Na přání Petra Matouška, principála Divadýlka na dlani, zda by mohl jako první na světě dramatizovat knihu Svobodnej národ, reagoval její autor a přední spisovatel britské fantasy literatury sir Terry Pratchett kladně. Ovšem s údivem. Jak prý chce soubor vyřešit to, že hlavními postavami jsou patnácticentimetroví mužíčci a normálně vysoká dívka? Nám Petr Matoušek alespoň naznačil, co bude ve čtvrtek 19. června v Domě kultury k vidění.

Divadýlko na dlani dokončuje novou hru My, svobodnej národ. Půjde o světovou premiéru, protože do dramatizace Pratchettovy knihy se dosud nikdo jiný nepustil.
Na zkouškách zatím Fíglům ještě chybí tetování a další části kostýmů. Foto: Deník/Martin Weiss 

Podobně jako v Mužích ve zbrani hraje ve hře My, Svobodnej národ takřka celý soubor. Není takové zkoušení náročnější?
Poněkud. Nejhorší je, že v takovém kvantu lidí se prostě termínově těžko scházíme. Navíc jsme letos vložili ještě jednu premiéru – Žižkův meč, takže čas nás právě v těchto dnech hodně tlačí. Ale většina souboru si konečně minulý týden uvědomila, že premiéra skutečně bude (smích). Oproti Mužům ve zbrani je tahle inscenace dělaná jako klasické iluzivní divadlo, trochu pohádka, ale pochopitelně hlavně pro dospělé. Představení je náročné i na řadu rekvizit, kostýmy – tady musím poděkovat Honzovi Jíšemu a Květě Exnerové, kteří na sebe vzali úkol realizovat všechno, co jsem si vymyslel a nakreslil.

Z jaké zápletky příběh vychází?
Kniha Svobodnej národ je napsaná jako travestie na Sněhovou královnu. Pochopitelně jsem musel hodně škrtat, což je práce vskutku nelehká, zvlášť pokud má člověk rád humor Terryho Pratchetta a geniální překlad Jana Kantůrka. A to já mám. Je to příběh mladičkého děvčete, které se chce stát čarodějkou. Na cestě za svým snem zachrání pár lidí a potká, a to hlavně, Nac-Mac Fígly, patnáct centimetrů vysoké potetované bytůstky v kiltech s neuvěřitelnou chutí bojovat.

Mužíčci, sněhová královna. Bude nová hra vhodná i pro dospělé?
Hrajeme hlavně pro dospělé, tedy od 18 výš, ale myslím, že dějovou linku vstřebají i podstatně mladší. Limitující je délka představení, opět se pohybuje okolo dvou hodin. Ale slibuji, že bude přestávka.

Mnohé diváky si v Mužích ve zbrani získala živá hudba kapely Isara. Spolupracujete i nyní?
Spolupracujeme – hlavně Filip Šelemberk z Isary si vzal hudební stránku na svá bedra. Sehnal řadu kvalitních muzikantů a dokonce i kvalitního hráče na skotské dudy. Hudby tam bude dost, ale nahrává se teď někdy, takže jsme jí zatím ještě neslyšeli. Věřím, že bude stát za to.

Diváky by mohl nalákat nějaký zajímavý moment představení, nějaký zázrak na jevišti.
Zázraků na jevišti bude celá řada. Ona samotná premiéra bude zázrak (smích). Celý příběh se ale točí kolem čarodějek, magie a kouzel. Většinu efektů zvládáme pomocí světel, ale největší kouzlo je podle mě to, že na jevišti uvidíte Fígly vysoké 15 centimetrů. Snad se tohle kouzlo podaří vytvořit v hlavách diváků. Nechápete? Přijďte se podívat.

Poslední týdny panovalo pořádné vedro. Jak se zkoušelo? Čtenáři z fotek mohli získat dojem, že valná část souboru zkoušela polonahá.
Bohužel jen ta pánská část. Fotky jsou zatím pouze pracovní. Fíglové budou vypadat ještě podstatně jinak, dalo by se říci daleko hůř. Vedro je pochopitelně úmorné, ale v divadle je příjemné chladno. Diváci toho mohou využít.