Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kosmonosy oslaví Dny evropského kulturního dědictví

Kosmonosy/ Dny evropského kulturního dědictví patří mezi tradiční akce, které město Kosmonosy pořádá už od roku 1991.

5.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Dny evropského kulturního dědictví se každoročně konají pravidelně druhý zářijový víkend, kdy se pro nejširší veřejnost otvírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak z části, nebo zcela nepřístupné. Připojení se ke Dnům evropského kulturního dědictví se stalo v Kosmonosích již tradicí. V letošním roce se konají od čtvrtka 11. září do neděle 14. září.

Slavnostní zahájení, které se uskuteční ve čtvrtek 11. září od 17 hodin v Loretě, doplní vystoupení Zámeckého saxofonového kvarteta pod vedením Josefa Žemličky. Součástí bude vernisáž výstavy obrazů Lenky Kerdové – Fragmenty počátků. Muzejní spolek také představí při slavnostním zahájení novou brožuru – Osudové osmičky v našich dějinách.

„Návštěvníkům kosmonoských Dnů evropského kulturního dědictví nabízí Muzejní spolek prohlídku zámku s výkladem, a to v sobotu 13. září v 9 a v 11 hodin, v neděli 14. září v 10 a ve 14 hodin. Jedná se o běžně nepřístupnou historickou památku,“ řekla Milada Remešová, předsedkyně Osvětové besedy Kosmonosy.

Tato nabídka je doplněna několika doprovodnými akcemi v zámku, které pořádají Osvětová beseda a Muzejní spolek. Již v pátek 12. září od 19.30 se uskuteční na nádvoří zámku divadelní představení hry Miroslava Horníčka Tři Alberti a slečna Matylda v podání divadelního souboru Nové divadlo Mělník. V sobotu 13. září v 10 hodin je připravena pohádka pro děti podle Jana Drdy Hrátky s čertem, ve které se představí Divadelní soubor Jiří z Poděbrad.
Návštěvníkům je během soboty a neděle od 9 do 12 a od 14 do 17 hodin přístupné muzeum v zámku s výstavou Třicetiletá válka v Evropě, na Mladoboleslavsku, Kosmonosích – Inter arma non silent musae.

Stěžejní doprovodnou akcí, kterou připravil Muzejní spolek a Osvětová beseda Kosmonosy je v sobotu 13. září od 16 hodin dramatické vystoupení Osudové osmičky dvacátého století v Kosmonosích, středních Čechách a českých historických zemích - 1918, 1938, 1948, 1968, 1988 + 1.

„Jedná se o dramatický pořad k osudovým osmičkám našich novodobých dějin. Představí se soubor Furiant z Malé Bělé, Rota Nazdar s výstavou vojenského vybavení a techniky. V pořadu vystoupí, jak profesionální herci, tak ochotníci, především z Divadýlka na dlani a z divadélka Človíček,“ doplnila Milada Remešová.

Dny evropského kulturního dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. Dny si kladou za cíl nejenom rozšířit a zvýšit všeobecné povědomí o kulturním dědictví a jeho ochraně, ale především zlepšit informovanost o jiných kulturách. Tyto dny jsou příležitostí pro zvyšování zájmu především dětí a mládeže o kulturní dědictví.

Otevírací doba Lorety: čtvrtek 12 - 18.30, v pátek od 12.00 - 17.00 hodin. V sobotu 13. září a v neděli 14. září od 9 do 17 hodin.

Autor: Lucie Kučerová

5.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

AKTUALIZOVÁNO

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení