Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historickou budovu Templu vylepší moderní technika

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Templ bude do nového kabátu oblečen už v lednu 2010.

4.11.2009
SDÍLEJ:

I na nádvoří mladoboleslavského hradu zavítal štáb, natáčející dokumenty o významných památkách Mladé Boleslavi.Foto: Deník/Lucie Kučerová

Plazmová obrazovka v podlaze, dotykové obrazovky i nové dataprojektory. Tím vším se zmodernizuje Městský palác Templ. Společnost Kultura města Mladá Boleslav totiž dostala v letošním roce dotaci na rekonstrukci a modernizaci vnitřního vybavení paláce Templ a pro další rozvoj galerijní činnosti.

"Stávající audiovizuální část expozice byla instalována v roce 2000. Již dříve se plánovalo, že bude rozšířena a modernizována. Nyní tedy nastala doba, kdy za spolupráce mnoha odborníků a specialistů vzniká zcela nový audiovizuální projekt, který moderním způsobem mapuje a prezentuje archeologické objevy a významné historické památky našeho města, ale i širšího okolí a zasahuje až do oblasti Českého ráje,“ řekl ředitel společnosti Kultura města Mladá Boleslav Pavel Filip.

Technická část, instalace nových technologií a realizace všech filmů a videodokumentů budou hotové do konce roku, slavnostní zahájení se uskuteční v lednu roku 2010.

„Soutěž na dodavatele nových technologií je již dokončena. Budeme využívat nejmodernější informační terminály, dotykové obrazovky, nové dataprojektory a speciální plazmovou obrazovku pro podlahovou projekci. V místnosti u recepce bude umístěna další plazmová televize, na níž budou moci návštěvníci sledovat dokumenty z různých akcí, vernisáží výstav a vůbec kulturního života celého našeho města,“ doplnil Pavel Filip.

Kultura města Mladá Boleslav na projektu spolupracuje s mladými filmovými tvůrci – boleslavským kameramanem Davidem Borozidisem a režisérem Janem Chramostou, jejichž styl a umělecký pohled na svět je blízký mladým lidem. Vědecká část prezentace vzniká ve spolupráci s významnými archeology a historiky - Jiřím Waldhauserem, Pavlem Sosnovcem, Filipem Krásným a Karlem Herčíkem. Většina filmového materiálu vzniká za jejich osobní účasti, mají tak možnost osobně prezentovat výsledky svého bádání. „I v tom vidím originalitu tohoto pojetí – nálezy nejsou prezentovány anonymně, návštěvníci tak uvidí ty osoby, které se na historických objevech skutečně podílely,“ řekl Pavel Filip.

David Borozidis k projektu uvedl: „Spolupráci na vytvoření dokumentů nám nabídl Pavel Filip. Nejen s Karlem Herčíkem tak natáčíme několik videí o významných místech, jakými jsou například boleslavský hrad či keltská jeskyně v Českém ráji.“

Kultura města plánuje expozici průběžně aktualizovat a doplnit ji například o pořad Procházky městem s Karlem Herčíkem.

Historik Karel Herčík: Ze stálého opakování mě bolí pusa

Ve dnech uplynulých i těch přícházejících mohou obyvatelé Mladé Boleslavi potkat na ulici zajímavou trojici. Jednoho mladého muže s kamerou a druhého se sluchátky na uších. Trojici pak uzavírá známý boleslavský historik Karel Herčík. Právě jeho jsme se ptali na natáčení, kterého se právě účastní.

Jak vznikla spolupráce mezi vámi a Kulturou města?
Oslovili mě pánové Filip a Borozidis. S nimi jsem se domluvil na realizaci i podobě celého projektu.

Památky, o kterých v dokumentech budete hovořit, jste vybral vy?
Pánové už dopředu měli připravený seznam mladoboleslavských památek. Jednalo se nám o to, jak částečně zredukovat obsah celého projektu.

Jak se vám hovoří na kameru?
Pro mě jako člověka, který je zvyklý mluvit, není problémem hovořit dvě hodiny v kuse. Ale při natáčení to tak nejde. Mám na to například dvě minuty, do nichž musím shrnout to nejdůležitější. Náročné je pro mě i to, že text stále opakuji. Buď jedou auta a dělají hluk, nebo zajde sluníčko. Z toho mě pak, s prominutím, bolí pusa. Takže celé natáčení je časově dost náročné.

Pracujete s mladým týmem. Jak se vám s nimi spolupracuje?
Pana Borozidise znám jako žáka gymnázia, takže už dlouho vím, že je to fajn kluk. Režiséra Jana Chramostu jsem poznal až při natáčení. Naše spolupráce, alespoň z mé strany, je v naprostém pořádku.

Autor: Lucie Kučerová

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení