Budou stát na jednom pódiu. Uvidí je stejní diváci. Patrně se ale minou. Jen o pár minut. Luboš Odháněl s kapelou W.I.X. + Hitmakers zahrají jako předkapela. Poté nastoupí britská legendární skupina Smokie.


Místo děje: Zimní stadion v Mladé Boleslavi.
Datum a čas zahájení: pondělí 18. května, 19.00.


O koncertu jsme si povídali s frontmanem předkapely, tedy W.I.X. + Hitmakers, Lubošem Odhánělem.

Připravujete na vystoupení něco speciálního?
Zahrajeme jednu sérii dlouhou asi 40 minut, nic speciálního nepřipravujeme, budeme hrát pouze své skladby.

Jaký bude váš repertoár?
Ten jsme přizpůsobili podle požadavků pořadatelů, aby to nebylo moc tvrdé. My přece jen hrajeme tvrdší muziku než Smokie, kde je nejtvrdší Alenka v říši divů. Proto jsme vybrali pomalejší písně.

Čím začnete?
Písní Vstávej.

A skončíte?
Jsem ready.

Co pro vás osobně Smokie znamenají?
Asi to byla jedna z prvních kapel, kterou jsem začal poslouchat.

Vy jste na Mnichovohradišťsku začínal v kapele Taurus. Tam jste už hráli Smokie?
Ne. Ty jsme hráli až později s kapelou Nastarýkolena. Třeba právě Alenku v říši divů.

A v pondělí Alenku v říši divů zahrajete také?
Obávám se, že ne. (smích)

Co vlastně s kapelou připravujete?
Předně pořád hrajeme. Každý týden, někdy i dvakrát. A těšíme se na letní sezonu, na vystoupení pod širým nebem. A blíží se i naše účast na festivalu Benátská noc na Malé Skále.

Vy jste tam už hrál?
Já ještě ne, ale kapela Hitmakers ano. Takže pro mne to bude maloskalská premiéra. Už se moc těším.

A co cédéčko?
Chceme na podzim něco vydat.

Chcete. Co to znamená? Je květen, moc času není.
Nevíme, v jakém rozměru a kdy. Chtěli bychom, ale o tom se ještě budeme bavit. Tedy jestli singl, nebo velké cédéčko. Vzhledem k tomu, že jsem nastoupil do jiného zaměstnání, tak se přeci jen v současné době muzice nemůžu tolik věnovat. (Luboš Odháněl odešel z pozice obchodního zástupce pivovaru Klášter do Pivovaru Holba). Už se to ale začíná zlepšovat.

Vaše kapela hraje v novém složení, jak to bude vypadat na desce? Vždy jste byl takřka stoprocentně zastoupen jako skladatel i textař a zpěvák. Nyní máte vedle sebe výborného zpěváka z Hitmakers Jirku Brodského.
Můj podíl na desce bude i nadále dominantní. Řekl bych tak z 85 procent.

Na Smokie přijde určitě hodně lidí. Před jakou největší návštěvou jste hrál?
To jste mne zaskočil. Asi klášterské pivobraní a pak ve slovenském Pezinku, kde jsme hráli v rámci přátelských vztahů mezi Mladou Boleslaví a Pezinkem na tamních slavnostech. Na obou akcích to bylo tak dva a půl až tři tisíce lidí.

Vy máte mnoho zkušeností, můžete být ještě před velkou návštěvou nervózní?
Co se týče počtu lidí, tak ne. Mluvím ale za sebe. Spíše naopak, čím více lidí, tím je to lepší. Nepopírám, že na každém vystoupení nervozitu pociťuji, ale to je asi u většiny muzikantů. A kdo říká, že ne, tak nemluví pravdu. Já jsem typ, který trému nemívá, jen malinko. Ta tréma směřuje ale spíše k tomu, aby se něco neočekávaného nestalo. Něco, co nelze ovlivnit. Praskne struna a vzápětí praskne na další kytaře další struna. Tedy spíše technické věci. Že bych ale měl trému, že neumíme hrát a zpívat, tak to nemám.

U Smokie budete jako předkapela. Nejste tedy hlavními postavami večera. Je ten pocit jiný, když nastane právě tato situace oproti tomu, když hrajete celý večer jen vy sami?
Opět říkám za sebe, že ten pocit nemám. Nerozlišuji předkapelu a hlavní kapelu. Muzika je jedna. A muzikant do toho musí dát všechno, ať je hlavní postava či „jen“ předkapela. Ať je tam tisíc lidí nebo sto. Kolikrát jsem byl na koncertě, kdy jsem si odnesl větší dojem z předkapely než z hlavní postavy večera.

A to nasazení jako předkapela a normální koncert je jiné? Nemělo by třeba být nasazení u předkapely ještě větší, abyste zaujali o to více. Už pro to, že vlastně jste tam „na rozjezd“?
Já vám rozumím. Už jsem absolvoval spoustu takových koncertů v pozici předkapely – hrál jsem před Alešem Brichtou, Katapulty, Olympicem. Mám toho za sebou dost. Já si myslím, že nás to spíše vyburcuje dát do toho o to víc. Tím nechci říci, že když budeme hrát v Horní Dolní, že tam na to kašleme, to v žádném případě. Těchto kšeftů si strašně všichni vážíme, stejně tak jako každého fanouška, který na nás přijde, který za námi jezdí. Já si myslím, že to na mně i na kapele je vidět, že do toho jdeme naplno.

Lze říci, že z těch pěti štací, které objedete se Smokie, je nějaká, na kterou se těšíte více? Přece jen v Boleslavi vás lidé znají a tady moc překvapení přichystat nemůžete?
My se spíše těšíme na ty koncerty mimo Boleslav. Samozřejmě že tady budeme hrát naplno, ale lidé nás tady znají. Ale určitě tady bude někdo, kdo přijde na Smokie a ještě nás neslyšel. Hrát ale budeme naplno, jak nejlépe umíme. To nám věřte. Však v pondělí uvidíte a uislyšíte.