Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komorní a symfonická tělesa se představí v Boleslavi

Mladá Boleslav/ Zajímavý koncert se uskuteční v aule gymnázia

8.4.2009
SDÍLEJ:

Mladoboleslavský komorní orchestr.Foto: archiv

Koncert I. etapy Národního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles se uskuteční v mladoboleslavské aule Gymnázia Dr. Pekaře ve středu 15. dubna od 19 hodin.


MLADOBOLESLAVSKÝ KOMORNÍ ORCHESTR

V roce 1964 založil Josef Novák Komorní orchestr LŠU s myšlenkou pěstovat klasickou i soudobou komorní hudbu a zároveň dát příležitost k sólovému vystoupení vynikajícím žákům školy a také začínajícím i již renomovaným umělcům. V jeho osobě dirigenta se spojily prvky českého muzikantství, pedagogická odbornost a velké zkušenosti primária Mladoboleslavského kvarteta.


Orchestr se pod jeho vedením stal pětinásobným vítězem Ústředního kola celostátní soutěže lidových škol umění, získal l. cenu a mimořádné uznání poroty včetně zlaté medaile belgického ministerstva kultury na Mezinárodním soutěžním festivalu v Belgii. Pravidelně byl zván na národní festivaly neprofesionálních komorních a symfonických těles (NKST). Koncertoval s úspěchem na světových hudebních festivalech ve Sv. Mořici, Aberdeenu, Londýně, Neerpeltu, Opole, Friedrichshafenu, vystupoval v Řecku a na Krétě. Zahrát si pod taktovkou legendárního Leopolda Stokowského, Waltera Süskinda nebo Zdeňka Košlera byl pro členy orchestru nezapomenutelný zážitek.


V roce 1989 byl Komorní orchestr LŠU přejmenován na Mladoboleslavský komorní orchestr. Za dobu své činnosti provedl orchestr přes 90 barokních, klasických, romantických i současných skladeb. Uskutečnil téměř 300 vystoupení při významných událostech a výročích, výchovných koncertech pro mládež a řadu koncertů pro kruhy přátel hudby.


Pokračovatelem pedagogické a dirigentské práce se v roce 2004 stal syn Josefa Nováka, Jiří Novák. Orchestr se pod jeho uměleckým vedením zaměřil na rozšíření své koncertní činnosti. V Mladé Boleslavi pravidelně organizuje koncerty Národního festivalu ANKST a vystupuje v rámci mimořádných projektů jako Stabat Mater 2007 a Brahms 2008. Opakovaně se orchestr účastní Hudebních slavností Vysočiny v Humpolci nebo koncertů Smetanovy Jabkenice. Každoročně se účastní dobročinných vystoupení pro občanské sdružení Kostel Sýčina, nadaci Nová šance. Tradiční je také společné koncertování s pěveckými sbory Boleslav a Jiřičky. Podstatným způsobem rozšířil MKO i činnost mezinárodní. Dva členové MKO cestovali do Japonska na festival Nagoya 2005 pořádaný Světovou federací amatérských orchestrů (WFAO) a vyvrcholením koncertní činnosti v témže roce byla účast členů MKO na Evropském setkání amatérských hudebních těles v německém Chemnitzu.


Velmi podnětná je také spolupráce s profesionálními umělci (Ondřej Kukal, Zbyněk Műller, Miroslav Sekera, Jitka Nováková, Magdalena Bělohlávková, Eduard Šístek), kteří hru souboru obohacují svou zkušeností, hudebním rozhledem, virtuozitou a dokonalou profesionalitou. Poznatky čerpané z osobního kontaktu s těmito umělci jsou pro členy souboru nenahraditelné.

KOMORNÍ ORCHESTR UNIVERZITY HRADEC KRÁLOVÉ

Komorní orchestr Univerzity Hradec Králové vznikl v r. 2004 při Hudební katedře UHK z podnětu Mgr. Jaromíra Křováčka. Sdružuje mladé lidi, kteří se chtějí aktivně věnovat komorní muzice. Základem orchestru jsou vybraní studenti UHK doplněni o bývalé členy orchestru Primavera a další mladé hudebníky, studenty konzervatoří či AMU. Věkové rozpětí je od 18 do 28 let. Orchestr pořádá samostatné koncerty pro UHK i pro širokou veřejnost.

Spolupracuje s dalšími tělesy a sólisty a význačnými osobnostmi ( Jiří Stivín, Bohuslav Matoušek, Pavel Plašil, Cécile Boiffin, Ondřej Kukal, Stella Maris, pěvecký sbor UHK, Jan Budař… ). Účastní se festivalů komorní hudby a soutěží. Pravidelně vystupuje v sále FHK, pořádá koncerty pro mládež v Hradci Králové i ve městech kraje.


Orchestr také vystupoval v zahraničí a to ve Francii a Švýcarsku v září roku 2005. Účinkoval v Jargeau, městečku na Loiře, v Bordeaux, Saint Macaire a St. Foy a to nejen na samostatných koncertech, ale také společně s pěveckým sborem Euridice z Bordeaux a kvartetem profesionálních sólistů v Haydnově Stabat Mater. V prosinci roku 2007 odjel opět do Francie na koncerty do Paříže, Bordeaux a do Pyrenejí společně se Smíšeným sborem UHK. Členové orchestru významnou měrou přispěli k absolutnímu prvenství Orchestru Primavera na mezinárodní soutěži Summa Cum Laude ve Vídni v červenci 2008.

BENDŮV KOMORNÍ ORCHESTR

Bendův komorní orchestr je neprofesionální hudební těleso, které se zabývá studiem a interpretací historické hudby 17. až 19. století, se zvláštním přihlédnutím k hudbě českých mistrů. Tato forma hudební činnosti v odborném rozsahu, který si BKO vytyčil a v současnosti i uskutečňuje, je ojedinělá a byla vždy vysoce hodnocena u nás i v zahraničí. Ke své činnosti Bendův komorní orchestr využívá bohatého a ojedinělého hudebního archivu, který za svého života shromáždil zakladatel orchestru Dr. Zdeněk Vodák (1928 – 1993).


Za dobu své existence uvedl Bendův komorní orchestr na koncertních podiích více než 400 skladeb českých i zahraničních hudebních skladatelů 17. až 19. století, z nichž většina měla své novodobé provedení. Pro Československý rozhlas BKO natočil přes 100 skladeb barokní a klasické hudby a pro hudební nakladatelství PANTON nahrál 2 CD nosiče s hudbou českých autorů 18. století – „České vánoční árie a pastorelly“ (1991) a „Árie pro soprán“ Josefa Myslivečka (1992) se sólistkou Zdenou Kloubovou. V roce 2005 vydal BKO své další CD „Vánoce s hudbou starých mistrů“. V roce 2006, u příležitosti padesátého výročí svého založení, orchestr natočil a vydal jubilejní CD nazvané „Klenoty české hudby“. Prozatím své poslední, páté CD natočil a vydal Bendův komorní orchestr v roce 2008 s názvem „České cembalové koncerty“ se sólistou prof. Rudolfem Zelenkou. Křest tohoto alba proběhl při Vánočním koncertě BKO 26.12.2008 v Ústí nad Labem.


V posledních letech orchestr uskutečnil na čtyři desítky samostatných koncertů a na pozvání organizátorů se zúčastnil několika mezinárodních festivalů v zahraničí i u nás: Hvarské kulturní léto 2004, v roce 2006 vystupoval na evropském setkání neprofesionálních orchestrů v Chemnitz (NSR), na Mezinárodním festivalu MOZ-ARTissimo Madrid ve společnosti profesionálních hudebních těles a koncertoval v pražské Ledeburské zahradě v rámci festivalu Prague Horn. V roce 2007 se BKO podílel na Mezinárodním projektu Stabat Mater (ČR, NSR), v roce 2008 se orchestr účastnil Mezinárodního projektu Brahms (ČR, NSR) a účinkoval na Mezinárodním festivalu CHAMBERart v Madridu. V květnu 2009 se orchestr zúčastní Mezinárodního festivalu neprofesionálních orchestrů v holandském v Hoogeveenu a Dalfsen, který pořádá Evropská asociace neprofesionálních orchestrů a zároveň také vystoupí na samostatném koncertě v německém Hagenu (SRN).

Autor: Lucie Kučerová

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení