Kočičí hra, hořká komedie o naději, odvaze, chuti do života a potřebě lásky a citu v každém věku, ožije na velké scéně boleslavského divadla v pátek 11. března od 19.30 hodin. V jedné z nejslavnějších her druhé poloviny dvacátého století se po půl století představí i herecké hvězdy 50. let, které na zdejší scéně začínaly Jarmila Killerová – Cysařová a Olga Vacková – Rousová.

Právě tyto dámy byly osloveny, aby vytvořily postavu Adelaidy, stařičké matky životní lásky hlavní postavy Erži. Kočičí hra maďarského dramatika Istvána Örkényho existuje dokonce ve třech podobách - jako filmový scénář, jako román i jako divadelní hra.

Byla přeložena do mnoha jazyků a o její výjimečnosti svědčí i fakt, že na jevišti Národního divadla v Praze zaznamenala inscenace s Danou Medřickou v hlavní roli 403 repríz. Režie se v mladoboleslavském divadle ujal Josef Kettner.

Příběh o nezdolné síle a odvaze k životu stárnoucí Erži Orbánové ztvární na boleslavských divadelních prknech energická Eva Reiterová. Kočičí hra je však východiskem pro herecký koncert celé řady dalších zkušených hereček – Karoliny Frydecké, Lucie Matouškové a Evy Horké.

V příběhu, který budete mít možnost spatřit se prolínají dvě roviny. Tou první je dialog stárnoucích sester - Erži a Gisely, v jejichž životních osudech se jako na projekčním plátně promítá bláznivé dvacáté století. Jedna žije v socialistickém Maďarsku, druhá emigrovala do Německa. Ač uzavřeny ve svých samotách, zůstávají zároveň, i díky telefonátům a dopisům, neustále spolu.

Druhá rovina přináší pohled na neustálý boj o životní štěstí. Örkeny sám uvádí hru tím, že na stáří je nevýhodou, že už od vás nikdo nic nechce. Když chce něco starý člověk od života, tak nám to připadá komické.

Örkenymu se podařilo pojmenovat to, že láska, i když se může zdát směšná, je v důsledku vždy velmi vážná a je jedno, zda je člověk v pubertě nebo v důchodu.