Muzeum Mladoboleslavska se v letošním roce připojí k celostátním oslavám 100. výročí vzniku samostatného Československa, a to celoročním programem, který zahrnuje několik výstav.

„Ty přiblíží nejen vlastní vznik ČSR, ale zavedou návštěvníky například do všedních časů první republiky zde na Mladoboleslavsku,“ uvedla Kateřina Jeníčková, ředitelka muzea.

V rámci tohoto programu se uskuteční čtyři výstavy, z nichž první bude na boleslavském hradě otevřena už na konci února a představí módu tehdejší doby. Muzeum si také několika akcemi připomene 50. výročí okupace Československa 21. srpna 1968 a to například výstavou, kterou připravuje pobočka Muzea Mladoboleslavska, konkrétně Muzeum Podbezdězí.

Přes léto se na boleslavském hradě mohou návštěvníci seznámit například se zajímavou prehistorií přírodního parku Chlum na výstavě nazvané Chlum v dávnověku.

„Další z připravovaných výstav bude věnována Karlu Hynku Máchovi a jeho epické básni Máj,“ podotkla ředitelka muzea. Návštěvníci se zde dozvědí kým, kdy a kde se nechal básník inspirovat a jaký byl jeho vztah k regionu. Exteriérová výstava se uskuteční na nádvoří boleslavského hradu a bude otevřena o Muzejní noci 18. května.

Stranou pozornosti v letošním roce nezůstanou ani populární výstavy, čerpající z bohatého fotoarchivu muzea. Zájemci se mohou těšit na výstavy dobových fotografií z Podolce, Ptáku nebo třídy Václava Klementa. Dál na výstavu nazvanou Egypt, ale i na výstavu věnovanou barokní sochařské dílně Jelínků z Kosmonos, či výstavu Historické motocykly v Bělé pod Bezdězem.

Návštěvnost muzea v loňském roce byla o několik procent vyšší, než v roce 2016.

„V souhrnném počtu jsme na všech pobočkách přivítali více než 40 tisíc návštěvníků. Nejnavštěvovanější bylo Letecké muzeum Metoděje Vlacha, dále Muzeum Mladoboleslavska – boleslavský hrad, Muzeum Benátky nad Jizerou a nakonec Muzeum Podbezdězí,“ konstatovala Kateřina Jeníčková.

Pobočky v Benátkách a Bělé jsou z provozních důvodů otevřeny pouze od května do konce září, což se také odráží i na jejich návštěvnosti. Nejoblíbenějšími návštěvními dny byly sobota a neděle. Nejvíce navštěvovanou akcí byla Muzejní noc a její kulturně vzdělávací program, kdy je přístup do muzea zdarma. Návštěvnicky nejúspěšnější výstavou Mladé Boleslavi byla výstava prací Kamila Lhotáka.

Jak vypadá typický návštěvník muzea? „Každá z poboček má svého typického návštěvníka. Je to dáno rozdílným hlavním tematickým obsahem expozic a také lokalitou, kde daná pobočka působí,“ vysvětlila Jeníčková.

Do leteckého muzea tak míří především zájemci o historii a současnost letectví, milovníci techniky, ale také celé rodiny s dětmi, pro něž je zde moderní hravé interaktivní zázemí.

„Typickým návštěvníkem expozic a výstav na boleslavském hradě, je mimo-boleslavský turista s hlubším zájmem o kulturně-historickou tradici. Tyto návštěvníky zde potkáváme hlavně v letních měsících,“ dodala.

Muzeum navštěvují zejména zdejší obyvatelé, kteří se zajímají o vývoj a proměny tohoto kraje a nejsou jen pasivními konzumenty současných komerčních kulturních programů.

Pobočky v Benátkách nad Jizerou a v Bělé pod Bezdězem pak navštěvují zejména české rodiny s dětmi, které třeba tráví volné chvíle v okolí. Významnou návštěvnickou složkou, oproti Mladé Boleslavi, jsou na těchto dvou pobočkách i místní obyvatelé, kteří pravidelně navštěvují jednotlivé akce muzea, na kterých se mnohdy i sami podílejí.

Muzeum Mladoboleslavska – boleslavský hrad: 
15. 1. – 27. 2.: zavřeno
květen – září: denně mimo pondělí, 9 - 12, 13 - 17 hodin 
říjen – duben: denně mimo pondělí, 9 - 12, 13 - 16 hodin 

Letecké Muzeum Metoděje Vlacha: 
denně: 9 - 17 hodin

Muzeum Benátky nad Jizerou:
říjen – březen: zavřeno
duben: denně mimo pondělí, 9 - 12, 13 - 16 hodin 
květen – září: denně mimo pondělí, 9 - 12, 13 – 17 hodin 

Muzeum Podbezdězí:
listopad - duben: zavřeno
květen, červen, září: denně mimo pondělí, 9 - 16 hodin
červenec, srpen: denně mimo pondělí, 9 - 17 hodin
říjen: sobota a neděle 9 - 16 hodin