MLADÁ BOLESLAV

Stejně tak jako celá Česká republika si i Mladá Boleslav v sobotu 28. října připomíná devětadevadesáté výročí vzniku samostatného československého státu a také Svatého Václava, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbolem české státnosti. U příležitosti tohoto významného svátku se v Mladé Boleslavi u památníku padlých legionářů na Komenském náměstí uskuteční slavnostní akt. Součástí připraveného programu bude kromě proslovů a projevů pozvaných řečníků i vystoupení dobrovického dechového orchestru Dobrovanka a kosmonoských mažoretek Pomněnky. Od 11 hodin se koná v obřadní síni v budově magistrátu slavnostní akt udělení Ceny statutárního města Mladá Boleslav, které se udělují vždy u příležitosti tohoto státního svátku.

Více tipů na kulturní, sportovní i jiné akce najdete v Tipech Deníku. Na stránku můžete rovněž přidat vlastní akci z Facebooku přes tlačítko "Přidat akci".

MLADÁ BOLESLAV

Boleslavské divadlo má úspěšně za sebou premiéru hry o nejslavnějším mimovi s českými kořeny Deburau. Premiéra skončila dlouhotrvajícím potleskem celého divadla vstoje. Na dalším reprízu hry režiséra Pavla Kheka si budou muset zájemci počkat až do 23. listopadu. Už dnes ale přiveze Východočeské divadlo Hradec Králové hru Karla Čapka Bílá nemoc, začátek je v 18 hodin. Dnes se hraje i na Malé scéně, a to hra Příliš malý kruh. Představení o klukovi, který spolu s divákem sleduje dění kolem, pokládá otázky a vlastně ani nečeká odpovědi. Jediným hercem je Libor Stach. Začátek je v 19 hodin. Divadlo poté zvedne oponu až v pondělí, kdy se na Velké scéně hraje hra Oscara Wilde Jak je důležité míti Filipa. V režii Pavla Kheka hrají Matouš Ruml, Aleš Petráš další.

PRAHA

Během podzimních školních prázdnin a svátečního víkendu nabídne Zoo Praha bohatý prázdninový program, jehož dominantou budou dýňové hody. Od čtvrtka 26. do soboty 28. října si na oranžových plodech budou pochutnávat například chápani, sloni či velké želvy. Dýně dostanou dokonce i lachtani, ti je budou mít ovšem naplněné rybami. V sobotu 28. října, na státní svátek, pak proběhne komentované krmení lvů. Piňatu, přesněji figurínu zvířete naplněnou masem, jim spustí někdejší legendární fotbalový reprezentant Antonín Panenka. Během posledního říjnového víkendu bude také možnost ještě zhlédnout unikátní výstavu živých sklípkanů.

BOLESLAV

V úterý 31. října pořádá společnost Mikuláše Klaudiána v mladoboleslavské Galerii pod věží křest kalendáře s obrazy Luďka Maňáska nazvaného Čarovný svět pohádek Luďka Maňáska. Průvodní slovo pronese Z. Kuhnová. Začátek akce je v šestnáct hodin.

BOLESLAV

První ze dvou podzimních večerů v Café Václav ve Škoda Muzeu se uskuteční ve čtvrtek 26. října od 19.30 hodin. Zájemci se mohou těšit na vystoupení pražské hudební skupiny The Lazy Bones, která se svou tvorbou pohybuje na pomezí folku, rocku a world music.

MICHALOVICE

V sobotu 28. října od 14 do 17 hodin pořádá 1. PTS Táborník desátý ročník běhu na Michalovickou putnu. Kromě běhu do vrchu pro různé věkové kategorie tam budou připraveny ukázky šermířské skupiny Mordýři nebo městské policie a další program. Na každého sportovce čeká výroční turistická známka běhu.

HRADIŠTĚ

Retro výstavu Hradiště a Hradišťáci v 70. a 80. letech pořádanou místním muzeem mohou zájemci zhlédnout už jen do 31. října. Expozice obsahuje dobové předměty a přes tisíc fotografií ze života lidí před čtyřiceti lety. Výstava je přístupná denně od 9 do 16 hodin.

MĚLNÍK

Staré odrůdy a podzimní ikebana je název přednášky, která se koná 28. října od 14:30 hodin v Regionálním muzeu Mělník. Zájemci si mohou přinést svoje jablko k určení odrůdy. Součástí přednášky budou i ukázky podzimní vazby chryzantém.

KOSMONOSY

V rámci čtyřdílného cyklu podzimního cestopisných přednášek se ve čtvrtek 26. října od 18 hodin v klubovně hasičské zbrojnice v Kosmonosech uskuteční první z přednášek, a to Václava Petříčka na téma Kazachstán stepi a velehory. Vstupné je 30 korun.

BOLESLAV

V úterý 31. října se v parku na Štěpánce uskuteční halloweenské oslavy pořádané Templem a boleslavským divadlem. Program na Štěpánce začíná v 15 hodin a kromě dlabání dýní a výtvarné dílny se mohou účastníci těšit například i na strašidelnou stezku, ohňovou šou nebo na překvapení vodních skautů.

MĚLNÍK

Americký spisovatel Robert Fulghum se vrací do Česka, aby představil svou novou knihu Opravář osudu. Akční scénické čtení z knihy Co jsem to proboha udělal se odehraje v divadelním sále Masarykova kulturního domu v úterý 31. října od 20.30 hodin.

HRADIŠTĚ

Divadelní společnost Háta uvede v městském divadle 30. října od 19 hodin komedii Hvězdné manýry s Lukášem Vaculíkem, Adélou Gondíkovou či Martinem Zounarem v hlavních rolích. Představení se hraje mimo abonentky a přístupné je široké veřejnosti.

DEBŘ

Závod v přespolním běhu Běh Debří se uskuteční v sobotu 28. října u příležitosti výročí založení Československé republiky. Běh je určen pro všechny věkové kategorie a poběží se v přírodním prostředí lesoparku. Prezentace závodníků je od 9 hodin.