Cyrana z Bergeracu prý divadla nenasazují, když nemají pro tuto roli v souboru vhodného představitele. Městské divadlo Mladá Boleslav jej našlo v Petru Halíčkovi, který bude přes nevzhledný nos nesmrtelné a láskyplné verše přednášet vůbec poprvé dnes večer na hradě Kost.

Dnešní premiérou bude v kulisách gotického hradu zahájen festival Letní Kost pro radost, v jehož rámci divadlo představí nejen aktuální novinku v režii Pavla Kheka, ale také komedie Cantervillské strašidlo a Zkrocení zlé ženy.

Všichni, kteří už na některé představení Městského divadla na Kost zavítali, vědí, jak monumentální atmosférou setmělý hrad oplývá. Tentokrát zážitek ještě umocní razantní a velkolepá scénografie. Majestátní opony svěšené z hradeb nechají vzpomenout na Nebezpečné vztahy, šikma, na které budou herci hrát, zajistí dokonalou viditelnost.

„Miroslav Horníček kdysi prohlásil, že šikmu vymysleli scénografové proto, aby divák dobře viděl a herec se zabil," směje se režisér Pavel Khek. „Pohyb na ní je sice kvůli prachu, na kterém kloužou boty, nebezpečný, ale ze všech míst v hledišti je skvěle vidět. Letos jsme se rovněž rozhodli pro novinku a vybavili hlediště elevací," dodává.

V hlavních rolích tragického příběhu lásky se vedle Petra Halíčka představí Aleš Petráš jako Kristián a Svatava Milková jako osudová Roxana. Uvidíme ale celou řadu dalších členů souboru, avšak, jak naznačují fotografie ze zkoušek na Facebooku divadla, někteří budou díky výraznému líčení k nepoznání.

„Petr Halíček stejně jako většina chlapů líčení nesnáší. Cyrano je první inscenace, ve které je v maskérně první. Jeho nos, a za ten musím našim kašérům složit poklonu, se totiž přilepí lepidlem, které musí 35 minut schnout. Teprve pak je možné v líčení pokračovat," vysvětluje pobaveně Khek.

Tvůrci inscenace tento týden řešili poslední problémy, herci si zvykali na prostor hradního nádvoří a všichni bojovali s větrem rozhýbanou oponou. Přesto to vypadá, že vše dobře dopadne, a bude-li počasí přát, premiéře nestojí nic v cestě.

„Při úterní generálce za mnou seděla garderobiérka a po skončení hry pronesla: Ještěže je konec. Zle jsem se na ni otočil, abych se zeptal, co tím myslí. To už jsem si všiml, že má rozteklý make-up a v ruce promočený kapesník. Nebyla to výtka, ale úleva po tragickém závěru," vypráví Khek.

Diváky, kteří se na dnešní premiéru vypraví, však nečeká pouze jeden z nejromantičtějších příběhů světové dramatiky. Těšit se mohou také na tematické atrakce, kterými je ještě před představením budou provázet samotní herci. Čeká je například hod Cyranovým širákem či lovecká zábava hraběte de Guiche.

Nezbývá, než popřát hercům divadelní zlomte vaz a těšit se na důkaz toho, že velký nos značí velkého ducha.