Tisíc pět set lidí. Tolik se v minulých dnech přišlo podívat na jubilejní desátý ročník tradiční Mohelnické neckyády.

Lidé měli možnost zhlédnout na dvaadvacet soutěžních týmů, které se statečně se svými plavidly vrhly zdolávat vodní hladinu. To vše v nápaditých kostýmech od rodinky animovaných Simpsonů, včelky až po Mrazíka či roztomilé kačenky.

Jak uvedl za pořadatele starosta mohelnických dobrovolných hasičů Jaroslav Rejzek, letošní účast diváků i plavidel na neckyádě byla za dobu pořádání akce největší.

„Při prvním ročníku bylo přibližně na osm plavidel a obdobný počet diváků. Letos se zúčastnilo na tisíc pět set diváků a dvaadvacet plavidel. Obec má přitom přibližně osmdesát obyvatel,“ uvedl Rejzek.

Jako pokaždé diváci hlasovali o vítězném plavidle. Svůj hlas dalo přes jedenáct stovek diváků.

„Na prvním místě se umístilo plavidlo nazvané Marný boj zahradníka s krtkem, jehož posádku tvořil i starosta obce Mohelnice nad Jizerou. Druhé místo obsadil klub mopedistů z Mnichova Hradiště se svou Mopeďáckou jachtou. Na třetím místě pak skončilo plavidlo, na kterém mohli lidé spatřit známé postavičky z pohádky Mrazík,“ řekl Rejzek.

Jako obvykle se hodnotila nejen nápaditost plavidel, ale také pohyb a akčnost posádky.

Pro fanoušky Mohelnické neckyády bude podle Jaroslava Rejzka přichystán speciální dárek. „Chystáme se na vydání DVD se záznamy všech ročníků neckyád. Zatím nám chybí sehnat pouze záznam z prvního ročníku,“ poznamenal za pořadatele Rejzek.