Jeden za všechny, všichni za jednoho. Kdo by tohle mušketýrské motto neznal. Stejně jako jména, která k němu neodmyslitelně patří: D'Artagnan, Athos, Porthos a Aramis. Legendární gentlemani mají pro strach uděláno, zachraňují čest královny a žádný úkol pro ně není nemožný. Včetně soubojů, krásných žen a množství vypitých číší.

Zavzpomínejte na starší filmové adeptace slavného románu v naší galerii.

Tenhle úděl slavných Dumasových hrdinů si z generace na generaci předávají téměř každou dekádu nové a nové herecké čtveřice. A s nimi další slavné osobnosti, které propůjčily tváře kardinálovi Richelieu, Milady de Winter, Constance či královskému páru. Dosud poslední sestavu pánů s kordy představil před dvanácti lety Paul W. S. Anderson.

Nejnovější film Tři mušketýři: D'Artagnan:

Zdroj: Youtube

Jsou diváci, kteří nedají dopustit na zpracování z roku 1961 s Gérardem Barraym jako D'Artagnanem a plavovláskou z Fantomase Myléne Demongeotovou v roli Milady. Jedničkou v divácké oblibě je nicméně verze Richarda Lestera z roku 1973, která se také nejčastěji vrací na obrazovky. 

Vřískot děsí diváky už přes 25 let
Když nůž projde masem a narazí na kost. Hororový Vřískot straší už od 90. let

Režisér zručně zkombinoval akční scény s humorným nadhledem, který si užili všichni herečtí aktéři – Michael York v roli D'Artagnana, Oliver Reed jako zasmušilý Athos, Richard Chamberlaine coby Aramis, Géraldine Chaplinová v roli královny Anny, i Raquel Welchová, jejíž Constance měla sexappeal, na jaký se nezapomíná. Původně filmaři pro natáčení zvažovali maďarské exteriéry, nakonec se ale kvůli tehdejšímu politickému režimu režisér a producenti rozhodli pro Španělsko. 

Jen o rok později vznikla i parodická verze Andrého Hunebella Čtyři sluhové a čtyři mušketýři, kde členové slavné skupiny Les Charlots ztvárnili sluhy mužů s kordy. Dočkala se i pokračování Čtyři sluhové a kardinál, nijak závratný úspěch ale neměla, dlužno říct, že jak režisér (natočil i dumasovskou adaptaci v roce 1953), tak populární skupina mají na kontě lepší projekty.

Tři mušketýři z roku 1973:

Zdroj: Youtube

Pozornost si vysloužila i adaptace o dvě dekády pozdější. Objevily se v ní rovněž známé tváře: Charlie Sheen, Kiefer Sutherland nebo Chris O'Donnell. Dát příběhu podobnou jiskru a nápady jako v případě Lestera se ale režisérovi Stephenu Herekovi nepodařilo. Film připomíná spíše jakousi nechtěnou parodii nebo taškařici pro nenáročný rodinný večer. Čtyři sluhové a čtyři mušketýři

Mušketýři na Strahově

To seriál Tři mušketýři z produkce BBC (2014-2016), na němž se podílel mimo jiné Toby Haynes podepsaný pod několika díly Wallandera nebo Pána času, měl jiný švih. I když má s Dumasovou předlohou společná jen jména hrdinů a pařížské kulisy 17. století. Je totiž jakýmsi současným pohledem na známý příběh, v němž vystupuje parta speciálně trénovaných vojáků a bodyguardů s pověřením chránit krále a vlast a jejich osudy se odvíjejí jinak, než známe.

Natáčení seriálu Tři mušketýři v Olomouci:

Seriál se dočkal tří řad a v drtivé míře vznikal v českých lokacích, mimo jiné v klášteře v Chotěšově na Plzeňsku, na hradě Švihov, v Terezíně, v zahradách Kroměříže či v Prachovských skalách. Zámek v Ploskovicích se stal zázemím pro královskou rodinu, klášter v Doksanech centrem mušketýrských půtek a debat, v knihovně Strahovského kláštera řešil Ludvík XIII. státnické záležitosti.

„Česká republika není tolik poničena válečným bombardováním jako jiná místa v Evropě, proto se zachovala řada historických staveb a kostelů. Půvab českých lokací tkví i v tom, že místní mají mnohé historické objekty a domy v soukromém vlastnictví a rádi nám je propůjčují k natáčení,“ vysvětlil výkonný producent Colin Wratten pro web thelocationguide.com důvod, proč nepadla volba na Paříž či jiná města. 

Goofy s kordem

Zcela jinak pojali Dumasovy hrdiny také tvůrci z Walt Disney Studia roku 2004. Tam se na nějaké velké hrdinství, ba ani věrnost předloze, rozhodně nehrálo. Přednost měla oddechová švanda na jedno nedělní odpoledne. „Všichni pro srandu, sranda pro všechny“, to bylo heslo animovaných mušketýrů režiséra Donovana Cooka, kde pochybné trio Mickey, Goofy a Donald bylo vším, jen ne vzorem ctnosti, odvahy a urostlých postav.

Režisér Quentin Tarantino slaví 60
KVÍZ: Chceš pracovat? Nikdy! Legendární Quentin Tarantino umí šokovat

Mimochodem, existuje i ruská verze. Vznikla v roce 2009, jmenuje se Vozvrashchenie mushketyorov, ili Sokrovishcha kardinala Mazarini (Návrat mušketýrů a poklad kardinála Mazarina) a má muzikálovou podobu.

Nová temná verze

Ani v aktuální verzi, která zítra vstoupí do kin, nechybí známá jména: Vincent Cassel, Louis Garrell, Vicky Kriepsová nebo Eva Greenová, jež ztvárnila chladnokrevnou intrikánku Milady. „Zdáte se mi arogantní, mladíku,“ hodnotí D'Artagnanovo entrée ve filmu Ludvík XIII. A vše nasvědčuje tomu, že to nebude lepší. V prvním filmu dvoudílného projektu francouzského režiséra Martina Bourboulona (druhý film Milady má premiéru 14. prosince) nenechá herec Francois Civil nikoho na pochybách, že i jeho D'Artagnan je pěkně horkokrevný a pro drzé slovo a výpad mečem nejde daleko.

Kryštof Hádek jako řidič Československé televize Standa Pekárek
Volha: Prosťáček, nebo chytrák? Standa Pekárek zajede do normalizačních časů

Scénář napsal zkušený Matthieu Delaporte, který je podepsán pod filmy Nikdo odnikud nebo A co třeba Adolf? Lze proto tušit, že půjde o solidní adaptaci. Trailer i první ohlasy potvrzují, že bude navíc temnější a realističtější. Což dosvědčují i čeští dabéři: „Je syrovější a pravdivější. Modernější zpracování, které má blízko k historické realitě,“ míní Lukáš Příkazký, který nadaboval D'Artagnana.

Příznivci originálních verzí s titulky se nemusí bát, do kin půjdou obě verze. A ještě pro úplnost - natáčelo se v noblesních lokalitách od zámků Fontainebleau a Saint-Germain-en-Laye přes pevnost Fort la Latte, Chantilly a citadelu Saint-Malo až po historické centrum města Troyes. Před kamerami se objevilo na 650 koní a 9 tisíc komparzistů. Evidentně bude na co se dívat.