Tomáš Hromádko nosil nápad na boleslavské vystoupení svých oblíbenců, kapely Kabát, v hlavě už delší dobu.„Byl to takový spontánní nápad, a jako všechny skvělé myšlenky vznikl u piva, protože se s některými kluky z Kabátů kamarádím a několikrát do roka se potkáváme na různých akcích," vypráví Tomáš Hromádko, jeden z organizátorů.

Jenže od plánů nad pivem k realizaci akce, na kterou by podle očekávání mohlo na letiště v Mladé Boleslavi dorazit až pětadvacet tisíc lidí, vede pořádně dlouhá cesta. A rozhodně ne jednoduchá.

Vlastní přípravy začaly už před rokem, vloni v září. Nejsložitější prý bylo přesvědčit management Kabátů, že ta akce má smysl, a že má smysl pořádat ji právě v Boleslavi.

Tomáš Hromádko na Kabátech vyrostl, je to muzika jeho srdce, a tak se s malým týmem kolem sebe rozhodl doslova ze země vydupat akci, která na Boleslavsku nemá obdoby.

„V tuhle chvíli přípravy finišují, ladíme poslední detaily. Jelikož se ukázalo, že samostatný koncert Kabátů nepřichází v úvahu, protože ty kapela absolvuje jen v rámci vlastního turné, bylo nutné pojmout celou akci jako festival," popisuje peripetie vzniku Rock Airu.

Ke Kabátu tak přibyly další kapely velkých jmen Wanastowi Vjecy, Krucipüsk a Škwor, a festival vyvrcholí před půlnocí ohňostrojem.

„Ale chceme tu akci dělat opravdu hlavně pro místní, i když samozřejmě doufáme, že přijedou i lidé z dalších měst. Nicméně jsme chtěli oslovit i zdejší kapely, kterých se nám přihlásila celá řada. Vybrali jsme ty, o nichž si myslíme, že do našeho konceptu zapadnou a diváky to bude bavit," líčí Tomáš Hromádko. Pro letošek byli vybráni regionální muzikanti Seven, Enola Gay a Syndrom.

Rock Air se bude konat na letišti 14. září, a jde „pouze" o první ročník. „Opravdu bychom chtěli založit novou tradici festivalu, který se na tohle místo bude každé dva roky vracet. Střídat by se měl s dobovým leteckým dnem," slibují pořadatelé.

Přestože do akce zbývají tři týdny a vstupenky jsou stále k dispozici (koupit se dají v rámci předprodeje sítě Ticketportal, na recepci rádií Jizera a Kiss Delta, ale prodávají je i odbory Kovo MB), realizační tým už pomalu přemýšlí o dalších ročnících.

Tomáš Hromádko prozradil i neskromný sen, který alespoň prozatím asi zůstane jen v rovině přání. „Napadlo mě, že bych chtěl do Boleslavi přivézt Rammstein. Ale tolik peněz se nám prý sehnat nepodaří," říká trošku zklamaně.

Finanční stránka podobného festivalu je samozřejmě velký problém, proto by i Rock Air do budoucna uvítal silného generálního partnera.

V tomto ročníku oceňují organizátoři především vstřícný přístup odborů ve Škodovce v čele s Jaroslavem Povšíkem, ale dobře se rýsuje i spolupráce s různými společnostmi, patřícími městu .

„S Compagem máme dohodu o úklidu, městská policie přislíbila pomoc s bezpečností, která je na podobně velkých akcích jednou z priorit. Stanové městečko pak vyroste na koupališti na Jičínské ulici, kam bude jezdit díky dopravnímu podniku speciální autobusová linka," popisují provázanost jednotlivých složek organizátoři.

K dispozici bude veškeré zázemí včetně dostatečného množství stánků s jídlem a pitím, o pivo se postaral pivovar Klášter.

Pokud chcete na Rock Air vyrazit a zatím nemáte lístek, v sobotním tištěném vydání Boleslavského deníku vám nabídneme exkluzivní soutěž o deset vstupenek!