Campanello je skupina historického tance z třeboňského zámku.
V Mnichově Hradišti je známá, protože na Valdštejnských Vánocích účinkuje pravidelně. O skupině jsme si povídali s její členkou Danou Hyndrákovou.

Mohla byste váš soubor stručně představit?
Soubor Campanello vznikl v roce 1999 na zámku v Třeboni v jižních Čechách, kde působíme dodnes. Co se týká našeho názvu, je převzatý z italštiny a v překladu znamená zvoneček. Název také znamená jednu z krokových variací, která se užívá v renesančních tancích.

Z jakého období a místa tance předvádíte?
Tančíme tance z období renesance i baroka. Tance pocházejí z Itálie, Španělska i Anglie. Většina renesančních tanců je původní, jsou to rekonstrukce, které se učíme na kurzech. Barokní tance jsou trošku složitější, protože jsou předchůdcem baletních tanců, a tak se tam objevují těžší krokové prvky.

Odkud čerpáte informace o tom, jak jednotlivé tance vypadaly?
Co se týká renesančních tanců, ty byly zapsány kanovníkem Arbeauem. Jemu tanec učaroval, tak ho zapisoval, ale pouze v hrubé kostře. Takže současným profesorům, kteří tance rekonstruují, je povolena určitá benevolence. Barokní tance byly zapsány daleko přesněji. Taneční mistr Feuillete zapsal několik tanců už s přesným krokovým zápisem.

Máte nádherné kostýmy. Šijete si je sami?
Ano, kostýmy si šijeme sami, v souboru máme šikovné švadlenky a ty šijí podle dobových střihů a přidávají k tomu vlastní nápady. Naše renesanční kostýmy byly inspirovány sbírkou rodu Lobkowiczů na nelahozevském zámku.

Jak dlouho se tanci věnujete vy osobně?
Už třináct let. Kostým je pro mě druhou kůží. Všichni to děláme s nadšením, tanec nás moc baví. Je to koníček, který nám zaplní téměř všechen volný čas.

Jak jste se k tanci dostala?
Když jsem jezdila na Slavnosti pětilisté růže do Českého Krumlova, vznikl tam jeden taneční soubor. Od něj jsme se později oddělili a založili svůj vlastní – Campanello. To už je deset let.

Vystupujete jen v České republice, nebo už jste se podívali i do zahraničí?
Jezdíme po republice. Ať už je to zámek Ratibořice anebo Lysice na Moravě či jiné. Máme velice široký akční rádius. Jezdíme křížem krážem naší vlastí. V zahraničí jsme byli zatím jen jednou – v Rakousku.