„Bylo to velmi organizačně náročné, téměř nemožné. Ale nakonec se podařilo všechny Oscary do Mladé Boleslavi dostat,“ řekl moderátor zahajovacího večera Marek Vašut.

Zlaté sošky u stolku hlídal holohlavý bodyguard natřený zlatou barvou, jenž rovněž připomínal sochu Oscara. Po skončení večera velmi cenné sošky organizátoři odborně zabalili do přepravních beden a za přísného dozoru odvezli.

Na podiu chyběla jen sedmá soška režiséra Jiřího Menzela. „Pan režisér má sošku v trezoru na sedm západů a ten sedmý klíč někde ztratil,“ vtipkoval Vašut. Jiří Menzel se však dostavil osobně na večerní after party v zákaznickém centru Škoda. Přiletěl totiž z ciziny a přímo na letiště pro něho přijel jeden z vozů Škoda Superb, které vozily festivalové hosty.

„Pan režisér Menzel nejel ani na vteřinu domů, ale rovnou z letiště přijel sem k vám. Je tu jen pro vás,“ chválil režiséra dojatý ředitel festivalu Jan Kuděla.
Dětského Oscara Ivana Jandla z roku 1948 za roli Karla Malíka ve filmu Poznamenaní zapůjčil festivalu Národní filmový archiv, ostatní sošky přivezli sami tvůrci nebo jejich zástupci.

Například Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 1965 Obchod na Korze přivezl syn jednoho z tvůrců Elmara Klose.

Osobně dorazil architekt Karel Černý, jenž získal v roce 1984 cenu za výpravu filmu Amadeus.

Zpěvačka Markéta Irglová, která v sobotu vystupovala v New Yorku, za sebe vyslala svou sestru Zuzanu. Markéta letos získala sošku za nejlepší filmovou píseň Falling Slowly k filmu Once spolu s Glanem Hansardem.

Na podiu se dále objevil Oscar za nejlepší cizojazičný film roku 1969 Kolja režiséra Jana Svěráka.

Režisér Jiří Menzel dorazil na festival později osobně, ale bez sošky Oscara za svůj nejlepší cizojazyčný film roku 1967 Ostře sledované vlaky.