Už zítra v 10 hodin festival přistane na Husově náměstí. Na co všechno se můžeme těšit, to prozradily organizátorky Kateřina Kavalírová a Naďa Vodstrčilová.

Rok se s rokem sešel a místo Benátkyfestu letos na Husovo náměstí připlouvá festival La Bárka? Co se změnilo?
Benátkyfest byla pro nás velmi dobrá zkušenost hlavně z toho důvodu, že jsme si více ujasnily, jakým směrem se chceme ubírat a co chceme nabídnout. Změna jména tedy přirozeně vyplynula s tím, jak jsme si ujasňovaly naše cíle a koncept této akce.

Festival přesto opět nabídne velmi širokou nabídku řemesel a uměleckého vyjádření. Budou se malovat například mandaly nebo sprejovat graffiti. Šlo o cílenou snahu představit opět o něco širší paletu?
Přesně tak, Při výběru umělců a řemeslníků jsme kladly důraz na svým způsobem nadčasovou různorodost aktivit a také na možnost se do tvořivého procesu zapojit. Věříme, že každý v sobě máme tvořivého ducha, kousek umělce. Zároveň myslíme, že proces tvorby je fascinující aktivita.

Cílem festivalu je ale rovněž ozvláštnění veřejného prostoru. Jaké činnosti, pro které je typický spíše interiér, se přesunou ven?
Hra na piano. To bude k dispozici v prostorách pod podloubím. Také tam bude útulná knihovna, kde si lidé mohou vypůjčit knihu a relaxovat. Na náměstí pod lípou bude čajovna a před Záložnou recyklační dílna.

Piano, které bude pod podloubím, zde už zůstane?
Ne, to bohužel ne. Bude k dispozici jen ten jeden den.

Součástí akce je i dobrovolná sbírka kol. O co vlastně jde? Festival chce tentokrát zaměřit pomoc na Afriku?
Ano, tentokrát se zaměřujeme na Afriku. Líbí se nám a připadá nám smysluplný projekt Kola pro Afriku, a tak jsme se je rozhodly podpořit jej sbírkou jízdních kol. Darovaná kola mohou být i stará či rozbitá. Kola se opraví, odvezou do Afriky a tak poslouží dětem na cestu do školy. Je to vlastně praktická podpora cesty za vzděláním.

V programu je rovněž dražba uměleckých děl. Co se draží?
Stejně jako minulý rok chceme požádat umělce a řemeslníky o jejich díla a dílka s tím, že vydražené peníze půjdou na pokrytí nákladů odvozu kol na hlavní české sběrné místo do Ostravy.

Vstupné zůstává pouze dobrovolné?
Ano, je to tak.

 Plakát festivalu La Bárka.