VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum Mladoboleslavska chystá pestrý program

Mladá Boleslav - Sté výročí vzniku Československa a padesáté výročí „srpnové“ okupace v roce 1968. To jsou stěžejní události, které si mladoboleslavské muzeum letos připomene.

12.1.2018
SDÍLEJ:

Mladoboleslavský hrad skrývá i muzeum.Foto: Deník/Adéla Šťástková

Muzeum Mladoboleslavska se v letošním roce připojí k celostátním oslavám 100. výročí vzniku samostatného Československa, a to celoročním programem, který zahrnuje několik výstav.

„Ty přiblíží nejen vlastní vznik ČSR, ale zavedou návštěvníky například do všedních časů první republiky zde na Mladoboleslavsku,“ uvedla Kateřina Jeníčková, ředitelka muzea.

V rámci tohoto programu se uskuteční čtyři výstavy, z nichž první bude na boleslavském hradě otevřena už na konci února a představí módu tehdejší doby. Muzeum si také několika akcemi připomene 50. výročí okupace Československa 21. srpna 1968 a to například výstavou, kterou připravuje pobočka Muzea Mladoboleslavska, konkrétně Muzeum Podbezdězí.

Přes léto se na boleslavském hradě mohou návštěvníci seznámit například se zajímavou prehistorií přírodního parku Chlum na výstavě nazvané Chlum v dávnověku.

„Další z připravovaných výstav bude věnována Karlu Hynku Máchovi a jeho epické básni Máj,“ podotkla ředitelka muzea. Návštěvníci se zde dozvědí kým, kdy a kde se nechal básník inspirovat a jaký byl jeho vztah k regionu. Exteriérová výstava se uskuteční na nádvoří boleslavského hradu a bude otevřena o Muzejní noci 18. května.

Stranou pozornosti v letošním roce nezůstanou ani populární výstavy, čerpající z bohatého fotoarchivu muzea. Zájemci se mohou těšit na výstavy dobových fotografií z Podolce, Ptáku nebo třídy Václava Klementa. Dál na výstavu nazvanou Egypt, ale i na výstavu věnovanou barokní sochařské dílně Jelínků z Kosmonos, či výstavu Historické motocykly v Bělé pod Bezdězem.

Návštěvnost muzea v loňském roce byla o několik procent vyšší, než v roce 2016.

„V souhrnném počtu jsme na všech pobočkách přivítali více než 40 tisíc návštěvníků. Nejnavštěvovanější bylo Letecké muzeum Metoděje Vlacha, dále Muzeum Mladoboleslavska – boleslavský hrad, Muzeum Benátky nad Jizerou a nakonec Muzeum Podbezdězí,“ konstatovala Kateřina Jeníčková.

Pobočky v Benátkách a Bělé jsou z provozních důvodů otevřeny pouze od května do konce září, což se také odráží i na jejich návštěvnosti. Nejoblíbenějšími návštěvními dny byly sobota a neděle. Nejvíce navštěvovanou akcí byla Muzejní noc a její kulturně vzdělávací program, kdy je přístup do muzea zdarma. Návštěvnicky nejúspěšnější výstavou Mladé Boleslavi byla výstava prací Kamila Lhotáka.

Jak vypadá typický návštěvník muzea? „Každá z poboček má svého typického návštěvníka. Je to dáno rozdílným hlavním tematickým obsahem expozic a také lokalitou, kde daná pobočka působí,“ vysvětlila Jeníčková.

Do leteckého muzea tak míří především zájemci o historii a současnost letectví, milovníci techniky, ale také celé rodiny s dětmi, pro něž je zde moderní hravé interaktivní zázemí.

„Typickým návštěvníkem expozic a výstav na boleslavském hradě, je mimo-boleslavský turista s hlubším zájmem o kulturně-historickou tradici. Tyto návštěvníky zde potkáváme hlavně v letních měsících,“ dodala.

Muzeum navštěvují zejména zdejší obyvatelé, kteří se zajímají o vývoj a proměny tohoto kraje a nejsou jen pasivními konzumenty současných komerčních kulturních programů.

Pobočky v Benátkách nad Jizerou a v Bělé pod Bezdězem pak navštěvují zejména české rodiny s dětmi, které třeba tráví volné chvíle v okolí. Významnou návštěvnickou složkou, oproti Mladé Boleslavi, jsou na těchto dvou pobočkách i místní obyvatelé, kteří pravidelně navštěvují jednotlivé akce muzea, na kterých se mnohdy i sami podílejí.

Muzeum Mladoboleslavska – boleslavský hrad: 
15. 1. – 27. 2.: zavřeno
květen – září: denně mimo pondělí, 9 - 12, 13 - 17 hodin 
říjen – duben: denně mimo pondělí, 9 - 12, 13 - 16 hodin 

Letecké Muzeum Metoděje Vlacha: 
denně: 9 - 17 hodin

Muzeum Benátky nad Jizerou:
říjen – březen: zavřeno
duben: denně mimo pondělí, 9 - 12, 13 - 16 hodin 
květen – září: denně mimo pondělí, 9 - 12, 13 – 17 hodin 

Muzeum Podbezdězí:
listopad - duben: zavřeno
květen, červen, září: denně mimo pondělí, 9 - 16 hodin
červenec, srpen: denně mimo pondělí, 9 - 17 hodin
říjen: sobota a neděle 9 - 16 hodin

Autor: Daniel Porazil

12.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Recepční 22 000 Kč

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) Recepční/administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KOHO HLEDÁME?, Hledáme samostatného a aktivního člověka, který si bude umět poradit, když se na recepci sejde více lidí, požadavků a úkolů najednou. , Recepční je člověk, na kterého se obrací kolegové a zákazníci, proto by měl/a být pozitivní, profesionální, aktivní a mít reprezentativní vystupování. , Bez pokročilé uživatelské znalosti MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook), komunikačních a organizačních dovedností se u nás neobejdete. , Předpokladem je i praxe na obdobné pozici minimálně 1 rok., , CO VÁS ČEKÁ?, - zodpovědnost za chod a stav recepce a zasedacích místností, - přijímání a uvedení návštěv a zákazníků, vyřizování stížností a přání, - péče o zákazníky, návštěvy, účastníky schůzek a porad (uvedení, občerstvení), - příjem telefonátů a jejich přepojování, - příjem a zpracování příchozí a odchozí pošty, - administrativní výpomoc kolegům, - správa centrálního systému evidence revizí a majetku (PC, mobilní telefony,...), - plnění operativních úkolů a další sekretářské práce. Pracoviště: Jap - jacina, s.r.o., Nákladní, č.p. 1486, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Šárka Libichová, +420 326 773 454,731 661 187.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 19 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru Operátoři výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: popis práce: vizuální kontrola a balení plastových výrobků, odpovídá za plnění úkolů popsaných v návodkách a instrukcích, Odborné dovednosti: znalost výrobní a kontrolní dokumentace, znalost směrnic, znalost knihy vad (zaškolíme v rámci vstupního zaučení), Práce ve směnném provozu. Pracoviště: Trelleborg boots mladá boleslav s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Michaela Zítková, +420 731 154 837.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 23 000 Kč

Účetní všeobecní Samostatná účetní v oblasti mzdové a finanční. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o samostatnou pracovní pozici účetní, vedení kompletu mzdové agendy a finančního účetnictví v celé šíři. Doporučujeme min ÚSO vzdělání, znalost a zkušenost zájemce v dané oblasti, komunikativnost a zájem se domluvit. Budete-li mít zájem o profesní rozvoj naší společnosti v ekonomické a personální oblasti, bude jistě prostor se tomu věnovat. Jsme malý kolektiv a těšíme se na nového kolegu/kolegyni! Předpokládaný nástup nejlépe k 1.8., dohoda možná i v průběhu srpna. Přihlaste se nejlépe co nejdříve, nejpozději do 22. července 2018. Zašlete přihlášku, profesní životopis a pár vět, co se vám líbí na "účtařině" na email novakova@sskolemb.cz, jinak o podrobnosti si můžete volat na tel. 775 095 751.. Pracoviště: Služby a školení mb, z.ú., tř. Václava Klementa, č.p. 601, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Naďa Kuhnová, +420 725 812 306.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobový letecký den se vydařil.
29

Letecký den byl, je a bude

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

Typická žaloba církví o majetky se týká kusu pole

Střední Čechy – Jednou tak a jindy naopak; vývoj sporu nelze předem odhadnout, protože případ od případu je to jiné. Takové jsou spory kolem církevních majetků ve středních Čechách, jimiž se nyní zabývají soudy okresní, krajský i odvolací senát toho vrchního. A to v nepřehlédnutelných počtech.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Střední Čechy – Podezřelá z ohrožení pod vlivem návykové látky je kvůli svému počínání během jediného večera celá manželská dvojice: muž i žena. O tom, čeho se podle policie pár dopustil 28. května v Čakovičkách na pomezí Mělnicka a Prahy-východ, informovala ve středu Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

Jízda po dálnici bez známky se prodražila o tisícovku

Střední Čechy – Častěji než našinci neplatí nyní za dálnici cizinci. Nasvědčují tomu alespoň poznatky ústeckých celníků, kteří prověřují dálniční známky i v části středních Čech: kontrolují dálnici D8 od Petrovic až po Prahu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT