Pozvání do pořadu Křeslo pro hosta přijala česká herečka a publicistka Kateřina Macháčková, dlouholetá členka Divadla pod Palmovkou.

Během večera zodpověděla celou řadu otázek, včetně těch diváckých.

Co vás v poslední době potěšilo?
Začala jsem učit na VOŠ herecké a tam v současnosti se studenty, kteří jsou velmi šikovní, připravuji svoji dramatizaci novely Kokain. Sice je to vyčerpávající, ale dělá mi to radost. Zejména proto, že ta práce má smysl.

Máte raději klasické hry nebo moderní kusy?
V tomhle vůbec nerozlišuju. Důležité je, aby ten text měl obsah, aby to nebyla plytká slátanina. Ačkoliv i z plytké slátaniny může vzniknout zajímavá inscenace. Ta práce musí být zajímavá, musí něco říkat divákům. I Hamlet se může úplně pohnojit.

Co si myslíte o názoru, že by se kultura měla zaplatit sama?
Nezaplatí se. To by kultura musela být jenom komerční. Populaci je třeba kultivovat a to také co se morálních hodnot nebo vzdělanosti týče. Divadlo dává nejen to, co lidi chtějí, ale nabízí i něco víc. Proto má zejména teď velkou zodpovědnost.

A co film nebo televize? Sledujete českou produkci?
Vím, co se točí, ale české filmy mě úplně nezajímají. Mám pocit, že natáčí jen pět režisérů a v jejich filmech hraje stále deset stejných herců. Nechci je zatracovat, myslím, že jsou výborní, ale v té přemíře práce nemůžou obstát.

Nezkrácený rozhovor si přečtete 7. listopadu v příloze Boleslavského deníku eMBéčko.