Proč anketa vznikla?
Je to jednoduché. Nic podobného tady dosud nebylo.

Kolik kapel a zpěváků bude oceněno?
Do užší nominace, kterou odtajníme až při samotném vyhlašování, se dostane vždy pět zpěváků a pět kapel. Vyhlásíme však tři nejoblíbenější. Tedy napětí až do konce. Zároveň budeme uvádět čtyři hudební velikány do boleslavské beatové Síně slávy.

Prozradíte jména?
V tomto případě nebudu sdílný.

Pročpak?
Myslím si, že je dobré udržet napětí až do samotného finále. Čtyři hudebníci budou oceněni, ale je mi jasné, že si tuhle poctu zaslouží i řada dalších. Bylo ale třeba nějaký výběr udělat a my jsme rozhodli tak, jak jsme rozhodli.

My znamená kdo?
Znamená to Jan Šťastný, jehož agentura anketu organizuje, a já jako zástupce Boleslavského deníku. A řeknu vám, byly to dlouhé debaty o těchto jménech. Ale nakonec jsme se shodli zcela v poklidu a v souladu.

A proč Otík?
No, nechť si někdo zkusí vymyslet název pro novou anketu. Nápadů bylo dost – Boleslavský slavík, Boleslavský bigbíťák, Skřivan, Kapela roku a tak dále. Jenže pořád mi to nepřipadlo to pravé ořechové. Stále tomu něco chybělo. Slavík tady přece byl, některé další názvy už v podobném duchu kdesi kdosi vymyslel a nechtěli jsme se v budoucnu pouštět do nějakých právních dohadů. A najednou to přišlo. Otík je jednoduché, úsměvné a snad i příjemné. Ostatně, za ty dva měsíce, co jsme anketu vyhlásili, se název Otík docela ujal. Hudebníci si o něm povídají. A mně připadá milé, že někdo bude držitelem Otíka.

Takže vítězové získají Otíka.
Určitě. Neřekl bych ale vítězové. To je v případě hudební ankety strašně zavádějící. Jak poznáme, kdo je nejlepší? Kdo zazpívá vyšší tóny, kdo má silnější hlas? Je to o oblíbenosti. A ještě k tomu Otíkovi. Skleněná plastika v podobě Šmehlíka od výtvarníka Jiřího Lišky určitě každého, kdo bude jejím držitelem, potěší. No a kdo nebude, musí za rok být úspěšnější.

Kde Otík, tedy samotná cena, vzniká?
V turnovské agentuře Jiřího Lišky. Kdy a kde se vyhlášení uskuteční? Tento pátek v bělské sokolovně, nyní klubu Koule. Začátek je naplánován na 20. hodinu.

Proč jste zvolili Bělou?
Za prvé je tam prostředí, které se k bigbeatové muzice hodí. A za druhé, máme tam kamaráda, který klub provozuje, a ten ví, jak to všechno chodí, moc nám pomůže. Je to Svatik Dvořák.

Kdo se dostal mezi nejlepší?
Tak to rozhodně neprozradím.

Proč?
To se nedělá. Já trochu znám boleslavskou rockovou scénu. Takže ať si všichni počkají, ať jsou nervózní, hezky je v tom musíme vymáchat. Oni se někteří mezi sebou nemají příliš v lásce.

Opravdu? A proč?
To se jich zeptejte. Konec konců bude možné si s nimi popovídat v pátek. Pozváni jsou všichni ti, kteří byli zařazeni do ankety. Tedy tři desítky kapel.

Opravdu všichni přijedou?
To nevím, asi ne. Ale my jsme rozhodně dali všem vědět, že jsou zváni. Jen některé kapely na sebe u nás nezanechaly kontakt. Těm vzkazujeme, nechť se do pátku ještě ozvou k nám do redakce, abychom jim mohli předat čestné vstupenky.

Můžete jmenovat?
Třeba skupiny Ranec, Phoenix, Reflex, Horizont.

Určitě vystoupí i hosté.
Jistě. Zahrají skupiny Isara, Bikini, chystáme jedno překvapení.

Lze se na akci dostat jako divák?
Určitě. Ještě je volných několik posledních vstupenek. Je třeba si je dojít zakoupit na inzertní oddělení Boleslavského deníku v Železné ulici 107.

Přijdou i nějací význační hosté?
To určitě. Věřím, že ti, kteří zatím na naše pozvání kývli, se dostaví. Přijet by měl mj. senátor Jaromír Jermář, obchodní ředitel společnosti Ecoholding, která provozuje pivovar Klášter, Josef Špryňar.