K mělnické náplavce zve na rozmanitou hudební nabídku. „O příjemné hudební zážitky se postarají zpěvačka Aneta Langerová nebo Baťa a Kalábův něžný beat; děti i dospělé roztančí skupina Kašpárek v rohlíku – a vystoupí i místní folklorní soubor Jarošáček,“ konstatovala. O divadelní zážitky se postarají soubory Divadélka Koloběžka s pohádkou pro nejmenší i Nového divadla Mělník – a program okoření Partička se svébytným humorem; to už bude spíš pro starší publikum. „Festival doprovodí vědecká show IQLandie či workshop malování pohybem; můžete také šlapat kilometry na oranžovém kole pro dobrou věc,“ doplnila Wišniewski.

Festival s poměrně nezvyklým mixem žánrů a interpretů, který bude mít aktuálně nejbližší zastávku v Českých Budějovicích (28.–29. července), vznikl původně na podporu umělců během covidové krize, připomněla Martina Tůmová z organizačního týmu. „Ovšem pomoc je potřeba i v době, kdy pandemie opadá. Cílem bylo a je pomoci kulturním a uměleckým vzdělávacím institucím v regionech a poukázat na jejich problémy. Často proto spolupracujeme s místními kulturními centry, které si třeba známé interprety nemohou dovolit pozvat,“ shrnula Tůmová festivalové pozadí. Významný je rovněž cíl přinášet hudební a divadelní zážitky i lidem, kteří si třeba nemohou dovolit, aby si je dopřáli sami.

Výstava Pavla Kantorka na plotě koupaliště.
OBRAZEM: Netradiční galerie. Kreslené anekdoty visí na plotě koupaliště

Tůmová současně vyzdvihuje, že se na jednom pódiu potkávají začínající regionální umělci s těmi již zavedenými. „Pro mnohé lokální interprety je to úplně nová zkušenost: zahrát si na velkém pódiu vedle velkých osobností,“ konstatovala.

Ta nejslavnější jména se v mělnickém programu chystají hrát a zpívat odpoledne a večer v pátek 5. srpna. „Po čtvrté hodině rozproudí krev v žilách celé rodině Kašpárek v rohlíku, který vystřídají tóny kapely Baťa a Kalábův něžný beat. Se stmíváním vystoupí Aneta Langerová, jejíž koncert mělnický festival zakončí,“ uvedla Wišniewski.

Mělnické letní koupaliště dopoledne ve středu 20. července 2022.
Obrazem: Tropický den se Mělničtí rozhodli přežít na koupališti

Připomíná současně, že festival se snaží respektovat světové trendy festivalové kultury: třídění odpadu, udržování „zero waste“ etiky i představení současných technologií. „Po oba dny se můžete také těšit z dobrého jídla a pití, učit se na workshopu malovat pohybem nebo na oranžovém kole ČEZ šlapat kilometry pro dobrou věc – a podpořit tak dětský folklorní soubor Jarošáček a Rodinné centrum Kašpárek,“ nabídla Wišniewski další důvody, proč se na náplavku vypravit.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.