Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V muzeu se lidé mohou vypravit do Grónska

Mladá Boleslav - Jak vypadá život na severu naší planety mohou lidé vidět v Muzeu Mladoboleslavska.

11.8.2009
SDÍLEJ:

Grónsko je překvapivě zemí plnou zářivých barev. Na snímku je přístav Maniitsoq. Foto: profimedia.cz

Muzeum Mladoboleslavska pořádá pro všechny zájemce o cestování přednášku Lubomíra Turčana na téma Grónsko.

Uskuteční se v pondělí 24. srpna od 18 hodin v muzejní herně ve druhém poschodí josefínského křídla hradu. Přednáška, kterou zpestří promítání atraktivních diapozitivů, je doprovodnou akcí k výstavě Inuité a Sámové aneb Obyvatelé chladného severu.

Tuto výstavu pořádá Muzeum Mladoboleslavska ve spolupráci s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur.
„Po výstavách Afrika, Japonsko a Mexiko mají letos návštěvníci muzea možnost virtuálně nahlédnout do Arktidy. Ve výstavním sále uvidí scény ze života Inuitů - původních obyvatel arktické severní Aljašky, Kanady a Grónska, dále pak Čukčů žijících na severovýchodě Sibiře a nakonec Sámů neboli Laponců obývajících nejsevernější část Evropy a poloostrov Kola na území Ruska,“ řekla Alice Karbanová z Muzea Mladoboleslavska.

Figuríny jsou oblečeny do tradičních bund s kapucemi a vysokých kalhot z tuleních kožešin, rukavice či boty jsou ušity z kůže soba karibú.
„Stojí za zmínku, že zvířecí kůže se před ušitím údajně změkčovala žvýkáním,“ doplnila zajímavost Karbanová.

Atraktivní jistě budou i další exponáty jako například lžíce a dýky ze sobích parohů, nože z mrožích klů, lovecké vaky, sámský kroj a podobně.
Originální předměty doplňuje několik modelů zobrazujících život obyvatel této drsné krajiny, například model kajaku či iglú - tradičního inuitského obydlí. Nedílnou součástí výstavy jsou i fotografie Václava Marka dokumentující život Sámů ve 30. a 40. letech 20. století a taktéž projekce fotografií Mladoboleslaváka Ivo Rašína z jeho nedávné cesty po Laponsku.

A že vám zde chybí slovo Eskymák? „Eskymák je hanlivé označení pro Inuitu a v překladu znamená jedlík syrového masa,“ uvedla Alice Karbanová.

Výstava Inuité a Sámové aneb Obyvatelé chladného severu v Muzeu Mladoboleslavska potrvá do 6. září. Otevírací doma muzea je od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Autor: Lucie Kučerová

11.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení