Pojizerské hry, jejichž 64. ročník byl v pátek večer zahájen v Městském divadle, jsou pro amatérská divadla z širokého okolí svátkem.

V průběhu měsíce května se zde vždy v pátek a v sobotu představí celkem dvanáct inscenací, většinou komediálního ražení.

„Soubory, které se účastní přehlídky, jsou z poloviny z Mladoboleslavska, z poloviny z větší dálky. Dobrovice letos poprvé uvádí rekordní tři představení, protože zahraje dětský, mládežnický i dospělý soubor," pyšní se principál dobrovického souboru Tomáš Sedláček.

Zkrátka nepřijdou ani dětští diváci. Pro ně je každou sobotu odpoledne připravena o třetí hodině pohádka. Nadcházející sobotu to budou Pohádky z mechu a kapradí v podání Nezávislé divadelní společnosti Bouda z Holých Vrchů.

„Jsme velmi rádi, že nám zachovávají přízeň naši dlouhodobí sponzoři a město Dobrovice. Letos jsme se museli obejít bez krajské dotace, takže jsme se museli spolehnout právě na ně. Město nás opět podpořilo maximálně," pochvaluje si Sedláček vynikající vztahy s radnicí.

A jak probíhalo vlastní zahájení přehlídky?

„Před sedmi nebo osmi lety jsme zavedli tradici, že Pojizerky zahajoval domácí soubor. Dnes to nebylo možné, a proto se jako první představí Dolní Stakory, které přehlídku otevíraly předtím. Je už tradicí, že zde odehrají svou derniéru," uzavírá Sedláček.

Komedie Já jsem malý mysliveček divadelního souboru Tyl z Dolních Stakor sklidila úspěch a nikomu nevadilo, že tu a tam herci využili pomoc nápovědky.

I tento týden se bude divadlo jistě otřásat smíchem. Páteční večer bude patřit Podskalákovi v podání souboru ze Žebráku, sobotní večer poděbradskému souboru Jiří a jeho hře Na drátě je klokan.