VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kateřina Jeníčková:Výstava začala vznikat už s Janem...

Bělá pod Bezdězem - Snažení a píle bývalého faráře, Jana Nepomuka Jiřiště doznívají a ještě doznívat budou

8.7.2014
SDÍLEJ:

Kateřina Jeníčková Foto: Vít Ondráček

Mariánský cyklus dvou výstav. Tenhle plán měl bývalý bělský farář Jan Nepomuk Jiřiště a Kateřina Jeníčková, která pracuje v bělském muzeu. O spolupráci s Janem Jiřištěm, který se  bohužel zahájení výstavy nedožil, když náhle  a nečekaně zemřel, jsem si povídal s Kateřinou Jeníčkovou.

Zmínila jste, že jste výstavu začali připravovat ještě společně s J.N. Jiřiště. Jak jste vlastně k tomuto nápadu dospěli?
Mariánský cyklus dvou výstav, z nichž první je otevřena od začátku července v bělském klášteře, navazuje na dlouholetou úzkou spolupráci s Janem Nepomukem, která zahrnovala spolupořádání mší v zámecké kapli, mše v kostele sv. Václava, přednášky či spolupráci na festivalu Noc kostelů. Společně jsme také začali připravovat výstavy, přibližující náboženskou tradici zdejšího kraje. Snažili jsme se zejména o to, aby tyto výstavy spolu s dalšími akcemi pomohly citlivě znovuoživit sakrální památky a tradice zdejšího kraje a znovu je začlenit do běžného života obyvatel Podbezdězí.

Jaké výstavy se už konaly?
V roce 2012 to byla výstava Úcta k Nejsvětější Trojici, potom výstava Úcta ke sv. Janu Nepomuckému. Obě dvě tyto výstavy byly instalovány ve zrekonstruované sakristii zdejší zámecké kaple sv. Josefa.

A ta v roce letošním?
Nápad zvolit na rok 2014 téma Úcty k P. Marii vzešel od pana faráře Jiřiště. Protože je toto téma pro náš kraj velice podstatné, rozhodli jsme se, že mu poskytneme více prostoru a rozčleníme jej do několika na sebe navazujících kapitol, které budeme prezentovat na několika místech a inspirujeme návštěvníky k osobní pouti po památkách Mariánské úcty v našem kraji. Chtěli jsme tímto způsobem zdůraznit samotné téma zbožné pouti se všemi jejími umělými i neumělými projevy, které nám bylo společně velmi blízké.

Podílel se na přípravách i současný bělský farář Kamil Škoda?
Naše spolupráce se zdejší římskokatolickou farností pokračuje i nadále. Osobně jsem velice ráda, že nový pan farář pokračuje v řadě aktivit, u jejichž počátku stál Jan Nepomuk Jiřiště, a velmi si jej za to vážím.

Na co se mohou návštěvníci výstavy těšit? Co hlavně výstava zdůrazňuje?
Mariánská výstava v klášteře se orientuje zejména na představení základní náboženské úcty k P. Marii v Podbezdězí. Zdůrazněny jsou zde jednotlivé mariánské památky v kraji a také odraz mariánské úcty v lidové zbožnosti. Výstava je umístěna v prostorách se zrekonstruovanými malovanými stropy, které jsou jinak pro běžnou veřejnost nepřístupné.

Hovořila jste o cyklech. Další část se tedy bude konat v jakém termínu a na jakém místě?
Druhá výstava, která bude otevřena v srpnu v muzeu, se orientuje hlavně na tradici náboženských poutí. Pozornost bude věnována zejména Bezdězu, jako významnému poutnímu místu, jehož odraz nalezneme v umění i lidové tradici. K vidění tak budou originály upomínek z pouti, svaté obrázky na textilu, sochy či dobový popis pouti na Bezděz od J. E. Konopase z druhé poloviny devatenáctého století. Součástí výstavy bude také gotická pieta z počátku 15. století, která byla vyhotovena okolo roku 1400 pro kostel Povýšení sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem.

První část výstavy v klášteře již běží. V jakých časech ji lze navštívit a kdy přesně se v srpnu chystá otevření druhé?
Výstavu v klášteře mohou návštěvníci navštívit během léta každou středu v době od třinácti do šestnácti hodin. Výstava v muzeu bude zahájena vernisáží 5. srpna v 17 hodin a otevřena bude do konce září denně mimo pondělí.

Muzeum jako takové ale také nebude o letních prázdninách zahálet, že?
V průběhu léta mohou návštěvníci při prohlídce našeho muzea vzpomenout 100. výročí vypuknutí 1. světové války a to na výstavě, kterou připravil Jan Juřena ve spolupráci s ČS obcí legionářskou. Inspirovat na zajímavé toulky po krajině Bělska pak může výstava Sláva tomu domu, která je věnována lidové architektuře v Podbezdězí. Přináší řadu unikátních dobových fotografických snímků zdejšího venkova a porovnává je se současností. Na výstavě je představen také trojrozměrný model Žertova statku ze Skalska, který byl zhotoven roku 1895 pro Národopisnou výstavu českoslovanskou.

V muzeu ale můžete nabídnout  také něco pro kluky a jejich tatínky.
Ano. Malé i větší chlapce a jejich tatínky, ale nejen je, určitě osloví výstava, která je vyloženě klučičí a jmenuje se  Uber plyn. Ta představuje rozsáhlou soukromou sbírku legendárních angličáků – autíček značky Matchbox. Tuto rozsáhlou sbírku, která čítá na 1 500 kusů jednotlivých modelů, nám zapůjčil sběratel pan Antonín Maciolek, který žije v Bělé pod Bezdězem. Svou sbírku začal dávat dohromady už před více než čtyřiceti lety. Výstava představuje nejen tuto rozsáhlou sbírku, ale připravena je i řada interaktivních her pro malé i odrostlejší návštěvníky.

To jsou vše výstavy, které své zahájení měly. Mohou se návštěvníci těšit i na nějakou úplnou novinku?
V červenci představí na své autorské výstavě vlastní sochařskou tvorbu Libor Šťastný, restaurátor, který se již po několik let podílí na obnově památek v Bělé pod Bezdězem.

Mám se ptát už na akci, která se bude konat v září, nebo to stále ještě červencem nekončí?
Na konec prázdnin připravujeme již třetí Muzejní noc, která se tentokrát ponese v duchu automobilismu. Opět bude otevřena muzejní kavárna, knižní antikvariát a představeny zajímavé movité památky uložené v našich sbírkách. Třetí Muzejní noc se bude v Bělé konat v závěru letních prázdnin, přesněji v pátek 22. srpna.

Autor: Petra Kuldová

Místo události:
8.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netopýr ušatý patří k 18ti druhům, které na pastvinách u Milovic žijí.

Bývalý vojenský prostor se stal rájem netopýrů

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

Poradna Luma pracuje i o svátcích

Mladá Boleslav - Vánoce by přece neměly být bombastické, hvězdné, s nejkrásnějším stromem a drahými dárky. Dost na tom, že nejočekávanější svátky v roce jsou spouštěčem řady rodinných hádek a neshod. Kouzlo Vánoc se pomalu vytrácí a záminkou ke konfliktům může být stejně tak dobře emoční teror, tak jídlo, dárky nebo výzdoba. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT