Dny evropského kulturního dědictví se každoročně konají pravidelně druhý zářijový víkend, kdy se pro nejširší veřejnost otvírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak z části, nebo zcela nepřístupné. Připojení se ke Dnům evropského kulturního dědictví se stalo v Kosmonosích již tradicí. V letošním roce se konají od čtvrtka 11. září do neděle 14. září.

Slavnostní zahájení, které se uskuteční ve čtvrtek 11. září od 17 hodin v Loretě, doplní vystoupení Zámeckého saxofonového kvarteta pod vedením Josefa Žemličky. Součástí bude vernisáž výstavy obrazů Lenky Kerdové – Fragmenty počátků. Muzejní spolek také představí při slavnostním zahájení novou brožuru – Osudové osmičky v našich dějinách.

„Návštěvníkům kosmonoských Dnů evropského kulturního dědictví nabízí Muzejní spolek prohlídku zámku s výkladem, a to v sobotu 13. září v 9 a v 11 hodin, v neděli 14. září v 10 a ve 14 hodin. Jedná se o běžně nepřístupnou historickou památku,“ řekla Milada Remešová, předsedkyně Osvětové besedy Kosmonosy.

Tato nabídka je doplněna několika doprovodnými akcemi v zámku, které pořádají Osvětová beseda a Muzejní spolek. Již v pátek 12. září od 19.30 se uskuteční na nádvoří zámku divadelní představení hry Miroslava Horníčka Tři Alberti a slečna Matylda v podání divadelního souboru Nové divadlo Mělník. V sobotu 13. září v 10 hodin je připravena pohádka pro děti podle Jana Drdy Hrátky s čertem, ve které se představí Divadelní soubor Jiří z Poděbrad.
Návštěvníkům je během soboty a neděle od 9 do 12 a od 14 do 17 hodin přístupné muzeum v zámku s výstavou Třicetiletá válka v Evropě, na Mladoboleslavsku, Kosmonosích – Inter arma non silent musae.

Stěžejní doprovodnou akcí, kterou připravil Muzejní spolek a Osvětová beseda Kosmonosy je v sobotu 13. září od 16 hodin dramatické vystoupení Osudové osmičky dvacátého století v Kosmonosích, středních Čechách a českých historických zemích - 1918, 1938, 1948, 1968, 1988 + 1.

„Jedná se o dramatický pořad k osudovým osmičkám našich novodobých dějin. Představí se soubor Furiant z Malé Bělé, Rota Nazdar s výstavou vojenského vybavení a techniky. V pořadu vystoupí, jak profesionální herci, tak ochotníci, především z Divadýlka na dlani a z divadélka Človíček,“ doplnila Milada Remešová.

Dny evropského kulturního dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. Dny si kladou za cíl nejenom rozšířit a zvýšit všeobecné povědomí o kulturním dědictví a jeho ochraně, ale především zlepšit informovanost o jiných kulturách. Tyto dny jsou příležitostí pro zvyšování zájmu především dětí a mládeže o kulturní dědictví.

Otevírací doba Lorety: čtvrtek 12 - 18.30, v pátek od 12.00 - 17.00 hodin. V sobotu 13. září a v neděli 14. září od 9 do 17 hodin.