Na léto připravili pracovníci Muzea Mladoboleslavska do muzejní Galerie na arkádě výstavu obrazů známé boleslavské malířky Boženy Vohánkové.

Vystaveny budou portréty, které Božena Vohánková namalovala v rozpětí více než třiceti let - od portrétů Barbory a Antonína Hoblových vytvořených ve 20. letech až po autoportrét ze sklonku života.

Výtvarnice se narodila v roce 1881 v Brně, ale prakticky celý život prožila v Mladé Boleslavi - jako sirotek přišla do Boleslavi, do rodiny své tety Barbory Hoblové. Na jejím výtvarném projevu se odrazil vliv realismu přelomu 19. a 20. století a realistické malbě zůstala věrná po celý život.

„Právem lze říci, že byla malířkou Mladé Boleslavi - namalovala mnoho desítek obrazů s motivy z Mladé Boleslavi, od panoramat města po zobrazení nejrůznějších boleslavských zákoutí a uliček. Také portrétů namalovala celou řadu. Portrétovala jak své blízké, tak mnohé obyvatele Boleslavi, protože z prodaných obrazů měla po smrti Hoblových v podstatě jediný příjem,“ řekl ředitel Muzea Mladoboleslavska, Luděk Beneš.

Božena Vohánková zemřela v roce 1957 a zůstalo po ní rozsáhlé malířské dílo. Sice nepatří ke stěžejním výtvarným souborům té doby, ale pro Boleslav jsou její obrazy součástí kulturní historie města i regionu.

Vystavený soubor portrétů Boženy Vohánkové je součástí sbírky výtvarného umění Muzea Mladoboleslavska a je možné si jej prohlédnout v Galerii na arkádě, a to každý den mimo pondělí vždy od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Výstava potrvá do 6. září.