Podnikový dechový orchestr Škoda Auto Mladá Boleslav – největší hudební soubor nejen ve městě, ale i na okrese, má za sebou rok, který byl převážně věnován výročí sta let od založení Československé republiky.

V prvém pololetí to byly hlavně dva koncerty na Pražském hradě, výchovné koncerty pro boleslavské školy, ale i koncert v srdci Českého ráje v kostele na Vyskeři, která oslavila 700 let od svého založení.

Ve druhém pololetí to bylo Nokturno – večerní koncert v rámci každoročního festivalu „Fadrhonsovy Dobrovice“, vystoupení na Grand Prix dechových orchestrů a mažoretek na městském stadionu v Mladé Boleslavi a konečně i koncert ke dni vzniku Československé republiky 28. října v Kostelci nad Labem. Již zbývá pouze závěr a tím bude Vánoční koncert v Domě kultury v Mladé Boleslavi ve středu 12. prosince.

Pro tuto příležitost připravil orchestr náročný program jak českých, tak světových autorů, pochopitelně i se závěrem vánočních koled. Vnímaví posluchači zde uslyší nejen Elgarův „Pochod“, i Händelovo „Aleluja“, ale hlavně Gershwinovu „Rapsodii v modrém“, která již delší dobu nezazněla. Premiéru bude mít Smetanova „Vltava“ ze symfonického cyklu „Má vlast“.

To díky dechovému orchestru a jeho vynikajícím dirigentům mohla být v Boleslavi v minulosti uvedena v originále – tedy i s klavírem - již zmiňovaná „Rapsodie v modrém“ skladatele George Gershwina, nebo „Bolero“ Maurice Ravela.

Téměř padesátičlenný orchestr, který se opět po delší době omladil, budou dirigovat pánové Kamil Mezihorák a Marek Müller, jako vokální sólisté vystoupí Zuzana Šilhová a Libor Novák, slovem bude provázet Martin Herrmann. Na milovníky a vyznavače dobré hudby tak čeká velmi příjemný zážitek.

Miroslav Čuban