Tradiční akce, jejíž již 10. ročník se letos uskuteční v Praze, má tentokrát podtitul Netradiční čtení na netradičních místech. Při její boleslavské premiéře bude ze současných děl evropské literatury veřejně číst devět hostů, a to na místech, která jsou ve večerních hodinách běžně nepřístupná.

Čtyři herce z boleslavského divadla, Radima Madeju, Libora Stacha, Ivanu Nováčkovou a Svatavu Milkovou, doplní pětice populárních osobností, které přijedou do Boleslavi hostovat.

A kde se bude předčítat, když organizátoři slibují netradiční místa? Vedle divadelního klubu to v podvečer a v noci bude žít třeba v Modrém salónku Gymnázia dr. Josefa Pekaře, ve Staroměstském vinném sklepě, v primátorském sále na magistrátu nebo v kavárně Café Burget. Čtení budou začínat vždy po čtyřiceti minutách (poprvé v 17 hodin, naposledy ve 22:20). Podrobný výčet ukázek i míst, kde se bude čtení odehrávat, přineseme v Boleslavském deníku v příštích týdnech.

„Noc literatury je koncipovaná tak, aby si její návštěvníci sami mohli rozhodnout, jaká stanoviště navštíví a v jakém pořadí," říká hlavní organizátorka prvního boleslavského ročníku Janeta Benešová.

Zazní úryvky ze severské detektivky, sci-fi trilogie, románu odehrávajícího se v roce 1945 v Berlíně, ze sbírky povídek i napínavého psychothrilleru. Napadá vás atraktivnější způsob, jak se seznámit a nechat nalákat na současnou literaturu? Možná celá řada z nás zamíří 12. května do knihovny či knihkupectví.