Matoušek medaili obdržel za dlouhodobou spolupráci s ČsOL. Za zmínku potom stojí hlavně dvě události, a to účast na Národní pouti ke Zborovu v roce 2017, v rámci které Divadýlko na Ukrajině sehrálo několik představení své autorské hry o osudech obyčejných Čechů a Slováků v zákopech první světové války, a o rok později rekonstrukce návratu TGM do vlasti. Během té soubor formou kabaretu přiblížil události vedoucí ke vzniku Československé republiky.

Divadýlko na dlani se zúčastnilo Národní pouti ke Zborovu:

Petr Matoušek považuje medaili za ocenění pro celý soubor. „Nečekal jsem, že dostanu v rámci dekorování prostor něco říct, takže jsem neměl nic připraveného. A tak jsem poděkoval, sdělil, jak moc si Divadýlko ocenění váží, a dodal, že na cestu do Zborova nebo napříč republikou ve stopách TGM nikdy nezapomeneme,“ popisuje přebírání medaile s úsměvem Matoušek.

Principál také připomněl dojemný zážitek přímo z bojiště u Zborova, kde po skončení jednoho představení dva staří pánové v první řadě vstali a se slzami v očích vestoje tleskali – později divadelníkům v zákulisí za hru poděkovali s tím, že přesně tak, jak osudy Čechoslováků vykreslili, jim o válce vyprávěli jejich otcové, kteří ji zažili.