současné době působí na celém území Čech a v kraji Vysočina a poskytuje sociální i pracovní poradenství nebo dobrovolnickou službu. „Důležitý je ale především nezbytný vývoj a realizace takzvaných nízkoprahových kursů češtiny,“ uzavírá.