S Deníkem na výlet

Chcete se podívat z výšky na bakovské okolí? Zřícenina hradu Zvířetice tak pro vás bude tím pravým ořechovým při dalším výletu s Deníkem.

Také na toto místo se máte možnost dostat několika způsoby. Takovou trošku „línější“ verzi nabízí cesta autem. Na stejnojmennou obec odbočíte ze silnice spojující Debř s Malou Bělou u Bakova nad Jizerou. Ze samotné obce na vás čeká lesní cesta, po níž dorazíte až k zřícenině. Parkovacích míst je zde dostatek.

Vodník a aligátor

Pokud si ovšem chcete užít trochu sportu, vyrazte na kole. Z Bakova nad Jizerou můžete po projetí Malou Bělou jet na bicyklech na obec Bítouchov. Především děti tam zaujme uprostřed vodní nádrže sedící vodník, na něhož útočí nafukovací aligátor. Míst pro osvěžení je zde také několik.

Při této trase se bohužel člověk nevyhne kopcům, ovšem narozdíl od pro auta zmíněné cesty se však tyto kopce táhnou a nejsou tolik prudké.

Z Bítouchova vás směrovky navedou na obec Zvířetice. Na první křižovatce odbočíte vpravo a za pár desítek metrů vlevo, jakoby do pole. Dopravní značka upozorňuje na slepou ulici a další značka na správný směr na zříceninu.

Strach nechte doma

Nejzajímavější je bezesporu věž. Nevyjít si ji až na samý vrchol by byla škoda, a tak pokud máte pro strach uděláno, rozhodně běžte až na horu.
Schody na samém začátku na první pohled bezpečně nevypadají, ovšem jak jsme se na vlastní kůži přesvědčili, bez mrknutí oka unesou i stokilového chlapa.

Na nejvyšší bod věže se však nedostanete v jakoukoliv dobu. I zde platí otevírací doba, která je od května do září od 9 do 19 hodin. Pokud přijdete v jiný čas, narazíte po vystoupání prvních schodů na zavřené mříže.

Poté už vaše nohy ale půjdou po kvalitních schodech. Po nich je možné vystoupat až na vrchol a v úhlu 360 stupňů si prohlédnout okolí zříceniny hradu Zvířetice.

I samotné prostory hradu jsou velmi zajímavé, na své si zde přijdou především fotografové. Pokud sem dorazíte 29. srpna v 10 hodin, čeká na vás jedna z pravidelných akcí. Tou je Historický den, v pořadí již čtvrtý ročník.